AURIGA 23KW με FUMIS ALPHA controller

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155346 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα AURIGA 23KW με FUMIS ALPHA controller
Για τις κρυφές παραμέτρους θέλει να αγοράσεις το πρόγραμμα και να το εγκα/σεις στο Λάπτοπ σου και από εκει να το φορτώνεις να το μετατρέπεις αλλά δεν έχει και πολλά να αλλάξεις ας πούμε τη περίποδο ταίσματος ναι αλλά τα άλλα δεν ε΄ναι απαραίτητο.
Εγώ το χρησιμοποιώ στθς καυστήρες κκαι στα μπόιλερ αλλά μου για σόμπες νερού με κυκλοφορητή δεν έχω.
Πρέπει να τα αγοράσω από τη Fumis.
Είναι πολύ καλό το κοντρόλλερ της fumis και τα προγράμματ γενικά αξιοπιστα και δεν μπλοκάρουνται.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155350 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα AURIGA 23KW με FUMIS ALPHA controller
Σταθη καλημερα κι ευχαριστω.

Οντως ο Fumis ειναι ενας ΠΟΛΥ καλος κοντρολερ ο οποιος δε χρειαζεται "πολλά πολλά" για να δουλεψει σωστα.
Πχ οι "εκρηξεις" μου απαληφθηκαν με μειωση της αρχικής τροφοδοσίας, και δη τις 3 πρωτες αρχικες "ριξιες" που ηταν στα 110 και μπουκωνε.
κρατα στο νου σου οτι καποιες παραμετροι ειναι αλλο πραγμα σε λεβητες κι αλλο σε σομπες... ( εχω βρει μια που δε ξερω τι ειναι τελικά γιατι εκειπου περιμενω ενα νουμερο πχ 50 βλπεπω 2....)

κατ εμε, αν εβαζαν και τον Λ στην εξοδο πραγματικά δε θα ασχολιοσουν....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155363 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα AURIGA 23KW με FUMIS ALPHA controller
Για τον λ δεν χρειαζεται στουσ μικρουσ καυστηρεσ η λεβητεσ η και σομπεσ. Μονο σε μεγαλουσ καυστηρεσ κανει δουλεια ,νομιζω.
Τη φλογα εγω τη φτιαχνω απο την παρ 1 την 70 , και το ταισμα στη 7-8 και απο την 23 και αν ενεργοποιησεισ τη αναλογικη ρυθμιση φτιαχνεισ την 10 και τη 18 για φαι, και 24-28 αντιστοιχα αλλα και 34-38 για το ecxhost fan kai einai ok στισ περισσοτερεσ φορεσ. Στουσ καυστηρεσ ειναι πιο πολυπλοκα και πολλα. Αλλα γενικα με αυτο το κοντρολλρ κανεισ πολλα πραγματα αναλογωσ τον λεβητα που εχεισ και τον θαλαμο καυσησ διαμορφωνεισ τισ παραμετρουσ. Η υποπιεση ειναι πολυ σημαντικο πραγμα στουσ καυστηρεσ και ο φουμισ ρυθμιζει την ισχυ αναλογα με τον ελκυσμο του καζανιου.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155382 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα AURIGA 23KW με FUMIS ALPHA controller
Χμ... αυτο που σου ελεγα.

Πχ παρ34 και 38 δεν εχω.
Ψαχνω επισεις το "διαφορικό" του νερου...
το "μη κατεβεις κατω απο" το εχω βρει και ρυθμισει στους 50 οποτε δε θελω τριοδη

Αληθεια εχει δει να ρυθμιζεται ο αισθητηρας νερου? Δειχνει +2 απο πραγματική κατι που δεν ειχα με τις αεροθερμες...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155388 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα AURIGA 23KW με FUMIS ALPHA controller
Ρυθμίζεται αν εννοείς αυτή.
Δηλ. από τη παρ 50 ρυθμίζεις την επαναεκίνηση της μεγάλης φλόγας περίπυ στο 2c to ρυθμιζω.
Αν η θερμοκρασία δεν πέφτει γρήγορα , τότε η μετάβαση από τη μικρή στη μεγάλη γίνεται ομοιόμορφα, αν συμβεί το αντίθετο σε πάει στη μεγάλη φλόγα άμεσα.
Αυτό δεν είναι πρόβλημα (στην Ινβέρτερ πάντα ρύθμιση) , γιατί τα περισσότερα συστήματα πάντα συνοδευονται με τρίοδες φορτίου , όπου δεν αφήνουν τη θερμοκρασία , να πέσει γρ΄΄ηγορα.
Το φούμισ είναι πολύ καλό ,αξιόλογο κοντρόλερ και θέλει όμως μελέτη και ενασχόληση για να το ρυθμίσεις σωστά.
Εμένα με πήρε 2 χρόνια με κάποιο σεμινάριο μέσω σκάιπ αλλά και κάποια επίσκεψη στην Alpfateck.
Πρέπει να του έφυγε ο Αρχυμηχανικός τους και τώρα πρέπει να ψάχνονται ως προς το θέμα της έρευνας.
Πάντως τα κορυφαία μοντέλα της Palazetti χρησιμοποιούν τα φούμισ και αυτό δεν είναι τυχαίο.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155390 από Τσιωρης
Απαντήθηκε από Τσιωρης στο θέμα AURIGA 23KW με FUMIS ALPHA controller
Καλησπέρα παλικάρια. Συνδεσα χθες την σομπα auriga και χρειάζομαι βοήθεια για να την ρυθμησο μου καίει 1 τσουβάλι το 6ωρο και θερμοκρασία 20 βαθμούς στο σπίτι αλλά τα σώματα είναι ζεστά από την μέση και πάνω στηλτε ένα τηλ σε αυτό το email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας για να ζεσταθω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ