Αγορά καυστήρα - λέβητα 30kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22334 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Αγορά καυστήρα - λέβητα 30kW

Pri έγραψε:

jnet έγραψε: Τα 2 παρακάτω είναι η ιδια εταιρεία και εισαγωγεας στην ελλάδα της pellas
www.pelletburner.gr
www.en-ergon.com/


Εδώ όμως μόνο καυστήρες βλέπω. Το λέβητα που τον βρίσκω;


To site είναι καινούριο(ανανεωμένο) και μάλλον τους λείπει περιεχόμενο. Κάλεσε τους

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22336 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Αγορά καυστήρα - λέβητα 30kW

jnet έγραψε: To site είναι καινούριο(ανανεωμένο) και μάλλον τους λείπει περιεχόμενο. Κάλεσε τους

Αυτό και θα κάνω. ;)

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22352 από illysgr
Απαντήθηκε από illysgr στο θέμα Αγορά καυστήρα - λέβητα 30kW
Γειά χαρά το σπίτι μου είναι 208 τετραγωνικά μέτρα και βάλαμε τον λέβητα ottawa της edilkamin σε συνδιασμό με ένα δοχείο αδρανείας 1000 λίτρα μπορώ να πω πως μείναμε ικανοποιημένοι μιας και το σπίτι δεν το έχουμε κάνει ακόμη θερμομόνωση . Αφήνω ένα λινκ από κάτω . Ριξε μια ματιά σε αυτόν που σου είπα και στον Vesta 40 ο οποίος είναι ελληνικής προέλευσης και φαντάζομαι έχεις δει και κριτηκές στο φόρουμ .
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by jnet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22356 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Αγορά καυστήρα - λέβητα 30kW

illysgr έγραψε: Γειά χαρά το σπίτι μου είναι 208 τετραγωνικά μέτρα και βάλαμε τον λέβητα ottawa της edilkamin σε συνδιασμό με ένα δοχείο αδρανείας 1000 λίτρα μπορώ να πω πως μείναμε ικανοποιημένοι μιας και το σπίτι δεν το έχουμε κάνει ακόμη θερμομόνωση . Αφήνω ένα λινκ από κάτω . Ριξε μια ματιά σε αυτόν που σου είπα και στον Vesta 40 ο οποίος είναι ελληνικής προέλευσης και φαντάζομαι έχεις δει και κριτηκές στο φόρουμ .


Διαβασε τους ορους Χρησης πριν ξαναγράψεις. Αποκλεισμός για μια εβδομάδα

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22413 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Αγορά καυστήρα - λέβητα 30kW

Pri έγραψε: Περισσότερα αύριο κάποια στιγμή.

Λοιπόν πρόλαβα και τηλεφώνησα στους 4 πρώτους (στους 3 δηλαδή-γιατί τον ένα δεν βρήκα που...θα τον βρω) από αυτούς που έχω στην λίστα.
Έχουμε και λέμε:

1. Starfire maxi30
Μίλησα με τον κ.Βασ.Ντάγκα. Εξυπηρετικότατος, κατατοπιστικός και ιδιαίτερα φιλικός στην συνομιλία. Μου άφησε καλή εντύπωση.

Πάμε τώρα στο ζητούμενο. Τιμή με ΦΠΑ και μετρητοίς 4500

Εγκατάσταση οι ίδιοι δεν κάνουν. Οδηγίες στέλνουν για τον εγκαταστάτη που θα συνεργαστείς εσύ.

Εγγύηση λέβητα 5 χρόνια-ηλεκτρονικά 2 χρόνια .

Τεχνική υποστήριξη από τους ίδιους.

Δυνατότητα αντιστάθμισης ή αισθητήρα Λ δεν υπάρχει.

Επίσης ανέφερε ότι ο παρόν λέβητας δεν χρειάζεται τρίοδη βάνα, γιατί την δουλειά της τρίοδης την κάνει ο λέβητας από μόνος του εσωτερικά. (έτσι μου το είπε, έτσι σας το λέω)

2. PELETIX EKO - DAKON DOR 24kw - BADO Ecofire E1

Δεν βρήκα γι αυτόν στοιχεία ακόμα και περιμένω ακόμα απάντηση στο οικείο θέμα. Δεν επικοινώνησα λοιπόν μαζί τους.

3.ΜΙΛΕ ΒΙΟ και ΜΙΛΕ pellet του κ.Σαμαρά


Επίσης πολύ εξυπηρετικοί και κατατοπιστικοί στην συνομιλία μας.

Δεν κοίταξα καθόλου το ενδεχόμενο του ΜΙΛΕ pellet (35KW) που αν και είχε καλύτερη τιμή (3750 με ΦΠΑ) εν τούτοις δεν είχε προστασία από επιστροφή φλόγας και ήταν από τα πρώτα πράγματα που μου επεσήμανε (και το αναφέρω προς τιμή του) ο συνομιλητής μου κι έτσι ρώτησα βασικά για τον ΜΙΛΕ ΒΙΟ.

ΜΙΛΕ ΒΙΟ (στα 35KW) τιμή 4600 με ΦΠΑ (και μετρητοίς)

Εγκατάσταση και εδώ οι ίδιοι δεν κάνουν. Οδηγίες στέλνουν για τον εγκαταστάτη που θα συνεργαστείς εσύ.

Εγγύηση λέβητα 5 χρόνια-για τα ηλεκτρονικά μέρη όμως μου είπε ότι δεν δίνετε εγγύηση (ή αυτό κατάλαβα εγώ) επειδή αν γίνει λάθος η σύνδεση μπορεί να καούν κι αμέσως. Ξέχασα να ρωτήσω όμως τι εγγύηση έχουν τα ηλεκτρονικά αν γίνει σωστά η σύνδεση.

Τεχνική υποστήριξη από τους ίδιους.

Δυνατότητα αντιστάθμισης ή αισθητήρα Λ υπάρχει.


4.Black star OPOP


Πήρα τηλέφωνο στην αντιπροσωπία (www.eco-flame.gr/contact) και με ρώτησαν από που παίρνω κι αν είμαι ιδιώτης ή έμπορος. Είπα ιδιώτης κι από Τρίπολη και με παρέπεμψαν στον τοπικό έμπορο που έχει τα προϊόντα τους στην Τρίπολη. (πράγμα που δεν ήξερα ότι υπήρχε)

Προτίμησα να μην πάρω τηλέφωνο, αλλά να περάσω αύριο να δω από κοντά το μαγαζί τον έμπορο και τον λέβητα (αν φυσικά τον έχει στο μαγαζί).

Τους υπόλοιπους θα προσπαθήσω να τους βρω αύριο και θα ενημερώσω και πάλι.

Υ.Γ.
Δεν το γλιτώνω μου φαίνεται, την εγκατάσταση θα πρέπει να την κάνει ντόπιος μάστορας. Τώρα πρέπει ν' αρχίσω να ψάχνω σε φίλους και γνωστούς για θερμοϋδραυλικούς που ξέρουν κι από λέβητες στερεών καυσίμων...

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22637 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Αγορά καυστήρα - λέβητα 30kW
Β' ημίχρονο

4.Black star OPOP

Δεν μπόρεσα να βρω τον τοπικό έμπορο, πήγα κι από το μαγαζί (κλειστός) έκανα και 6-7 τηλέφωνα, τίποτα. Έχασα σχεδόν όσο ελεύθερο χρόνο είχα για να τον βρω. Θα δοκιμάσω κι αύριο, αν και οι πρώτες ενδείξεις δεν είναι αισιόδοξες...

5.ULMA

Όπως είχα φανταστεί ο ULMA είναι μικρότερος απ' ότι χρειάζομαι (20KW). Ρώτησα τιμή 4900 με ΦΠΑ. Αντιστάθμιση παίρνει, αισθητήρα Λ πάλι όχι, διότι οι Φινλανδοί μηχανικοί έχουν καταλήξει ότι μάλλον δεν προσφέρει και κάτι ιδιαίτερο, οπότε τον έχουν καταργήσει. (έτσι μου είπε ο αντιπρόσωπος)

Όμως ο ίδιος φέρνει έναν Λιθουανικό λέβητα (30KW & 50KW) ο οποίος όμως έχει Φινλανδική πιστοποίηση, τον Biokaitra. Αυτός (μιλάω για τον 30KW) κοστίζει στα 4500 με ΦΠΑ και παίρνει αντιστάθμιση. Επειδή δεν τον έχει ακόμα στο site ζήτησα και μου έστειλε και κάποια τεχνικά στοιχεία και φωτογραφίες. Ρώτησα αν μπορώ να τα δημοσιεύσω στο φόρουμ (αν φυσικά αυτό δεν αντιβαίνει σε κάποιον από τους κανόνες του φόρουμ) αλλά δεν μου έχει απαντήσει ακόμα. (μέσω e-mail τον ρώτησα)

6.Pellmax UB Varmebaronen

Πήρα δεν ήταν εκεί ο υπεύθυνος, μου έδωσαν ένα κινητό να τον βρω, αλλά δεν πήρα τελικά και θα προσπαθήσω και πάλι αύριο.

7. PELLET ERATO MARIO 30KW

Δεν πήρα και μάλλον δεν θα πάρω κιόλας. Όσο τον βλέπω μ' αυτό το ξυλόκουτο για δεξαμενή κάτι μου 'ρχεται. Ίσως εγώ βγω χαμένος, αλλά μάλλον θα το ρισκάρω. ;)

8. BOSCH32kw+PellasminiX26

Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι ο PellasminiX26 δεν φτάνει τις 30KW. Θα χρειαστώ τον μεγαλύτερο X40. Αυτόν τον συνδυάζουν με λέβητα WBS. Ο συνδυασμός λέβητα-καυστήρα έρχεται στα 3400 με ΦΠΑ.

Δεν περιλαμβάνεται δεξαμενή όμως. Ρώτησα λοιπόν και για δεξαμενές. Μια μεγάλη 350 κιλών (65χ120χ130) στα 450 με ΦΠΑ. Και μια μικρότερη 150 κιλών (60χ50χ130) στα 290 με ΦΠΑ.

Οπότε αν πάρεις τον λέβητα-καυστήρα με την μεγάλη δεξαμενή έρχεσαι στα 3850 (με ΦΠΑ), ενώ με την μικρή στα 3690 (πάντα με ΦΠΑ).

Εγγύηση 1 χρόνου μόνο αν γίνει εγκατάσταση από αυτούς ή από πιστοποιημένο από αυτούς συνεργείο!

Θα ενημερώσω και αύριο για τα υπόλοιπα.

Υ.Γ.
Πολύ φοβάμαι ότι δεν θα μας φτάσουν τα 2 ημίχρονα αλλά θα παίξει και παράταση. Ελπίζω να μην φτάσουμε και στα πέναλντι.

There is nothing more uncommon than common sense.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Pri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ