Ενεργειακό τζάκι - Πέλλετ - Λέβητας ξύλου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131304 από nikolas p

Savvas έγραψε: για το καλό όλων μας.
Συνιστώ ψυχραιμία και ας τελειώνουμε εδώ.


ελπιζω πραγματικα να ηταν και το τελευταιο που ειπες για μενα εδω μεσα.
οι εχοντες νοηση εχουν ηδη καταλαβει.

οκταμπαλε σοορυ για την βαβουρα, τα λεμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131316 από tas
Δέκα σελίδες, με τα μισά σχόλια να είναι εκτός θέματος.
Ή πρέπει να αλλάξει ο τίτλος ή να διαγραφούν τα άσχετα μηνύματα.
Ή να μετακομίσουν στην "αρένα".
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131325 από eightball2020

kosmidis80 έγραψε: αφου σου αρεσουν οι ευθυς απαντησεις :

Οχι οι ατμος ειναι κατω του μετριου λεβητες πυρολυσης! Ρωτα τους θερμοκρασιες καυσαεριων και οταν σου πουν πανω απο 200 τοτε θα καταλαβεις τα περι αποδοσεως των!

Χωρις να θέλω να κάνω διαφήμιση,εδω είναι δουλειά τους,βλέποντας εσεις που γνωρίζετε θα καταλάβετε και θα με συμβουλέψετε....

Και κάτι ακόμα,δεν έχω καταλήξει πόσα kw χρειάζομαι και πολλοι απο έσας εδω μέσα με την εμπειρία που έχετε πιστεύω θα μπορούσατε να μου πείτε στο περίπου, πχ λεω οτι καίω 2000λιτρα πετρέλαιο και τα σώματα μου έχουν 24000 θερμίδες ( ο λεβητας δεν ξέρω ποσα kw είναι θα δω αυριο,αν γράφει) μπόρω νε βάσει αυτα να καταλήξω κάπου?
Έχω αυτόν τον τύπο Q=F*k*Dt(θερμικες απώλειες επιφάνειας χωρις προσαυξήσεις) σαν Dt που είναι η διαφορα θερμοκρασίας πως την υπολογίζω?
F ( τελικη επιφάνει σε τμ)
k ( ο συντελεστής θερμοπερατότητας w/m2K αυτο πως υπολογίζεται?)

και Q1=Q(+_5%)(προσαυξήσεις λόγω προσανατολισμού)
και Q+Q1= συνολικές απώλειες επιφάνειας
λεω να βγάλω μονος τις απώλειες του σπιτιου,λετε να τα καταφέρω με αυτον τον τύπο?
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by eightball2020.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131327 από stergiosbik
Μη μπερδευεσαι.Αλλο η σωστη εγκατασταση κ αλλο το να ειναι καλο το μηχανημα.
Ο Θοδωρης σου ειπε οτι σαν μηχανημα ο Αtmos δεν ειναι κ οτι καλυτερο.
Την δουλεια τους δεν μπορω να την κρινω γιατι δεν εχω τις γνωσεις αλλα μια εγκατασταση ακομα κ τελεια να ειναι δε μπορει ενα μετριο λεβητα να τον κανει αριστο.
Οπως φυσικα κ το αντιστροφο. ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131339 από eightball2020

stergiosbik έγραψε: Μη μπερδευεσαι.Αλλο η σωστη εγκατασταση κ αλλο το να ειναι καλο το μηχανημα.
Ο Θοδωρης σου ειπε οτι σαν μηχανημα ο Αtmos δεν ειναι κ οτι καλυτερο.
Την δουλεια τους δεν μπορω να την κρινω γιατι δεν εχω τις γνωσεις αλλα μια εγκατασταση ακομα κ τελεια να ειναι δε μπορει ενα μετριο λεβητα να τον κανει αριστο.
Οπως φυσικα κ το αντιστροφο. ;)

Ναι το καταλάβα τι είπε,έχεις δίκιο σαυτο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131346 από eightball2020
Και κάτι ακόμα,δεν έχω καταλήξει πόσα kw χρειάζομαι και πολλοι απο έσας εδω μέσα με την εμπειρία που έχετε πιστεύω θα μπορούσατε να μου πείτε στο περίπου, πχ λεω οτι καίω 2000λιτρα πετρέλαιο και τα σώματα μου έχουν 24000 θερμίδες ( ο λεβητας δεν ξέρω ποσα kw είναι θα δω αυριο,αν γράφει) μπόρω νε βάσει αυτα να καταλήξω κάπου?
Έχω αυτόν τον τύπο Q=F*k*Dt(θερμικες απώλειες επιφάνειας χωρις προσαυξήσεις) σαν Dt που είναι η διαφορα θερμοκρασίας πως την υπολογίζω?
F ( τελικη επιφάνει σε τμ)
k ( ο συντελεστής θερμοπερατότητας w/m2K αυτο πως υπολογίζεται?)

και Q1=Q(+_5%)(προσαυξήσεις λόγω προσανατολισμού)
και Q+Q1= συνολικές απώλειες επιφάνειας
λεω να βγάλω μονος τις απώλειες του σπιτιου,λετε να τα καταφέρω με αυτον τον τύπο?
Σαυτο μπορω να έχω απάντηση.
Εγω έτσι όπως τα υπολογίζω νομίζω ότι χρειάζομαι ενα λέβητα ξύλου 18kw με ένα δοχείο αδράνειας 500lt me 2 σερπαντίνες.Αλλα αυτο που σκέφτομαι είναι να βάλω tunk in tunk η να βάλω ένα boiler 160-200 lt το οποίο να συνδεθεί στο δοχείο αδράνειας?
Με τα λεγόμενα του Αστέρη εδω:Λόγος ύπαρξης σερπατίνας, είναι όταν κάποια πηγή χρησιμοποιεί διαφορετικό μέσο για την μεταφορά θερμότητας, όπως πχ τα ηλιακά, τα οποία χρειάζονται διαφορετικό κύκλωμα το οποίο χρησιμοποιεί αντιψυκτικό υγρό, το οποίο δεν πρέπει να διαλυθεί στο κυρίως νερό που χρησιμοποιούν οι λέβητες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ