OPOP Biopel / BlackStar

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #30377 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar

fisikos50 έγραψε: Αν λέμε για χαμηλότερη τιμή (σε τιμές Ελλάδας), τότε, με βάση τη δική μου έρευνα, ο "Black Star" Βουλγαρίας δεν έχει αντίπαλο.




Το έχω πει ουκ ολίγες φορές ότι δείχνει να είναι μια δίκαιη πρόταση με τα 2000€ με το ΦΠΑ που έχει.
Θα μου επιτρέψετε όμως να έχω τις αμφιβολίες μου για το κατά πόσο θα μπορούσε να ικανοποιήσει ένα σπίτι που καταναλώνει 4700lt πετρελαίου ετησίως.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #30379 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar

scalpel έγραψε: @jnet
Ποιο θα ήταν το πλεονέκτημα που θα δικαιολογούσε το επιπλέον κόστος του black star - ο biopel αυτή τη στιγμή πουλιέται 500-600 ευρώ φτηνότερα


Είχα την εντύπωση ότι ο Biopel ήταν πιο ακριβός και λόγω του 6mm πάχους του. Ίσως να κάνω λάθος
Διαφορές ανάμεσα στους 2 OPOP καλύτερα να τα πει ο Βασίλης(pri) που τους σύγκρινε και αγόρασε κιόλας τον έναν από τους 2. Στην δική μου τότε έρευνα αγοράς τους OPOP δεν τους είχα δει γιατί ένα κλικ οικονομικά πιο πάνω ήταν οι Σουηδικοί που τελικά κατέληξα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #30386 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar

fisikos50 έγραψε: Αν λέμε για χαμηλότερη τιμή (σε τιμές Ελλάδας), τότε, με βάση τη δική μου έρευνα, ο "Black Star" Βουλγαρίας δεν έχει αντίπαλο.



Το κορυφαίο περιστατικό με το συγκεκριμένο λέβητα συνέβη όταν επισκέφθηκα φέτος τη Δ.Ε.Θ.Ένας έμπορος σε υπαίθριο χώρο,ο οποίος έχει κατάστημα στο ωραιόκαστρο θεσσαλονίκης,πουλούσε τον waterland s40 στην τιμή 3000 +φ.π.α.,τη στιγμή που ο τσέχικος opop blackstar 24 πουλιόταν στα 3700 με φ.π.α.Όταν τον ρώτησα για το αν ο λέβητας κατασκευάζεται στη Βουλγαρία,μου είπε οτι κατασκευάζεται στο Βέλγιο και πως η εταιρία έχει και ένα εργοστάσιο στην Ισπανία.Ο ίδιος έμπορος πουλούσε και πέλλετ σε διάφανα σακιά ως πιστοποιημένο με din plus.Γέλασα και έφυγα.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #30404 από scalpel
Απαντήθηκε από scalpel στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar

jnet έγραψε:

scalpel έγραψε: @jnet
Ποιο θα ήταν το πλεονέκτημα που θα δικαιολογούσε το επιπλέον κόστος του black star - ο biopel αυτή τη στιγμή πουλιέται 500-600 ευρώ φτηνότερα


Είχα την εντύπωση ότι ο Biopel ήταν πιο ακριβός και λόγω του 6mm πάχους του. Ίσως να κάνω λάθος
Διαφορές ανάμεσα στους 2 OPOP καλύτερα να τα πει ο Βασίλης(pri) που τους σύγκρινε και αγόρασε κιόλας τον έναν από τους 2. Στην δική μου τότε έρευνα αγοράς τους OPOP δεν τους είχα δει γιατί ένα κλικ οικονομικά πιο πάνω ήταν οι Σουηδικοί που τελικά κατέληξα.



Αυτή την εποχή ο Biopel πωλείται γύρω στα 3800,γεγονός που τον κάνει ιδιαίτερα ελκυστικό.
Αυτό με κάνει σκεπτικό όσον αφορά τη σύγκρισή του με τον Black Star, εφόσον παραμείνω στα 30 Kw

Όσον αφορά τους σουηδικούς, διάβασα το νήμα σου, έμεινα όμως με την εντύπωση ότι απαιτούσε περισσότερη τακτική δουλειά (καθάρισμα κλπ) σε σύγκριση με αυτά που κοιτάζω - ίσως να κάνω λάθος.
Όπως και νάχει είμαι ανοιχτός σε παραπέρα προτάσεις :)
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30405 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar
[quote="fisikos50

Επίσης, μηχάνημα που δεν δείχνει τομή ούτε καν στο βιβλίο οδηγιών του, που σήμερα το ανέβασαν εδώ, για μένα τουλάχιστον είναι απορριπτέο χαλαρά και χωρίς δεύτερη κουβέντα, αν θέλουν να πάρουν 4000 και πάνω ας τα πάρουν από κάποιον άλλον που πιθανόν δεν ξέρει τι είναι η τομή.





Δηλαδη αν δεις εναν λεβητα, ας πουμε Τουρκικο σε τομη, και τον OPOP BLACK STAR θα προτιμησεις τον τουρκικο επειδη εχει τομη;;;;
Αραγε ο λεβητας που εχει βραβευτει αρκετες φορες για την οικονομια του και εχει τιμηθει πανευρωπαικα απο ποιον κριθηκε σαν αριστη συσκευη καυσης;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30406 από scalpel
Απαντήθηκε από scalpel στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar

χρηστος8 έγραψε: [quote="fisikos50

Επίσης, μηχάνημα που δεν δείχνει τομή ούτε καν στο βιβλίο οδηγιών του, που σήμερα το ανέβασαν εδώ, για μένα τουλάχιστον είναι απορριπτέο χαλαρά και χωρίς δεύτερη κουβέντα, αν θέλουν να πάρουν 4000 και πάνω ας τα πάρουν από κάποιον άλλον που πιθανόν δεν ξέρει τι είναι η τομή.



Δηλαδη αν δεις εναν λεβητα, ας πουμε Τουρκικο σε τομη, και τον OPOP BLACK STAR θα προτιμησεις τον τουρκικο επειδη εχει τομη;;;; :blink: :blink:
Αραγε ο λεβητας που εχει βραβευτει αρκετες φορες για την οικονομια του και εχει τιμηθει πανευρωπαικα απο ποιον κριθηκε σαν αριστη συσκευη καυσης;;; :whistle: :whistle: :whistle:




Τελικά δεν κατάλαβα (συγχωρείστε την άγνοιά μου) ποιά από τις δυο ΄δυνητικές επιλογές μου είναι αυτή που δεν έχει 'τομή'?
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by scalpel.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ