Πρόβλημα με κρύα κρεββατοκάμαρα

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8370 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Πρόβλημα με κρύα κρεββατοκάμαρα

christos25 έγραψε: καλησπερας ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις και αν μπορειτε να με βοηθησετε!εχω μια σομπα romotop tala6 .το σπιτι μου προς το παρων δεν εχει μονωση και ουτε αλουμινια,αλλα το καλοκαιρι θα γινουν και τα δυο.στο σαλονι η θερμοκρασια φτανει με λιγο φορτωμα στους 17 αν εχει εξω 8 βαθμους,αλλα πριν την αναψω εχει σχεδον ιδια θερμοκρασια με εξω χαλια δηλαδη,πιστευω με την μονωση στους τοιχους και τα αλουνιμια να δω διαφορα γιατι τοιχοι ειναι παγωμενοι και αλουμινια μπαζουν.το σαλονι μαζι με την κουζινα ειναι γυρω στα 55τμ τα χωριζει ενα μεγαλο ανοιγμα παλιας πορτας 1,50 μετρου πλατους,το προβλημα ειναι η μια κρεββατοκαμαρα που εχει το σπιτι και μενει παγος συνεχεια.μπορω να βαλω στην καμιναδα της σομπας κατι για να στειλω λιγο ζεστη στο δωματιο αποστασης 8μετρων απο την σομπα???


Φιλε μου ειλικρινα στη θεση δε θα εκανα απολυτως τιποτα.
Αφου δε φτανει καλα καλα να σου ζεστανει το σαλονι σου περιμενεις να ζεστανεις κ την κρεβατοκαμαρα?
Το μονο που θα καταφερεις-αν τελικα μπορεσεις να τραβηξεις ζεστη 8μ μακρια που πολυ αμφιβαλλω-ειναι να κρυωσεις ακομη περισσοτερο το σαλονι.
Κανε πρωτα μια πολυ καλη μονωση κ βλεπεις.
Εσυ βεβαια αποφασιζεις

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8386 από foxsat
Απαντήθηκε από foxsat στο θέμα Πρόβλημα με κρύα κρεββατοκάμαρα
Παρομοιο προβλημα εχω και εγω,αλλα με μερικες διαφορες.Εσυ εχεις μονο 17 στο σαλονι με εξωτερικη θερμοκρασια 8,εγω φτανω τους 23-24 με εντονο γεμισμα της σομπας και με εξωτερικη θερμοκρασια -8 και ακομη παρακατω.Εχω ομως θερμομωνοτικα κουφωματα.Επισης στα δυο δωματια και στο σαλονι κουζινα μονωση
εσωτερικη στα ταβανια με 5 cm πετροβαμβακα των 100 κιλων.
Μονο με την μονωση θα δουμε διαφορα.Σε εμενα στην βορεινη και ποιο μακρυνη αμονωτη γωνια του σπιτιου
απο την μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας υπαρχει τετοια υγροποιηση στην μεσα μερια του τοιχου που αν την δει καποιος θα νομιζει οτι εσπασε σωληνας και τρεχει νερο.Και μετα μερες μουχλα.
Ετσι φετος πρεπει οπωσδήποτε να κανω εξωτερικη μόνωση με 8 εκ εξιλασμενη πολυστερινη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8405 από christos25
Απαντήθηκε από christos25 στο θέμα Πρόβλημα με κρύα κρεββατοκάμαρα
τοτε θα κανω για αρχη αλλαγη κουφοματων και καλη μονωση,γιατι το σπιτι το χτυπαει ο βορειας απο παντου και δεν εχει μονωση καθολου πιστευω να δω πολυ διαφορα..αφου οτι θερμοκρασια εχει εξω εχω και μεσα αντε κανα δυο βαθμους παραπανω να χω!!σε ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ