Επώνυμη σόμπα ξύλου

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #9720 από giabritsos
Επώνυμη σόμπα ξύλου δημιουργήθηκε από giabritsos
καλως σας βρηκα....με λενε χρηστο και ειμαι απο δραμα...
φετος την πατησα με το πετρελαιο και σκεφτομαι μεσα στο καλοκαιρι να παρω μια σομπα ξυλου.
εχω κανει μια σχετικη ερευνα και εχω αποφασισει οτι θα βαλω κατι επωνυμο ιταλικο,στρεφομαι προς την la nordica.
μενω σε διαμερισμα 100 τμ καινουριο με πολυ καλο προσανατολισμο,ζεστο και καλη μονωση.εχω επισης ετοιμη καμιναδα στο διαμερισμα.
τα λεφτα που μπορω να διαθεσω ειναι περιπου 1500 ευρω.
αυτο που δεν μπορω να αποφασισω ειναι αν πρεπει να βαλω ξυλοσομπα με βεντιλατερ για να ζεστανω σιγουρα και τα 2 υπνοδωματια μιας και συντομα θα ερθει ενα μωρο.h la nordica δεν εχει ξυλοσομπα με βεντιλατερ στα λεφτα αυτα,εχει ομως δευτερευουσα καυση και μερικες και τριτευουσα καυση
θα ηθελα την γνωμη σας και τις προτασσεις σας...


Υ.Γ
η καμιναδα ειναι ετοιμη φ20 .αυτην τη στιγμη δεν με ενδιαφερει καθολου το αισθητικο κομματι.επισης επειδη νοικιαζω οτι βαλω καποια στιγμη θα το παρω μαζι.αυτο σημαινει οτι ειμαι νοιχτος και σε προτασεις για ενεργειακες κασσετες,αν γινεται να της βαλω σε μια βαση χωρις να τις χτισω και αν φυσικα απο αποψη τιμης συμφερουν και εχουν αποδοση καλη.


ειμαι ανοιχτος σε ολες τις προτασεις και εμπειριες....
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9736 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Απ: επωνυμη σομπα ξυλου
Σόμπα και πάλι σόμπα , την παίρνεις μαζί σου και δεν θες μαστόρια ... Αφού είσαι και σε ενοίκιο , η επιλογή τζάκι πρέπει να επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη , ο οποίος στις 90% των περιπτώσεων θα πει όχι ή να διαλέξει αυτός τι τζάκι να βάλει ...
Οσον αφορά τα κανάλια ...
Αν η σόμπα βρίσκεται περίπου στο μέσο του διαμερίσματος , τότε θα έχεις καλή διασπορά της ζέστης οπότε τα κανάλια είναι περιττά ...
Αν βρίσκεται σε άκρη που ΔΕΝ είναι κοντά στα δωμάτια , τότε επιβάλλονται τα κανάλια ...

Το φ20 σίγουρα δεν βοηθάει τα τζάκια , είναι συνήθης διάσταση για σόμπες ...

Επίσης αν μπορείς , πήγαινε με ένα φορτηγάκι στη Ιταλία να φέρεις σόμπα μισοτιμής , δυστυχώς οι έμποροι έχουν πολύ αυξημένο το ποσοστό κέρδους εδώ ... Δεν γίνεται να βρίσκεις την ίδια σόμπα παραδοτέα στη ιταλική επαρχεία μισοτιμής με εδώ ... Αμα βρεις και γειτόνους , πάτε πάρτε 5-6 σόμπες θα κερδίσετε τουλάχιστον 300 ευρώ ανά σόμπα ... και θα κάνετε και διακοπές ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9737 από giabritsos
Απαντήθηκε από giabritsos στο θέμα Απ: επωνυμη σομπα ξυλου
Ειναι δυσκολο να παω εκει...θα την παρω απο δω.εχει κανεις προσωπικη εμπειρια απο ιταλικη ξυλοσομπα περιπου στα μετρα που την θελω εγω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9745 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Απ: επωνυμη σομπα ξυλου
Μπορεις να ρίξεις μια ματιά στη πολωνική αγορά και να βρεις πολύ καλή σόμπα σε πολύ καλή τιμή. Θα επιβαρυνθείς τα μεταφορικά αλλά και πάλι σε συμφέρει.

Κάνε ένα google με: piece na drewno

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #9828 από giabritsos
Απαντήθηκε από giabritsos στο θέμα Απ: επωνυμη σομπα ξυλου
ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΩΝΥΜΗ ΙΤΑΛΙΚΗ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #9833 από angelos1978
Απαντήθηκε από angelos1978 στο θέμα Απ: Επωνυμη σομπα ξυλου
φιλος μου έχει βάλει σε διπατη μεζονετα την γαλλικη SUPRA GOTHAM 14 kw και κάνει άριστη ζέστη και στα δύο πατώματα .αγορα η σόμπα 1400 ευρώ . είναι πραγματικό θηρίο. την έχει για αποκλειστική θερμανση
www.supra.fr/en/products/Wood-stoves/gotham-117113.html
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giabritsos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ