Ζητάω service manual palazzetti ecofire hotty

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154411 από nlyo
Ζητάω service manual palazzetti ecofire hotty δημιουργήθηκε από nlyo
Έχω αγοράσει τη σόμπα από το 2013 και έχω προβλήματα με την ανάφλεξη και τη σωστή καύση του πέλλετ, άλλοτε σβήνει και άλλοτε δεν το καίει όλο με αποτέλεσμα να γεμίζει με κάρβουνο και να βουλώνει τις τρύπες του δοχείου καύσης και να υπερχειλίζει και στο τέλος να σβήνει. Δεν λειτουργεί στο 1 και στο 2 όχι πάντα και σβήνει. Νομίζω οτι είναι πρόβλημα με το ρυθμό τροφοδοσίας πέλλετ και αέρα.


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154424 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Ζητάω service manual palazzetti ecofire hotty
Δες εδώ:
www.yumpu.com/en/document/view/8884179/ecofire-hotty

Δεν μπορεις να το κατεβάσεις ,αλλά πας στην σελίδα που σου έβαλα και επιλέγεις Full screen Mode
και μετά zoom (στο πάνω μέρος - στη μέση περίπου) μπορείς να διαβάσεις αυτό που θέλεις να πειράξεις.

O κοχλίας σου δουλεύει σωστά ή έχει φάει κανένα γρανάζι? Τον έχει δει να ρίχνει σωστή ποσότητα πέλλετ?
Μετά η σόμπα σου έχει και ανεμιστήρα καυσαερίων? Εάν ναι , τον έχεις λύσει και καθαρίσει ποτέ??
Τέλος , τι πέλλετ καις??
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PAPADAKIS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154426 από nlyo
Απαντήθηκε από nlyo στο θέμα Ζητάω service manual palazzetti ecofire hotty
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι στο κοχλία, ναι έχει ανεμιστήρα καυσαερίων δεν τον έχω λύσει αλλά τον έχω καθαρίσει με ηλεκτρική σκούπα, από πέλλετ έχω δοκιμάσει πολλά, ameco, απ το praktiker, alfawood, απ το carefour, απ το Νευροκόπι δεν θυμάμαι την ονομασία, τελευταία ένα αυστριακό, και άλλα που δεν θυμάμαι.
Πως θα καταλάβω αν έχει πρόβλημα σε hardware;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154427 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Ζητάω service manual palazzetti ecofire hotty
Το hardware (πλακέτα) είναι το τελευταίο που θα κοιτάξεις.
Ξεκίνα να παρατηρείς κοχλία και ανεμιστήρα (αν οι στροφές του καθενός είναι ομοιόμορφες και περιοδικές).
Μετά άμα δεν διαπιστώσεις ανομοιομορφία,μπες στο μενού και αφού σημειώσεις τις αλλαγές που θα κάνεις σε ένα χαρτί(γιά να μπορείς να τις επαναφέρεις στην πρότερο κατάσταση) δώσε περισσότερο χρονο στην περιστροφή του κοχλία.Λογικά είναι θέμα ταΐσματος.
Πάντως κάποτε πρέπει να λύσεις και τον ανεμιστήρα καυσαερίων (τον ανεμιστήρα που τραβά τα καυσαέρια) γιατί οι έλικες μαζεύουν πουρί με τον καιρό και δεν κάνει σωστό κενό στο θάλαμο καύσης.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nlyo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154428 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ζητάω service manual palazzetti ecofire hotty
το πρωτο που εχεις να κανεις ειναι να κοιταξεις σχολαστικα το μανιουαλ οτι εχει σχεση με καθαρισμο ...
δυστυχως δεν τα λενε ολα μια και υποτιθεται καποια τα κανει ειδικος τεχνιτης :woohoo:
και κυριως την καμιναδα κι αν σου ειναι ευκολο την ξεσυνδεεις απ την σομπα να καθαρισεις καλα το οριζοντιο κοματακι αν εχεις .
αφου κανεις αυτα ριχνεις και μια ματια μπας και υπαρχει πουθενα κανα καπακι με βιδες γυρω απο την εστια για να τ ανοιχ=ξεις να καθαρισεις κι εκει ... πιθανοτατα χρειαζεται κι ενα καθαρισμα ο ανεμιστηρας ...αυτο δεν ξερω αν μπορεις να το κανεις αλλα πιθανοτατα μια και ειναι ιταλικη να εχει προσβαση απο κανα καπακι χωρις να χρειαζεται να λυσεις ανεμιστηρα (ισως πισω απ το συρταρι της σταχτης ) ...προσοχη αν βρεις και επιχειρησεις κατι μην υπαρχει φλαντζα η μαυρη σιλικονη που θα θελουν αντικατασταση .
μην ψαχνεις κωδικους προς το παρον γιατι μπορει να τα κανεις χειροτερα :)
παντως ειναι λιγο απιθανο να εχεις καποιο προβλημα hardware....εκτος κι αν ακους τιποτα περιεργους θορυβους


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nlyo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154429 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ζητάω service manual palazzetti ecofire hotty
@ nlyo

Απο που πηρες την σομπα;;;
Γιατι δεν κανεις ενα τηλεφωνο στην εταιρια...μαλωμενοι ειστε;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ