Ενεργειακό τζάκι - Πέλλετ - Λέβητας ξύλου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129846 από Savvas
Εϊναι προφανές ότι αν έχεις τσάμπα ξύλα (ή σε χαμηλή τιμή όπως σε όλα τα επαρχιακά μέρη) πας σε λύση λέβητα ξύλου. Ο αδερφός μου στο χωριό έχει βάλει αυτόν www.buderus.gr/products/wood_boilers/woo...s_logano_s121-2.html που πραγματικά ¨σκοτώνει" και θερμαίνει μέχρι θερμοπληξίας 2 ορόφους συνολικού εμβαδού 280m2.
Η τιμή του επίσης είναι πολύ καλή (γύρω στις 2.000€), οπότε μαζί με ένα δοχείο αδρανείας (είναι απαραίτητο) και με όλα τα παρελκόμενα, θα σου μείνουν αρκετά ρέστα απο τον προϋπολογισμό που έχεις, για να τα κάνεις φρουτόκρεμες ;)

Pellet στην επαρχία δεν το συνιστώ. Προσφέρει ίσως λίγο καλύτερο αυτοματισμό, αλλα όταν έχεις φθηνό ξύλο, γιατί να πας σε ένα καύσιμο με 2πλάσια και τριπλάσια τιμή και να γίνεις σκλάβος των διακυμάνσεων τιμής?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129857 από stelios
εχεις φθηνα ξυλα και 6-7000euro. οπως ειπαν οι φιλοι ποιο πανω η λυση για μενα μια.
λεβητας ξυλου μεχρι 24kw.
δοχειο αδρανειας
και εδω εγω θα προσθετα και εναν ηλιακο συνδεδεμενο στο δοχειο.
για ολα αυτα θα δωσεις απο 5 εως 6500euro
με τα ρεστα αφου δεν σ'αρεσει το τζακι το αλλαζεις διακοσμηση και ψηλωνεις την καμιναδα.
και αν εχεις ακομα λεφτα 3μερο με την γυναικα για να χαλαρωσει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129946 από eightball2020
Μαζί σας είμαι και εγω,Στέργιο εμενα βρίζω,εσυ καλα τα λες και ολοι. Στο χωριό μου πάντως καποιοι έβαλαν με 2500 κομπλε τιμη λέβητα ξύλου,δεν ξέρω ποιον αλλα και οι 3 έχουν τον ίδιο και έχουν μείνει ευχαριστημένοι,θα μάθω και θα σας πω, διότι με 2500 μπορω να βάλω και ένα φθηνο foyer και να μου μείνουν και λεφτα και να πάρω και γλυφιτζουρι στο μπέμπη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130099 από eightball2020

Savvas έγραψε: Εϊναι προφανές ότι αν έχεις τσάμπα ξύλα (ή σε χαμηλή τιμή όπως σε όλα τα επαρχιακά μέρη) πας σε λύση λέβητα ξύλου. Ο αδερφός μου στο χωριό έχει βάλει αυτόν www.buderus.gr/products/wood_boilers/woo...s_logano_s121-2.html που πραγματικά ¨σκοτώνει" και θερμαίνει μέχρι θερμοπληξίας 2 ορόφους συνολικού εμβαδού 280m2.
Η τιμή του επίσης είναι πολύ καλή (γύρω στις 2.000€), οπότε μαζί με ένα δοχείο αδρανείας (είναι απαραίτητο) και με όλα τα παρελκόμενα, θα σου μείνουν αρκετά ρέστα απο τον προϋπολογισμό που έχεις, για να τα κάνεις φρουτόκρεμες ;)

Pellet στην επαρχία δεν το συνιστώ. Προσφέρει ίσως λίγο καλύτερο αυτοματισμό, αλλα όταν έχεις φθηνό ξύλο, γιατί να πας σε ένα καύσιμο με 2πλάσια και τριπλάσια τιμή και να γίνεις σκλάβος των διακυμάνσεων τιμής?

Ξέρεις πόσα KW είναι και αν εχει πάνω ηλεκτρονικο πίνακα?Και τιμή ακριβώς. Διοτι εχω βρέι και εδω αντιπρόσωπο και του είπα τιμη 2100 οτι την βρηκε κάποιος και με ρωτησε αυτα που σε ρωτάω.
Κάποιος απορίες. Το σπίτι μου είναι 105 τμ και απαιτει 24000 θερμίδες, πόσα lt δοχείο αδράνειας χρειάζομαι?
Επίσης βλέπω ότι πολλοι στην πόλη βάζουν λεβητα ξύλου με πυρόλιση διότι αγοράζουν ξύλα(ξυλα ομως με πόση υγρασία) διότι αφού εγω τα έχω μηπως να πάω σε απλό μιας και αν τα ξύλα μου έχουν μια σχετικη υγρασία να μην έχω τόσο θέμα με υγραποιήσεις με τον πυρόλιση?Η να μπω σε διαδικασία ωστε να χρησιμοποιω ξύλα τις προηγούμενης χρονιας για να κάνω οικονομία και να πάρω πυρόλισης?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130428 από eightball2020

eightball2020 έγραψε:

Savvas έγραψε: Εϊναι προφανές ότι αν έχεις τσάμπα ξύλα (ή σε χαμηλή τιμή όπως σε όλα τα επαρχιακά μέρη) πας σε λύση λέβητα ξύλου. Ο αδερφός μου στο χωριό έχει βάλει αυτόν www.buderus.gr/products/wood_boilers/woo...s_logano_s121-2.html που πραγματικά ¨σκοτώνει" και θερμαίνει μέχρι θερμοπληξίας 2 ορόφους συνολικού εμβαδού 280m2.
Η τιμή του επίσης είναι πολύ καλή (γύρω στις 2.000€), οπότε μαζί με ένα δοχείο αδρανείας (είναι απαραίτητο) και με όλα τα παρελκόμενα, θα σου μείνουν αρκετά ρέστα απο τον προϋπολογισμό που έχεις, για να τα κάνεις φρουτόκρεμες ;)

Pellet στην επαρχία δεν το συνιστώ. Προσφέρει ίσως λίγο καλύτερο αυτοματισμό, αλλα όταν έχεις φθηνό ξύλο, γιατί να πας σε ένα καύσιμο με 2πλάσια και τριπλάσια τιμή και να γίνεις σκλάβος των διακυμάνσεων τιμής?

Ξέρεις πόσα KW είναι και αν εχει πάνω ηλεκτρονικο πίνακα?Και τιμή ακριβώς. Διοτι εχω βρέι και εδω αντιπρόσωπο και του είπα τιμη 2100 οτι την βρηκε κάποιος και με ρωτησε αυτα που σε ρωτάω.
Κάποιος απορίες. Το σπίτι μου είναι 105 τμ και απαιτει 24000 θερμίδες, πόσα lt δοχείο αδράνειας χρειάζομαι?
Επίσης βλέπω ότι πολλοι στην πόλη βάζουν λεβητα ξύλου με πυρόλιση διότι αγοράζουν ξύλα(ξυλα ομως με πόση υγρασία) διότι αφού εγω τα έχω μηπως να πάω σε απλό μιας και αν τα ξύλα μου έχουν μια σχετικη υγρασία να μην έχω τόσο θέμα με υγραποιήσεις με τον πυρόλιση?Η να μπω σε διαδικασία ωστε να χρησιμοποιω ξύλα τις προηγούμενης χρονιας για να κάνω οικονομία και να πάρω πυρόλισης?


????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130440 από eightball2020
Απο εστίες ειμαι ανάμεσα σε αυτες τις 4 invicta-sa.com/portail/fr/produits/chauf...on-totale-turbo.html
& invicta-sa.com/portail/fr/produits/chauf...0-grande-vision.html & invicta-sa.com/portail/fr/produits/chauf...de-vision-turbo.html
& www.alphaclimagr.gr/p.La-Nordica-Focolar...rothermo.920102.html

Και απο λεβητα ξύλου πηρα μια καλη προσφορα για αυτον www.alphaclimagr.gr/p.FERROLI-WFL-5-36KW...S-DOSEIS.885414.html
Κάποια συμβουλή?
Επίσης θέλω να ρωτήσω το εξης. Αν βάλω τον εναλάκτη που παραθέτω στη φωτο,επειδη ειμαι ασχετος, αυτος δεν έχει υποδοχη για να βάλω το βεντιλατέρ? Η δουλευει με φυσικη ροή?
Και κάτι άλλο,απο κάτω έχω υπόγειο,να τραβήξω απο εκεί σωλήνα για την καύση μόνο, και να κάνω μία άλλη τρύπα στο μπαλκόνι μου με ένα φίτρο και ταμπερ ώστε να παίρνω φρέσκο αέρα,ειτε το συνδιασω με βεντιλατερ είτε με φυσικη ροη.
Είναι δυνατον να μπουν δυο εναλάκτες? Μου το είπε κάποιος και είπα να το ρωτησω και εγω.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by eightball2020.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ