Φίλτρο καμινάδας με νερό

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73616 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
Τιμή ? Γιαννης -Δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73626 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό

ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 έγραψε: Τιμή ? Γιαννης -Δραμα

Το εγραψα και παραπανω 50 το κουτι και 10-15 τα μπουρια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73641 από stelios02
Απαντήθηκε από stelios02 στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό

γιαννης-δραμα έγραψε:

stelios02 έγραψε: Καλημέρα Γιάννης-Δράμα, επειδή μάλλον θα χρειαστώ μια παρόμοια πατέντα, θα ήθελα να ρωτήσω δυο πραγματάκια.

Πρώτον απο θέμα ελκυσμού πώς τα πας; Βλέπεις κάτι να άλλαξε στην λειτουργία της σόμπας; Δεν νομίζω να έχει εξτρά μοτέρ για να βοηθάει την έξοδο απο το φίλτρο;

Δεύτερον παρατηρώ ότι ο εύκαμπτος σωλήνας εξαγωγής είναι πιο χοντρός. Φ120 να υποθέσω; Πιστεύεις ότι θα υπήρχε πρόβλημα αν συνέχιζε Φ80; Σε ρωτάω γιατί αυτό σκέφτομαι να το κάνω Φ80 και η έξοδός μου θα είναι περίπου 2,5 μέτρα και όχι 1,5 που είναι η δικιά σου. Σημειωτέον ότι στην δικιά μου περίπτωση η καμινάδα Φ80, θα βγει κατευθείαν έξω και δεν θα μπει σε άλλη υπάρχουσα όπως στην δικιά σου περίπτωση.

Τρίτον (και τελευταίο), παρατηρώ δεξιά στο καπάκι εκεί που έχεις κάτι σαν μάρμαρο, κάτι ακόμα να προεξέχει (όχι στα αριστερά που έχεις την τρύπα-τάπα προφανώς για να αναπληρώνεις νερό). Τι είναι αυτό και τί δουλειά κάνει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Γεια σου Στελιο,τωρα απο θεμα ελκυσμου μεχρι στιγμης δεν εχει αλαξει κατι δουλευει μια χαρα(και να φανταστεις η καμιναδα του μπαρμπεκιου ειναι τουλαχιστον 12 μετρα)και φυσικα δεν εχει μπει κατι για υποβοηθηση.Για το ευκαμπτο που ρωτας ειναι φ125 και μπαινει σε φ150 στην καμιναδα του μπαρμπεκιου,στην δικια μου περιπτωση πιστευω οτι θα υπηρχε προβλημα ελκυσμου αν εβγαινε σε φ80,παντως πιστευω πως ειναι καλυτερα να γινει φ120 η τουλαχιστον φ100(inox παντα και οχι αλουμινιου).Και τελος αυτο που βλεπεις πανω στο μαρμαρο ειναι το τασακι του πεθερου μου :lol: το αλλο που λες ειναι οντως για το νερο και κατω δεξια εχει και μια βανα για να αδειαζεις το νερο οποτε θελεις.Επισης κατι που ξεχασα ο φ80 μπαινοντας μεσα στο κουτι κανει μια γωνια 90 μοιρων προσ τα κατω για να φυσαει τα καυσαερια πανω στο νερο!
Ελπιζω να βοηθησα οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!


Ήλπιζα μήπως γλιτώσω την αγορά μπουριών Φ120, καθώς έχω ήδη τα Φ80. Θα δοκιμάσω έτσι με τα Φ80 και βλέπουμε...
Και κάτι ακόμη. Ξέρω ότι έχεις το φίλτρο του κ.Μοσχάλη σε αερόθερμη σόμπα. Αυτό σε τί σόμπα το έχεις τοποθετήσει υδραυλική ή αερόθερμη; Ρωτάω γιατί έχω σχηματίσει(ίσως βέβαια και λανθασμένα) ότι οι υδραυλικές σόμπες έχουν τελείως διαφορετική συμπεριφορά όσον αφορά την έξοδο των καυσαερίων από τις αερόθερμες. Όταν έβαλα ένα φίλτρο νερού στην υδραυλική σόμπα μου(όχι του κ.Μοσχάλη), η σόμπα μου έβγαζε alarm. Με την αύξηση του αέρα ελαττώθηκε το πρόβλημα αλλά "ένιωθα" ότι η σόμπα ζορίζεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73650 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό

stelios02 έγραψε: Ήλπιζα μήπως γλιτώσω την αγορά μπουριών Φ120, καθώς έχω ήδη τα Φ80. Θα δοκιμάσω έτσι με τα Φ80 και βλέπουμε...
Και κάτι ακόμη. Ξέρω ότι έχεις το φίλτρο του κ.Μοσχάλη σε αερόθερμη σόμπα. Αυτό σε τί σόμπα το έχεις τοποθετήσει υδραυλική ή αερόθερμη; Ρωτάω γιατί έχω σχηματίσει(ίσως βέβαια και λανθασμένα) ότι οι υδραυλικές σόμπες έχουν τελείως διαφορετική συμπεριφορά όσον αφορά την έξοδο των καυσαερίων από τις αερόθερμες. Όταν έβαλα ένα φίλτρο νερού στην υδραυλική σόμπα μου(όχι του κ.Μοσχάλη), η σόμπα μου έβγαζε alarm. Με την αύξηση του αέρα ελαττώθηκε το πρόβλημα αλλά "ένιωθα" ότι η σόμπα ζορίζεται.

Αυτο το εχω βαλει στα πεθερικα μου που εχουν και εκεινοι αεροθερμη σομπα.Παντως δεν εχουν μεγαλες διαφορες η αεροθερμες απο τις υδραυλικες τουλαχιστον στην καυση και στην εξαγωγη,απλα οι υδραυλικες εχουν πιο χαμηλες θερμοκρασιες καυσαεριων στην εξοδο!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios02

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76692 από Βάγγος Σέρρες
Απαντήθηκε από Βάγγος Σέρρες στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
καλησπερα
εδω και δυο μηνες εχω αγορασει μια αεροθερμη σομπα πελλετ και εχω βγαλει την καμιναδα στο μπαλκονι αλλα μαυριζει πολυ.εχω ακουσει για φιλτρα νερου αλλα δεν ξερω το κοστος, το αποτελεσμα που θα εχω και ποσο ζωη εχουν...
γνωριζει κανεις τιποτα....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ