Οι ''Ελληναράδες'' δεν αλλάζουν τρόπους!!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44500 από fani
dimlyk xax0a0xa0x0ax0ax0a0xa0x0ax0a0x :lol: :lol: :lol: :lol:
χωρισα γιατι μιλησα με εναν θερμουδραυλικο και μου ειπε να μη παρω σομπα καλοριφερ γιατι δεν ειναι τοσο ικανη οσο ενας λεβητας και μου ειπε να μην κοιταω ελληνικη κατασκευη. Αυτο το περι ικανοτητας μου το ειπαν και σε καταστημα που εβλεπα λεβητα μαζι με φιλο μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44501 από μανολης
ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΥΔΡΑΒΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΕΛΑ ΛΕΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44504 από spyroskosmas

valsam έγραψε: Φιλε spyroskosmas εχω κανει και΄γω μπακαλιστικους υπολογισμους αλλα εσυ εχεις ξεφυγγγ εντελος,δεν δικαιολογεισαι ομως με τιποτα μιας και εισαι και επαγγελματιας εισαι και μηχανολόγος μηχανικός να κανεις τετοιους υπολογισμους!
Γραφεις οτι με απλο ξυλολεβητα θα εχουμε καταναλωση πανω απο 12 τονους ξυλα ενω με πυρολησης 8,με λιγα λογια λες οτι ενας λεβητας πυρολησης εχει 50% και βαλε μεγαλυτερη αποδοση απο εναν απλο,πως το λες και που το στηριζεις φιλε για εξηγησε μας γιατι συμφωνα με τα γραφωμενα σου ενας απλος τοτε εχει 50%(και ουτε 50% αφου λες πανω απο 12 τονους αρα ενοεις ισος και 13)και ο πυρολησης εχει 80%!


Έχεις δουλέψει λέβητα;

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44535 από kakos

DOOM_NX έγραψε:

kakos έγραψε: Εγώ πάλι θα πω ξανά αυτό που λέω και σε άλλους. Εφόσον έχεις κάνει μια καλή μόνωση στην ταράτσα όπω ς λές και έχεις αλλάξει και τα κουφώματα καλό είναι (και ποιο οικονομικό σε πρώτη φάση) να τελειώσεις με τις μονώσει και στους υπόλοιπους τοίχους του σπιτιού σου με σύστημα τύπου "κέλυφος" μιας και το σπίτι σου είναι εκτεθειμένο απο όλες τις πλευρές. Θα δεις τεράστια διαφορά τόσο στην θερμοκρασία όσο και στην κατανάλωση του ήδη υπάρχοντος συστήματος θέρμανσης. Με 38 τμ / όροφο θα χρειαστείς περίπου 150-180τμ πρόσοψης για μόνωση (το υπολογίζω με βάση το δικό μου 3όροφο). Οι τιμές/τμ στην μόνωση παίζουν ανάλογα με την ποιότητα των υλικών. Πάρε και μια πρόταση δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Ενημερωτικά σου λέω ότι η διαφορά που θα έχεις θα είναι της τάξεως του 40% και επάνω στις θερμικές απώλειες του κτηρίου σου. Εάν επίσης το σπίτι σου μπορεί να ενταχθεί και στο πρόγραμμα " εξοικονομώ κατ΄όικον " θα επιδοτηθείς κι΄όλας.
Αμόνωτο σπίτι δεν γιατρεύεται ότι και να επιλέξεις απο σύστημα θέρμανσης.

Θέλει προσοχή εδώ... Γιατί αν είναι να βάλει από την τσέπη της 12 χιλιάρικα, θα κάνει απόσβεση σε 9 χρόνια... Και αυτό το κέλυφος διάβασα ότι έχει εγγύηση 5 ετών... Αν γίνει κάτι και χαλάσει πάνε τα λεφτά χαμένα...


Φίλε DOOM_NX δεν αναφερόμαστε σε τέτοια κόστη. Καταρχάς δεν κάνει τόσο πολύ μια μόνωση. Τόσο δεν έδωσα ούτε και εγώ που έκανα 300τμ και μάλιστα με τα ποιο ακριβά υλικά. Κατά δεύτερον είπαμε ότι έχει πολλές τιμές στην αγορά. Λόγο του ότι έχει όμως καθιερωθεί σαν ονομασία η λέξη "κέλυφος" δεν σημαίνει ότι αναφερόμαστε στην εταιρία Κέλυφος η οποία είναι ίσως και η ποιο ακριβή. Εξάλλου αν πας σε ένα καλό σύστημα θέρμανσης θα σου φύγουν μαζί με τα υδραυλικά τουλάχιστον 4-5 χιλιάρικα. Αντί αυτού κάνεις μια μόνωση η οποία θα σου δώσει το ίδιο αποτέλεσμα μείωσης κατανάλωσης (έστω και με το πετρέλαιο) και θα λειτουργεί και το καλοκαίρι. ;)

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44564 από valsam

spyroskosmas έγραψε:

valsam έγραψε: Φιλε spyroskosmas εχω κανει και΄γω μπακαλιστικους υπολογισμους αλλα εσυ εχεις ξεφυγγγ εντελος,δεν δικαιολογεισαι ομως με τιποτα μιας και εισαι και επαγγελματιας εισαι και μηχανολόγος μηχανικός να κανεις τετοιους υπολογισμους!
Γραφεις οτι με απλο ξυλολεβητα θα εχουμε καταναλωση πανω απο 12 τονους ξυλα ενω με πυρολησης 8,με λιγα λογια λες οτι ενας λεβητας πυρολησης εχει 50% και βαλε μεγαλυτερη αποδοση απο εναν απλο,πως το λες και που το στηριζεις φιλε για εξηγησε μας γιατι συμφωνα με τα γραφωμενα σου ενας απλος τοτε εχει 50%(και ουτε 50% αφου λες πανω απο 12 τονους αρα ενοεις ισος και 13)και ο πυρολησης εχει 80%!


Έχεις δουλέψει λέβητα;

Φετος εδω και 2 βδομαδες απλο ξυλολεβητα,τωρα θα μου πεις "καλα δουλεψε τον και μετα τα λεμε", φιλε καπου κανεις λαθος,εαν ειναι οπως τα λες με τα ξυλα που εχω(κατω απο 20% υγρασια αρα κοντα στα 4w/kg)εγω που εκαιγα 2,5 τονους πετρελαιο δηλ. τωρα χρειαζομαι 12+τονους βγαινει αναλογια 1 λιτρου πετρελαιου(11,9 kw/kg) 5 κιλα ξυλα(20 kw/kg) και με εναν πυρολησης θα χρειαζομουν 3,2 κιλα ξυλου (12,8kw/kg),ας πουμε οτι εισαι σωστος σε αυτα που λες λοιπον,τοτε ο απλος εχει 50% αποδοση και ο πυρολητικος εχει 80% δηλ. 60% αποδοτικοτερος σε συγκριση μεταξυ τους ο πυρολητικος,τετοιες διαφορες δεν παιζουν με τιποτα φιλε και μακαρι να μην τις λες και στους πελατες σου,υπο "συνθηκες"(οπως κατι σικε συγκριτικα αυτοκινητον) ισος υπαρχουν,π.χ αμα συγκρινουμε εναν πολυ μαπα απλο λεβητα των 500-700 ευρω που μπαζει απο παντου και δεν τραβαει κι'ολας με εναν τουμπανο πυρολητικο τον 4000+, τοτε ναι το 30-50% διαφορα μπορει να υπαρξει αλλα ισχυει και απ΄την αναποδη το ιδιο αν συγκρινουμε εναν μαματο απλο ξυλολεβητα με εναν μαπα πυρολητικο τοτε τα πραγματα αντιστρεφονται!
Τον ξυλολεβητα μου τον δινει ο κατασκευαστης 73%+,τον πυρολησης του κουμπαρου τον viessman vitoligno 100s τον δινουν 88% δηλ. ειναι 20% οικονομικοτερος στα χαρτια (αλλο 20% και αλλο 60% που αναφερες φιλε συμφωνα με τους υπολογισμους σου)και ο viessman θεωρειτε απο τους καλουτσικους,εξηγησε μου τοτε ρε φιλε πως ειναι δυνατον ο κουμπαρος με υγρα ξυλα περυσι ειχε σε συγκριση με το πετρελαιο που εκαιγε αναλογια 5-6 προς 1 και αφου εφαγε ολη την Ελλαδα και βρηκε τελικα περσινα ξυλα(τιμη χρυσου) εφτασε την αναλογια του στην καλυτερη στο 4 προς ενα?
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44611 από xristosdr
Μάλλον ξεφύγαμε από το θέμα μας Φάνη ίσως η καλύτερη λύση είναι ένα λέβητας πελλετ αν υπάρχει μέρος να μπει δίπλα στον άλλον

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ