Πόσο χρεώνει ενας υδραυλικός για την εγκατάσταση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27510 από fisikos50

jaguar13 έγραψε:
...βάλε και 400 τον καυστηρατζή για την τελική ρύθμιση



Ώπα;

Και μήπως να του δώσουμε και 4000 Ευρώ του καυστηρατζή γιατί μπορεί να έχει τίποτε χρέη το παιδί, ευκαιρία να τα ξωφλήσει...

Εκτός αν τον κλειδώσουμε μέσα στο λεβητοστάσιο ας πούμε για 2 βδομάδες να το ελέγχει και να το ρυθμίζει όλο το 24ωρο, και όταν τον αφήσουμε να βγει, τότε θα πάρει και τα 400 ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ όμως και όχι μαύρα όπως συνήθως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27561 από mastoras

umeca74 έγραψε: Στην Αγγλία (και σε άλλες πολιτισμένες χώρες πιστεύω) οι έμποροι/επαγγελματίες έχουν καταλάβει το εξής απλό: πολλές φορές χρεώνοντας λιγότερα, κερδίζουν περισσότερα. Δηλαδή πουλάς με μικρότερο κέρδος το κομμάτι αλλά περισσότερα κομμάτια, οπότε μπαίνουν περισσότερα στην τσέπη!


Μήπως σας έτυχε να καλέσετε υδραυλικό στο σπίτι στην Αγγλία για να σας επισκευάσει καμιά βλάβη ?

Μια αναφορά θα ήταν χρήσιμη. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27563 από mastoras

jaguar13 έγραψε: Με ένα προχειρο υπολογισμό, πες 400Ε τα εργατικά, άλλα 300Ε τα υλικά, βάλε και 400 τον καυστηρατζή για την τελική ρύθμιση, άντε να πάω στα 1100-1200. Τα λέω σωστά ή κάτι μου διαφεύγει?


Βγάλε το ένα μηδενικό από την αμοιβή του καυστηρατζή.....και είσαι ΟΚ ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27676 από ΛΕΩΝ
παντως ο υδραυλικος που μου συνεστησαν ως πολυ καλος και γνωστης
με παρατησε γιατι λεει δεν ξερει τελικα τα ιταλικα τζακια
και θεωρει πιο καλα τα γαλλικα και με μεροκαματο 6 ωρες 135 μαυρα!!!!
παιδια κανενας υδραυλικος που να ξερει απο ιταλικα τζακια νερου ?
αθηνα
καθε βοηθεια ευπροσδεκτη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27699 από aithio
Φίλε μου Μάστορα και Fisike....
Δεν ξέρω αυτόν τον fisiko μου αρέσει να τον διαβάζω ακόμα και όταν διαφωνώ σε κάτι μαζί του. :)
Εγω προσωπικά δεν θεωρώ το επάγγελμα του υδραυλικού καλή δουλειά και θα το αιτιολογήσω.
Μπορεί να είναι ένα επάγγελμα που ευκαιριακά να μπορεί κάποιος να κάνει αρπαχτές....
Ναι έτσι όπως το γράφω είναι, αλλά βραχυπρόθεσμα δεν έχει μέλλον. Ιδίως όταν καβαλάνε τα χρόνια μειώνονται οι φυσικές και ψυχικές αντοχές.
Γιατί μπορεί Φυσικέ μου εσύ να έχει πέσει 3-4 κακούς μαστόρους αλλά φαντάσου και εμάς που έχουμε να κάνουμε σχεδόν καθημερινά με έναν καινούργιο πελάτη με τα ποσοστά καλών και κακών να μην αλλάζουν και πολύ.
Ιδίως όταν υπάρχει η ρετσινιά, τότε γάμησε τα και άφησε τα....
Αν το επάγγελμα του υδραυλικού ήταν τόσο κερδοφόρο όσο παρουσιάζεται τότε όλοι θα έτρεχαν να κάνουν τα παιδιά τους υδραυλικούς....
Αλλά που.... Όλοι κατηγορούν τους υδραυλικούς αλλά κανένας δεν θέλει να κάνει το παιδί του υδραυλικό.

Σήμερα λοιπόν δεν πήγα για δουλειά αλλά συμμετείχα στην γενική απεργία και κατέβηκα στην πορεία με έναν φίλο καυστηρατζή.
Δεν πήγα κάτω από την ποδιά κανενός κόμματος.
Απογοητεύτηκα πλήρως.
Αυτό δεν ήταν πορεία και φυσικά δεν ήταν διαμαρτυρία.
Αυτό ήταν λες και πας στον επιτάφιος.
Και δεν μιλάω για τις φασαρίες. Αυτές τις κάνουν 500-1000 άτομα και τα μέσα τις παρουσιάζουν σαν κάτι το φοβερό.
Στην Αθήνα εχουμε ένα ποσοστό ανέργων κοντά στο 1000000.
Αν βάλεις και τους ιμυαπασχολούμενους φτάνει κανείς σε τρομακτικά νούμερα.
Στη πορεία συμμετείχαν 100.000 κόσμος που οι μισοί από αυτούς ήταν δημόσιοι υπάλληλοι (ο επιταφιος που έλεγα) το ΠΑΜΕ,που ήλθον ειδον και απήλθον και κόσμος που εγώ διέκρινα πως πράγματι πήγαν για να διαμαρτυρηθούν, ίσως και να πιέσουν καταστάσεις.
Οι υπόλοιποι άνεργοι έψηναν τα ....... τους απο τα σπίτια τους, τις καφετέριες και τα καφενεία.
Οι μαγαζατορες αγανακτόυσαν από τα μαγαζιά τους επίσης ξύνοντας τα ....... τους.
Βρε εδώ φτάσαμε να παρακαλάνε τα αφεντικά τους εργαζόμενους τους να κατεβούν στην πορεία και αυτοί να μην πηγαίνουν.
Εδώ υπάρχει υποψία ότι ακόμα και οι κυβερνώντες θέλανε σήμερα δυναμική συγκέντρωση για δικούς τους λόγους αλλά που....
Για αυτό όταν ακούω το σύνθημα και άλλο και άλλο έχω την αίσθηση ότι αφορά εμας τον ίδιο τον λαό...
ΤΟΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΒΑΘΙΑ....ΔΕΝ ΜΑ ΦΤΑΝΕΙ.
Ντροπή μας.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27816 από umeca74

mastoras έγραψε: Μήπως σας έτυχε να καλέσετε υδραυλικό στο σπίτι στην Αγγλία για να σας επισκευάσει καμιά βλάβη ?


προσωπικά δεν πλήρωσα υδραυλικό γιατί ήμουν στο νοίκι και τέτοια έξοδα επιβαρύνουν τον ιδιοκτήτη. Αλλά από ότι ξέρω κατά κανόνα δεν υπάρχουν ελεύθεροι επαγγελματίες όπως εδώ. Οι περισσότεροι δουλεύουν υπάλληλοι σε εταιρείες επισκευών. Οι ιδιοκτήτες αγοράζουν πακέτα σαν ασφάλεια. Πχ πληρώνω 100 το χρόνο και όποτε χρειαστώ μάστορα τον έχω τζάμπα. Δεν είμαι σίγουρος για το ακριβές ετήσιο ποσό αλλά δεν είναι αστρονομικό.

οπότε ο καταναλωτής εξασφαλίζεται και φτηνά, και ποιοτικά εφόσον η εταιρεία εξασφαλίζει ότι ο μάστορας δεν είναι παπατζής. Ο τελευταίος έχει ένα εξασφαλισμένο εισόδημα. Τελείως άλλη κατάσταση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ