Ενεργειακό τζάκι - Πέλλετ - Λέβητας ξύλου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131181 από χρηστος8

nikolas p έγραψε:
με αυτα δεν ενοοω οτι λυσεις οπως ο πυρολυτικος vigas , ο buderus ειναι κακοι. αλλοιμονο.
αλλά δεν θα τους συνεκρινα με τον easywin. ποσο μαλλον με τον ανοξειδωτο logwin.
τι τα θες? ο κοσμος ζει το παραμυθι του...

ευχομαι τουλαχιστον να σε ακουν εσενα που εισαι γνώστης του τομεα της θερμανσης. αν και δεν το βλεπω να γινεται συχνα


Νικολα οταν λες πως ο κοσμος ειναι ανιδεος τι εννοεις;;;

Οταν λες πως ο κοσμος ζει το παραμυθι του τι εννοεις;;;

Σημερα που επισημα (φαντασου ανεπισημα) η ανεργια βρισκεται στο κατωφλι του 30%, και πανω απο 60% στους νεους αυτο πως το μεταφραζεις εσυ;;;

Το οτι εισαι βολεμενος (εσυ το ειπες) στο δημοσιο φαινεται...δυστυχως ομως δεν ειναι ολοι και βιωνουν τα προβληματα επιβιωσης καθημερινα.

Εχεις την εντυπωση πως η ελευθερη αγορα σφυζει απο ζωη και διανυουμε περιοδο παχιων αγελαδων;;;

Εχεις την εντυπωση πως ανθρωποι με αξιοπρεπεια αλλα χωρις δουλεια και ευχερεια χρηματων, μπορουν να τσουβαλιαζονται με τετοιους χαρακτηρισμους;;;

Εχεις την εντυπωση πως ανθρωποι που αγοραζουν μια πριτυ σομπα με 400 ευρω δεν ηξεραν τον windhager και η αγνοια τους οδηγησε σε πριτυ τελικα;;;

Η μηπως τελικα γι αυτους η θερμανση ειναι ποιοτητα με στυλ και οχι αναγκη τελικα.

Οι επιλογες μας ειναι σε καθε μας κινηση ενας συμβιβασμος ποιοτητας προιοντος και χρηματων που διαθετουμε...βαση αυτου θα αγορασουμε το καλυτερο στα χρηματα που διαθετουμε.

Αρα ευλογα υπαρχουν και πριτυ για καποιους που δεν εχουν...οπως και logwin για καποιους αλλους που εχουν παραπανω χρηματα.

Ετσι θεωρω απαραδεκτο να κατηγορεις τον κοσμο πως ζει το παραμυθι του...ειδικα σημερα.

Οπως και το οτι ειναι ανιδεος στις επιλογες του.

Πραγματικα λυπαμαι.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": STAF

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131183 από nikolas p
χρηστο προς θεου, τι ειναι αυτα που μου προσαπτεις?
εισαι απο τα μελη που εχω ξεχωρησει. εσυ , ο σαμαρας, ο κ. κοσμιδης, καποιοι απο την διαχειρηση κλπ
και πραγματικα στενοχωρηθηκα που τις προαλες μου φανηκε οτι με κοροϊδευες γιατι εισαι απο τα μελη που εκτιμω

στα καθ'ημας τωρα
δεν ειμαι βολεμενος στο δημοσιο αν σκεφτεις οτι μου χρωστανε 15 μηνιατικα και επιπλεον ξερω οτι θα με απολυσουν οταν βρουν λεφτα. γιατι η χωρα εχει διαλυθει
φυσικα λοιπον πως να το μεταφρασω αυτο που μου λες? φωτια και τσεκουρι θελουν ολοι οι κυβερνωντες. δεν τους τα εχω χωσει ηδη?


το παραμυθι που ανεφερα ηταν για πελατες για παραδειγμα, του αντιγραφεα του κ. σαμαρα. που ο,τι τους πουλησουν αγοραζουν , τους πελατες τους δικους μου που αγοραζαν το αντιγραφο χωρις να ξερουν το γιατι μονο και μονο γιατι ηταν ωραιο στο ματι, αλλά και για αυτους που χωρις να εχουν δει την αντοχη στο χρονο των πυρολυτικων, τρεχουν σαν τρελοι να τους αγορασουν
ερωτω.
αν η πυρολυση ηταν τοσο τελεια λυση, γιατι η μπουντερους και οι υπολοιποι εχουν και τους απλους λιγο πιο κατω στις τιμες?
ειναι ηλιθια η windhager που χρεωνει διπλα τον easywin απο τον fku και ειναι εξυπνοι ολοι οι υπολοιποι που χρεωνουν 20% παπρανω τους πυρολυτικους τους?
εσενα πως σου φαινεται αυτο? δεν νιωθεις οτι κατι συμβαινει?

συνεχιζω για τα υπολοιπα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131190 από nikolas p
η φραση λοιπον "παραμυθι" περαν αυτων που σου ειπα, ηταν γιατι οπως η μανα μου ετρεξε να αγορασει την νεα σουπερ-ντουπερ πυρολυτικη πιτσος τοτε και την πληρωσε και αρκετα περισσοτερο, και την φαγαμε στο κεφαλι, ετσι φοβαμαι οτι μπορει να εξελιχθει η φαση με τους πυρολυτικους των τουρκων-βουλγαρων που αν το θες εχω και προηγουμενα μαζι τους :lol:
τσεχια και πολωνια ειναι γερμανικες επαρχιες πια και ισως αυτοι να σταθουν καλυτερα στο χρονο στο θεμα της διαβρωσης

μηπως με θεωρεις πλουσιο? με δυσκολια αγορασα την κασετα και σημερα δεν εχω οχι για πριτυ, ουτε και για ξυλα που λεει ο λογος
αλλοιμονο να μην νιωθω τον πονο των συνανθρωπων μου την στιγμη που περνω χειροτερα και απο αυτους
γιατι αν βαλεις οτι εχω 4 παιδια απο 16 μεχρι 25 μπορεις να φανταστεις τι εξοδα εχουν οταν μαλιστα ειμαι απληρωτος και η γυναικα υποφερει και αυτη απο την κριση

αλλα τι λεει το μυαλο μου με τις λιγες (το ξαναλεω) γνωσεις μου επι θερμανσης?
μου λεει οτι βρε φιλε δεν χεις να βαλεις easywin καλως
γιατι δεν βαζεις εναν καλο απλο καυστηρα? (αν πρεπει να βαλεις καυστηρα)

γιατι να ρισκαρεις με τον πυρολυτικο της buderus και να μην βαλεις τον απλο της buderus?
αν κανω λαθος δεκτο
απο την αλλη, θα μου πεις ο πυρολυτικος της buderus ή της vigas ειναι κακος?
μα δεν μιλω για το αν ειναι καλο εργαλειο στην δουλεια του
μιλουσαμε με τον κ. σαμαρα για την αντοχη στο χρονο.
μπορεις εσυ να υπογραψεις ενα χαρτι οτι ο πυρολυτικος της buderus θα βγει το ιδιο αντοχικος στο χρονο οσο και ο απλος της λεβητας?
εγω σαν μηχανολογος δεν θα το υπεγραφα, οπως δεν υπεγραφα κατι αντιστοιχο, πριν 20-30 χρονια με τους τοτε κινητερες turbo των αυτοκινητων
και στην πορεια ειδαμε οτι οσοι τουλαχιστον εχουν την ηλικια μου και περισσοτερο οτι με εξαιρεση τις πορσε τουρμπο, και ενα δυο αλλες, ολοι οι παλιοι κινητηρες τουρμπο, μεχρι να εξελιχθουν (μεσα απο τις βλαβες που παρουσιαζαν) ειχαν προβληματα αξιοπιστιας στον χρονο.


και ερχομαστε τωρα στις τελευταιες κατηγοριες που μου αποδιδεις

για τους "ανιδεους" (και εγω ανιδεος ειμαι αν συγκριθω μαζι σου ή με τον κ. σαμαρα ή τον κ. κοσμιδη)
οταν δεν ξερω , εγω προσωπικα ρωταω να μαθω
ετσι μετα, αυτο με βγαζει απο τον τομεα των ανιδεων και με παει στο τομεα των "ψυλιασμενων" . σωστα?
σωστα
ε λοιπον, γιατι (προσεξε μιλουσαμε για την αξιοπιστια στο χρονο ετσι?) να μην παμε σε δοκιμασμενες λυσεις?

μιλουσαμε 2 κατασκευαστες μηχανηματων και λεγαμε το ποσο ευκολα μπορει να στραβωσει κατι πχ τα μοτερ του νικου, τα ρουλεμαν τα δικα μου κλπ
και κατεκρινα τον κοσμο λοιπον που παει για νεες ιδεες οπως πχ η μανα μου μεχρι να ανακαλυψει με τον δυσαρεστο τροπο την αληθεια.


χρηστο λυπαμαι, με παρεξηγησες αρκετα
καμια σχεση αυτα που μου λες με αυτα που λεγαμε, που πιστευω και τετοια

το "παραμυθι" λοιπον δεν ειναι αυτο που ζει ο κοσμος , η κοινωνια σημερα
το παραμυθι ειναι το να μην μπορει να καταλαβει το γιατι η πορσε χρεωνε τοτε 40% πανω την τουρμπο, γιατι η windhager χρεωνει 100% παραπανω την πυρολυση, γιατι οι υπολοιποι απλοι κατασκευαστες χρεωνουν 10_20-30% μολις παραπανω την δικη τους πυρολυση

δεν βλεπεις φανερα οτι κατι συμβαινει εκει?
να σου πω τι νομιζω οτι συμβαινει? και δεν ειναι μονο το θεμα του πινακα ελεγχου
η windhager οντας κορυφη, χρησιμοποιει πολυ ισχυροτερες λαμαρινες, πιθανα ψυχρης ελασεως, χρησιμοποιει σφραγιστικα πορτας αλλης ποιοτητας απο τον απλο της και ποιος ξερει τι αλλο
ετσι το κοστος ανεβαινει

και λεω εγω τωρα.
καλος ο πυρολυτικος της καθε τριτητς εταιριας
αλλά βρε παιδια, απλη λογικη. με μολις 200-300-400 ευρω παραπανω, καλυπτει το εξοδο του πυρολυτικου θαλαμου?
με τα λεφτα αυτα καλυπτει τις καλυτερες λαμαρινες που εχουν κοστος 30-40% περισσοτερο σε σχεση με τις απλες?
καλυπτει τις τσιμουχες που θα αντεξουν κοντα σε περιβαλλον πυρολυσης?
οχι βεβαια

αρα γιατι να μην ξυπνησει ο κοσμος απο το παραμυθι του και να μην βαλει τον απλο μπουντερους (προσεξε, οσον αφορα το θεμα της αντοχης στο χρονο)??
γιατι να μην ξυπνησει ο πελατης που αγοραζει αντιγραφο του σαμαρα ?
γιατι να μην ξυπνησει η μανα μου που αγοραζει πυρολυτικη χωρις να δει την αντοχη στο χρονο απο αλλες νοικοκυρες?

εκει λοιπον πηγαινε το θεμα παραμυθι...


ελπιζω λοιπον μετα απο αυτες μου τις εξηγησεις να κατανοησες πλεον σωστα οτι αυτα που ελεγα ειχαν να κανουν μονο με το τεχνικο τομεα του θεματος, οσον αφορα την αντοχη στο χρονο και καμια σχεση με γενικοτερες οικονομικες καταστασεις (τραγικες) στην οποια εχει ερθει η πλειοψηφια των ανθρωπων (μεσα σε αυτους κι εγω)

αλλα΄δεν θα κατηγορησω την windhager γιατι χρεωνει 100% πανω τον πυρολυτικο της. κατι ξερει... ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131195 από nikolas p
και κατι ακομα χρηστο...
ελπιζω να διαβασες το προηγουμενο μηνυμα μου και να μην πεταξες την κουτσουλια σου και εφυγες.
αν ηταν αλλος, θα τσιτωνα. εσυ ομως εχεις προσφερει τα μεγιαστα στην γνωση ολων μας.

θα τσιτωνα γιατι η φραση οτι ο νικολας ειναι βολεμενος στο δημοσιο δεν μου πρεπει
εγω ημουν αυτος που δημιουργησε ενα απο τα μεγαλυτερα μυησ της χωρας. δεν ημουν δ/υ, δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που βολευουνται.
η ολη μου ζωη, δεν ειναι ζωη ενος βολεψάκια ανθρωπου. ουτε ενος λαμογιου γιατι τωρα θα τα εξηνα και δεν θα ειχα προβληματα διαβιωσης

απο που λοιπον συμπερανες οτι ειναι φανερο οτι ειμαι ενας βολεμενος δ/υ?
απο την δημιουργια του μυησ των 6,5 MW, απο την διατηρηση επι σειρα ετων μιας βιοτεχνιας που ηταν ηγετης τοτε στον τομεα της?

παρτο πισω λοιπον αυτο που ειπες, γιατι εγω συμμετεχω σε τουτη τη κοινοτητα απο χομπι. δεν εχω κανενα οικονομικο οφελος, ετσι δεν μπορω να με αποκαλει ο καθε ενας ως βολεμενο δ/υ. γιατι απλα δεν ειμαι
ξαναδιαβασε αφου βγαζεις ετυμηγορια αυτα που εχω πει επι σειρα ημερων και μετα με λες βολεμενο

το οτι ομως υπο νορμαλ συνθηκες ζω καλυτερα απο τον μεσο ορο, ναι ειναι η αληθεια
σπουδασα στο πολυτεχνειο, δουλευα πολυ περισσοτερο απο τον καθε εναν ισως επι σειρα ετων ως αφεντικο που εδινε ψωμι σε πολλους, δημιουργησα ενα εξαιρετο εργο του οποιου ειμαι δ/ντης (αλλά οχι ιδιοκτητης. ιδιοκτητης ειναι ο λαος της ηλειας)
ε δεν ηξερα οτι πρεπει να μην εχω λεφτα να αγορασω μερικα πραγματα καλυτερα απο τον μεσο ορο οταν η ζωη μου ηταν καλη...
απο που ομως εσυ συμπεραινεις οτι ειναι φανερο οτι ειμαι βολεμενος στο δημοσιο?
να εισαι καλα, να μας μεταδιδεις γνωσεις, αλλά προσεχε σε παρακαλω παραπανω οταν κατακρινεις ανθρωπους που δεν ξερεις...

και για να κλεισω ξανα, εγω σαν μηχανολογος παραγωγης και δοικησης, χαρτι που να λεει οτι οι μεσοι πυρολυτικοι καυστηρες θα βγουν στο χρονο το ιδιο αντοχικοι με τους απλους, δεν το υπογραφω. (εκτος και αν ειναι κλασεως windhager)
αν εσυ το υπογραφεις, οκ, τοτε αν θες παμε στοιχημα εναν easywin. (για να μου μεινει και κατι καλο) παει? ;)
αν δεν το πας, τοτε σε παρακαλω να δινεις περισσοτερη βαρυτητα σε αυτα που λενε οι μηχανολογοι που μπορει να μην εχουν τις δικες σου γνωσεις, αλλά δεν αερολογουν κιολας οταν μιλανε για θεματα αξιοπιστιας
και σε παρακαλω μην με ξαναμπλεξεις με τα προβληματα της κοινωνιας οταν μιλω καθαρα για το τεχνικο τομεα
καλα να περνας
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by nikolas p.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131201 από Savvas

Δεν θυμάμαι αν το είχες ξαναγράψει,μιλάς για τον buderus,αλλα δεν μου είχες πει kw σωστα? Και απο γεμίσματα και καύση?


Μα δεν έχει καμία σημασία τι έχει ο αδερφός μου στο δικό του σπίτι. Αυτός έχει τις δικές του ανάγκες και είανι διαστασιολογημένος για το σπίτι του. Θα ήταν λάθος να σου απαντήσω σε αυτό. Εσύ πρέπει να διαστασιολογήσεις με βάση τις ανάγκες του σπιτιού σου.
Γεμισματα αν δεν κάνω λάθος κάνει περίπου 3 την ημέρα για αδιάλειπτη 24ωρη θέρμανση στους 2 ορόφους. Κάποιο παράπονο ή σχόλιο για την καύση δεν θυμάμαι να έχω ακούσει. Όλα καλά.
Γι'αυτό σου είπα πήγαινε σε ένα μηχανολόγο μηχανικό να σου λύσει αυτό το θέμα και μόνο κερδισμένος θα βγεις στο σύνολο. (Και όταν λέω μηχανολόγο μηχανικό, εννοώ σοβαρό, γιατί υπάρχουν κάποιοι που το μηχανολόγος το έχουν καραμέλα στο στόμα, αλλά είναι ξεκάθαρο ότι απο το Πολυτεχνείο δεν έχουν περάσει ούτε απ'έξω...)
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131209 από nikolas p
τι λες βρε παιδι μου? σοβαρα? υπαρχουν και τετοιοι ανθρωποι εκει εξω που μπορει να δηλωνουν μηχανικοι και να μην ειναι καν μελη του τεε ? σκεψου τι γινεται δηλαδη με τους πολιτικους μηχανικους οπου ολοι ξερουν μερικα πραγματα απο οικοδομες
ακου να δεις πραγματα... :evil:
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by nikolas p.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ