Αερόθερμη σόμπα GRACE

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120807 από Xoxlas
Απαντήθηκε από Xoxlas στο θέμα Αερόθερμη σόμπα GRACE
Καλησπερα σας, γραφω πρωτη φορα αν και σας διαβαζω δυο μηνες τωρα.
Εχω την σομπα GRACE: NB-PA-01 6,5KW .
χαρη στο φορουμ μπηκα στο κρυφο μενου της σομπας για να την κανω καπως καλυτερα... θα ηθελα ομως καποιος να με διαφωτισει σε καποιες ενδειξεις ...
τι σημαινουν τα παρακατω? και ποσο μπορουν να βελτιωσουν την αποδοση:
1) exhaust L temp : οφειλει να το πειραξω εχω 35 ?
2) exhaust H temp : εχω 45
3) Gap temp : εχω 10
4) p1.p2.p3.p4 SMOKE : μπορει να βελτιωσει την ζεστη που παραγει η σομπα ?
5) ο αυτοματος καθαρισμος οφειλει να ειναι ανα τακτα χρονικα διαστηματα η αραια ?

το προβλημα μου ειναι οτι δεν με ικανοποιει η αποδοση της σομπας, μετα απο 3-4 ωρες ο χωρος ειναι στους 20 βαθμους με το ζορι.. και παντα στο μεγιστο P1 σε ολα τα αλλα δε κανει τιποτα και μπουκωνει το ποτηρακι μεσα σε μια ωρα. μαυριζει το τζαμι σε μια μερα , καιω golden nuggets, ο χωρος μου ειναι ενιαιος 55-60 m^2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120827 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Αερόθερμη σόμπα GRACE

Xoxlas έγραψε: τι σημαινουν τα παρακατω? και ποσο μπορουν να βελτιωσουν την αποδοση:
1) exhaust L temp : οφειλει να το πειραξω εχω 35 ?
2) exhaust H temp : εχω 45
3) Gap temp : εχω 10


Που βρέθηκε πάλι αυτό το μενού :huh: ..."μο την ψητ"

Γράψε σε παρακαλώ το μενού αναλυτικά και με την σειρά, ότι γράφει στο display [καντράν]μετά τον κωδικό και το enter.

Τα μπουκώματα, και τα μαυρίσματα του τζαμιού οφείλονται σε τελείως λάθος ρυθμίσεις της σόμπας. Η κάθε σκάλα έντασης Ρ1 Ρ2 Ρ3 κλτ ρυθμίζεται όπως εσύ την θέλεις.

Άφησε προς το παρών τον αυτόματο καθαρισμό στην ησυχία του......όπως είναι ρυθμισμένος από το εργοστάσιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120832 από Xoxlas
Απαντήθηκε από Xoxlas στο θέμα Αερόθερμη σόμπα GRACE
τα exhaust temps και gas temp βρισκονται στο δευτερο μενου (πατωντας το βελακι UP για πεντε δευτερα και πατωντας στην συνεχεια το 1098).
τα κλασσικα p1 smoke και p1 fan ειναι στο πρωτο μενου (βελακι DOWN για πεντε δευτερα και 1098 κωδικος).
εργοστασιακα η κατασταση ηταν χαλια και σχεδον εχω πειραξει τα παντα στο μενου γιατι μπουκωνε η σομπα..
ενδεικτικα για σημερα εχω το p1 ολη την μερα απο της 3 το μεσημερι με αυτες τις ρυθμισεις...
1: p1 SMOKE (180 απο 130 : δεν ξερω σε τι ωφελει αλλα η σομπα καιει ολο το πελλετ μετα απο 6 ωρες)
2: p2 fan (130 απο 130 : απειραχτο βεβαι κανει θορυβο αλλα δε με πειραζει)
3: feed time (time 3 every 10sec απο 3 every 5sec : ετσι προλαβαινει και καιγεται το πελλετ)
4: first feeding time 60*2s απο 80*2s ( το μειωσα γιατι στο αρχικο γεμισμα τιγκαρε το ποτηρι, τωρα ειναι στα 3/4 γεματο...

τα εχω κανει μανταρα....αυτη την στιγμη ο θερμοστατης μου δινει 19βαθμους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120842 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Αερόθερμη σόμπα GRACE

Xoxlas έγραψε: τα exhaust temps και gas temp βρισκονται στο δευτερο μενου (πατωντας το βελακι UP για πεντε δευτερα και πατωντας στην συνεχεια το 1098).


Αυτές είναι οι ενδείξεις των αισθητήρων θερμοκρασίας χώρου, κάδου, μοτέρ καυσαερίων κτλ. Δεν ρυθμίζονται, ούτε χρειάζεται ο κωδικός.....για αυτό με μπέρδεψες. :)

Οι υπόλοιπες ρυθμίσεις σου είναι χάλια :lol: τα έχεις κάνει μαντάρα όπως λες.

Μια χαρά ήταν ρυθμισμένες από το εργοστάσιο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Xoxlas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120857 από Xoxlas
Απαντήθηκε από Xoxlas στο θέμα Αερόθερμη σόμπα GRACE
τελικα το p1 smoke γενικα τι σημαινει και τι κανει στην σομπα ?
ειναι η μοναδικη παραμετρος που πειραζω και βλεπω αισθητη αλλαγη στην φλογα και την καυση του πελλετ..

να δωσω και παραδειγμα...
για p1 smoke 130(εργοστασιακο) με feed 3/10sec + p1 fan(130) = μπουκωμα ποτηριου μετα απο μιση ωρα
για p1 smoke 160 με feed 3/10sec + p1 fan(130) = ζωηρη φλογα
για p1 smoke 90 με feed 3/10sec + p1 fan(130) = μπουκωμα ποτηριου σε 5-10λεπτα και φλογα (σαν χανουμισσα..χαλαρηηη)

και στις τρεις ρυθμισεις ο χωρος δεν ανεβαινει πανω απο τους 20βαθμους , μαζι με ενα φιλαρακι μηχανικο που θα μου φερει θερμομετρο να μετρησουμε την εξοδο μου λεει οτι δεν πρεπει να βγαζει πανω απο 60βαθμους (εμπειρικη απαντηση με το χερι)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120965 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Αερόθερμη σόμπα GRACE
Η σόμπα σου έχει 4 σκάλες έντασης της φλόγας, αυτές είναι η Ρ1-Ρ2-Ρ3-Ρ4 όπου αυτές εναλλάσσονται από το κουμπί με το εικονίδιο της φλόγας.

Κάθε σκάλα έχει της εξής ρυθμίσεις.
smoke [ανεμιστήρας καύσης]
feeding [τροφοδοσία πέλλετ]
Fan [ανεμιστήρας για την λειτουργία της αερόθερμης θέρμανσης και παράλληλα ψύξης της σόμπας]

Ρυθμίσεις:
Το smoke με πάνω κάτω βελάκι ανεβάζουμε η κατεβάζουμε την ταχύτητα του ανεμιστήρα.
Στο feeding βλέπουμε LAST [που σημαίνει χρόνος που περιστρέφεται ο κοχλίας] και EVERY [που σημαίνει χρόνος παύσης του κοχλία] ο χρόνος είναι σε δευτερόλεπτα.
Το fan και αυτό με πάνω κάτω βελάκι ανεβάζουμε η κατεβάζουμε τη ταχύτητα του ανεμιστήρα για την αερόθερμη θέρμανση. Ο ανεμιστήρας αυτός δεν έχει καμία σχέση με την καύση και την φλόγα. Εχει όμως με την ψύξη των μετάλλων της σόμπας, από τα οποία λαμβάνουμε την θερμοκρασία για τον χώρο μας. Ο ανεμιστήρας αυτός βρίσκεται στην κάτω σχάρα της σόμπας, όπου από εκεί τραβάει τον αέρα του χώρου, και αφού ο αέρας αυτός περάσει εξωτερικά απο τον χώρο της καύσης, εξάγεται ζεστός πλέον από την επάνω σχάρα της σόμπας.



Οι παραπάνω 3 ρυθμίσεις smoke-feeding-fan είναι διαθέσιμες και για τις 4 σκάλες έντασης της φλόγας Ρ1-Ρ2-Ρ3-Ρ4

Εφόσον όμως οι 4 σκάλες δέχονται και διαφορετικές ρυθμίσεις, μπορούμε αυτές να τις ορίσουμε εμείς όπως θέλουμε.
1] Να τις χρησιμοποιήσουμε σαν σκάλες έντασης της φλόγας. Δηλαδή Ρ1 πολύ δυνατή φλόγα, Ρ2 δυνατή φλόγα, Ρ3 χαμηλή φλόγα, και Ρ4 πολύ χαμηλή φλόγα
2] Να ορίσουμε την κάθε σκάλα για διαφορετικές ποικιλίες πέλλετ. Αυτό όμως μόνο τις σκάλες Ρ1-Ρ2-Ρ3

Η σκάλα Ρ4 ρυθμίζεται πάντα για την λειτουργία ECO της σόμπας. Δηλαδή όταν η σόμπα ανεβάσει την επιθυμητή θερμοκρασία στον χώρο που εμείς έχουμε επιλέξει, και έχουμε ενεργοποιημένο το ECO 2 τότε αυτόματα πέφτει στην σκάλα Ρ4 και παραμένει εκεί μόνιμα.

Εαν όμως έχουμε ενεργοποιημένο το ECO 1 και σόμπα ανεβάζει και πάλι την επιθυμητή θερμοκρασία στον χώρο, τότε αυτόματα σβήνει τελείως. Οταν ξαναζητήσει θερμοκρασία ο χώρος, η σόμπα ανάβει αυτόματα μόνη της.

Αυτά περί γενικών ρυθμίσεων των σομπών GRACE παραγωγής 2010 και έπειτα.

Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": STAF, Fokion, Xoxlas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ