Ανακατασκευή τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13460 από δημητριαδης
καλησπερα
θα ηθελα να σας ρωτησω σε μαντεμενιο πρισματικο τζακι μπαινει κασετα και να γινει ενεργιακο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13494 από δημητριαδης
Απαντήθηκε από δημητριαδης στο θέμα Ανακατασκευή τζακιού
Καλησπέρα σε όλους
Ήρθε ο καιρός για να ανακατασκευάσω το τζάκι μου και χρειάζομαι τι βοήθεια σας
Όπως βλέπετε στης φωτογραφίες έχω ένα μαντεμένιο τζάκι με πόρτα αλλά από κει και περά τίποτα άλλο
Όλη η φούσκα είναι αμονωτη και δεν έχει πάρει αέρα από έξω. Έτσι κάποιες φόρες μου καπνίζει για αυτό και η μαυρίλα στην περσίδα, ο καπνός παίρνει από το κενό που σας δείχνω στην άλλη φωτογραφία, ενταχει αυτά. Τώρα θέλω τη βοήθεια σας έχω αποφασίσει να βάλω καμινάδα με βεντιλατερ όπως ο αστερις και να μονώσω τη φουσκα,τι άλλο θα με συμβουλεύατε να κάνω.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13497 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Ανακατασκευή τζακιού
Να το αλλάξεις όλο είναι το πιό λογικό. Από κει και πέρα, θέλει πολύ μεγαλύτερη περσίδα, τουλάχιστον 60χ20 εκατοστά, όπως επίσης και εισαγωγή αέρα από κάτω, για να κυκλοφορεί σωστά ο αέρας. Τώρα δεν κυκλοφορεί τίποτα. Μετά αν θες βάλε και εναλλάκτη από πάνω με βεντιλατέρ, αλλά να ξέρεις ότι η κατανάλωση ξύλου θα είναι όπως και να έχει στον θεό, και η ζέστη λίγη, σε σχέση με ένα κανονικό ενεργειακό...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13503 από δημητριαδης
Απαντήθηκε από δημητριαδης στο θέμα Ανακατασκευή τζακιού
αστερι αν κρατησω το ιδιο να παρω αερα απο εξω και να τον διοχετευσω μπροστα απο την πορτα.
και αν το πεταξω κατι οικονομικο τι προτεινεισ κατι σαν το δικο σου?δεν υπαρχουν πολλα χρηματα τι λες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13508 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Ανακατασκευή τζακιού
Το τζάκι που έχεις λογικά θέλει αέρα κάτω από την εστία για την καύση και κάπου μιά περσίδα εισαγωγής για να παίρνει αέρα δωματίου να τον θερμαίνει και να τον βγάζει από πάνω. Η κάτω περσίδα 50χ10, η πάνω 50χ20 τουλάχιστον.

Αν βάλεις ένα Selenic 700 χωρίς μοτέρ και τα λοιπά, θα βγει 600€, συν κάτι ψιλά για περσίδες και πετροβάμβακες στο εσωτερικό. Θα έχεις τρεις φορές πάνω την απόδοση που έχεις τώρα. Έχει και σε Prisma η Invicta, λίγο πιό ακριβό...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13551 από δημητριαδης
Απαντήθηκε από δημητριαδης στο θέμα Ανακατασκευή τζακιού
ευχαριστω πολυ θα δω για το selenic

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ