Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

energeiakotzaki.gr

ΘΕΜΑ: Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT

Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT 5 Χρόνια 11 Μήνες πριν #48959

• GeoTa
  • Το Άβαταρ του/της GeoTa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Selenic 700 με Εναλλάκτη+ Ξυλόσομπα Komfort21KFT
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες141
    • Κάρμα: 8
antspin έγραψε:
Λοιπον αγορασα και εγω την komfort 21 kft !!!! Την εχω αναψει 2 φορες και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος!!!!!! Σε μισή ωρα μου ανεβαζει 2 βαθμούς στον ενιαίο 60 τετραγωνικα και 1 βαθμο στα υπολοιπα δωματια........ Ευχαριστω πολυ που με βοηθησατε παρα πολυ στην επιλογη μου. :cheer:

Δεν δοκιμασα ακομη τον φουρνο οποτε επιφυλασομαι στο μέλλον για τις εντυπώσεις.......

Καλορίζικη και καλές ζεστες B)

Όταν αρχισεις καθημερινη χρηση κανε και μια παρουσιαση με κατανάλωση κτλ κτλ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT 5 Χρόνια 11 Μήνες πριν #57698

• GeoTa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Οι φώτο ειναι απο την καμινάδα μου. Είναι μονωμένη, περνά μεσα από τη σκεπή και ανεβαίνει κανα μετρο ακόμα.

1_2012-12-13.jpg

Αμέσως μετα την έξοδο της σόμπας υπάρχει το Τ καθαρισμού

2_2012-12-13.jpg

Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT 5 Χρόνια 11 Μήνες πριν #57734

• GeoTa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Τραβηξα και ενα βιντεακι με τη σομπα αναμμένη και ανοιγόκλεινα τους αέρηδες. Φαίνεται κάποια διαφορά αλλά live ειναι πιο εμφανής οι διαφορές με κλειστό ανοιχτό αέρα.

Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT 5 Χρόνια 11 Μήνες πριν #59684

• mjdancerman
  • Το Άβαταρ του/της mjdancerman
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Κάρμα: 0
Καλησπερα σε ολα τα παιδια του forum,νεοσύλεκτος εδώ.Ενδιαφέρομαι για αυτη τη σομπα,την βρηκα καιεγω γυρω στα 500 ευρω + 40 αποστολη.
Αυτο που θα ηθελα να μαθω απο τουσ κατοχουσ ειναι
-τι μηκοσ θα πιασει συνολικα απο τον τοιχο+μπουρι+σομπα, δηλαδη σκεφτομαι να υπολογισω τον χωρο στο hall μου αλλα εχω μια φοβια μην κλησει ο διαδρομος

-ποια διαφορα εχετε παρατηρησει με την θερμοκρασια που εχετε στο δωματιο τισ σομπασ με τα υπολοιπα δωματια (τα ποιο μακρυνα)

ευχαριστω πολυ.

Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT 5 Χρόνια 11 Μήνες πριν #59719

• ELECTRICALCHIEF
  • Το Άβαταρ του/της ELECTRICALCHIEF
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες26
    • Κάρμα: 2
προς geota,
η καμιναδα τη μαρκα ειναι, τη ροζετα που εχεις στη κορυφη την εκανες ειδικη παραγελια?
la nordica svezia

Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT 5 Χρόνια 11 Μήνες πριν #59736

• GeoTa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
mjdancerman έγραψε:
Καλησπερα σε ολα τα παιδια του forum,νεοσύλεκτος εδώ.Ενδιαφέρομαι για αυτη τη σομπα,την βρηκα καιεγω γυρω στα 500 ευρω + 40 αποστολη.
Αυτο που θα ηθελα να μαθω απο τουσ κατοχουσ ειναι
-τι μηκοσ θα πιασει συνολικα απο τον τοιχο+μπουρι+σομπα, δηλαδη σκεφτομαι να υπολογισω τον χωρο στο hall μου αλλα εχω μια φοβια μην κλησει ο διαδρομος

-ποια διαφορα εχετε παρατηρησει με την θερμοκρασια που εχετε στο δωματιο τισ σομπασ με τα υπολοιπα δωματια (τα ποιο μακρυνα)

ευχαριστω πολυ.

Όσο απίστευτο κι αν ειναι ψάχνω να βρω μετρο να μετρήσω :blink: . Τα εξαφάνισαν όλα τα πιτσιρίκια. Μόλις βρω θα σου γράψω συνολικό μήκος.

Εγώ την έχω σε ένα χωλ όπου γύρω γυρω υπάρχουν δωμάτια. Στο χωλ δεν κάθεσαι πάνω από 1-2 λεπτά...Φθάνει 28-29. Στο πιο απομακρυσμένο σημείο 5,5 με 6 μετρα δηλαδη απο τη σομπα του πιο κρυου/βορεινού δωματίου έχω 22-23. Μιλάω για σοφίτα με μετρια προς κακη μονωση.
ELECTRICALCHIEF έγραψε:
προς geota,
η καμιναδα τη μαρκα ειναι, τη ροζετα που εχεις στη κορυφη την εκανες ειδικη παραγελια?

Δεν ξερωαδερφε. Μου τα φερε ο μαστορας που βάλαμε τη σόμπα. Η ροζετα γιατι να ειναι παραγγελία; Υποθετω υπάρχει στο εμπόριο Φ200 ή Φ250

Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT 5 Χρόνια 11 Μήνες πριν #59892

• manos.xat
  • Το Άβαταρ του/της manos.xat
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Λίγο τα φώτα σας το πώς τι λειτουργούμε πχ τους διακόπτες και πώς κάνουμε σωστή καύση?
Ευχαριστώ

Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT 5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #61044

• manos.xat
  • Το Άβαταρ του/της manos.xat
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Λίγο τα φώτα σου το πώς τι λειτουργούμε πχ τους διακόπτες και πώς κάνουμε σωστή καύση?
Ευχαριστώ

Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT 5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #61049

• GeoTa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Θα σου γράψω τι κανω εγώ (τιποτα ιδιαιτερο δλδ)

Καθαρίζω τις σταχτες με το μοχλό για να πεσουν στο συρταρακι. Αν το συρταρακι έχει γεμίσει το αδειαζω φυσικά (καθε 3 μερες περιπου άδειασμα). Βάζω τα προσανάμματα και στο κεντρο ένα μικρο άσπρο κυβάκι. Από επάνω απο τα προσανάμματα βάζω 4 μικρες οξυες 2 οριζοντια και απο πανω 2 καθετα και πάνω απο αυτές ενα μεσε. Βάω φωτια το κυβάκι, και εχω την πόρτα καυσης ανοιχτή για κανα 3λεπτο. Αμα δω οτι η φωτια επιασε κανονικά, κλείνω πόρτα και ανοίγω συρτάρι στάχτης. Αυτό για 5-10 λεπτα για να πάρουν τα ξύλα καλά φωτια. Μετά κλεινω το συρτάρι στάχτης και ανοιγω τα "παραθυράκια" που βρίσκονται πάνω στο συρτάρι. Αυτό για κανα 20λεπτο. Μετα τα κλείνω όλα

Το μοχλό που ρυθμίζει την κοφτρα τον εχω πάντα προς τα μεσα (να υπαρχει δηλαδή κοφτρα). Τα παραθυράκια που ειναι στην πόρτα επάνω δεν τα πειραζω ουτε αυτά.

Η διαδικασια που ακολουθω δε σημαινει οτι ειναι και η σωστοτερη. Αν καποιος αλλος να γνωρίζει καλύτερα, ας μας ξεστραβωσει και εμας :)
The following user(s) said Thank You: manos.xat

Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT 5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #63956

• tyfon
  • Το Άβαταρ του/της tyfon
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Έχω και εγώ την συγκεκριμένη ξυλόσομπα 2 μήνες περίπου.Αύτο που κάνω με τις παροχές αέρα είναι το εξής.Κατα την εκκίνηση της σόμπας ανοίγω τέρμα τις παροχές της πόρτας για να μην θολώνει και το τζάμι και αφήνω ανοιχτό το συρταράκι για 15-20 λεπτά περίπου για να έχει φουλ αέρα και να ανάψει πιο εύκολα,(στις αρχές που έκλεινα το συρτάρι και άφηνα μονό τις παροχές ανοιχτές είχα δυσκολίες να την ανάψω), στην συνέχεια κλείνω το συρταράκι και αφήνω τις παροχές του τέρμα ανοιχτές.Όταν ανάψει καλά κλείνω τις παροχές από το συρτάρι στην κάτω από το μισό ή και τελείως και αναλόγως την φωτιά κατά την διάρκεια τις ανοιγοκλείνω αναλόγως.Τις παροχές της πόρτας τις έχω πάντα ανοιχτές και συνήθως τέρμα.Σωστό λάθος δεν ξέρω!

Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT 5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #68784

• panosb
  • Το Άβαταρ του/της panosb
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια Πολλά.
Μένω λίγο έξω απο το κέντρο της Αθήνας σε ενα σπίτι της δεκαετίας του 1980 με ξύλινα Παράθυρα-κουφώματα με μέτρια προς κακή μόνωση.Ψάχνω για να αγοράσω σόμπα ξύλου με σκοπο να την τοποθετήσω μέσα στο τζάκι και να περάσω το μπουρί της μεσα στην καμινάδα.Στάθηκα σε αυτο το forum επειδή διάβασα όλα αυτα τα καλά λόγια που γράφεται όλοι σας για την σόμπα της Skladova Technica μοντέλο Komfort 21 KFT.Ο χώρος που θέλω να θερμάνω είναι 110τμ.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν πιστεύεται ότι θα μπορέσω να θερμάνω τον χώρο αυτό δεδομένου του γεγονότος ότι η σόμπα θα μπεί μεσα στο τζάκι οπότε φαντάζομαι θα χάσει κάποια απο την αποδοτικότητα της.
Ευχαριστώ.

Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT 5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #69014

• GeoTa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Καλημέρα και καλή χρόνια.

Φοβάμαι όμως πως θα σε απογοητεύσω, καθώς οι διαστάσεις και μόνο της σόμπας καθιστούν αδύνατο αυτο που θες να κανείς. Επιπρόσθετα η έξοδός των μπουριων είναι στην πλάτη της κάτι που σε δυσκολεύει ακόμα περισσότερο για να βγάλεις μπουρί εκεί μέσα. Εκτός κι αν το τζάκι σου είναι τεραστίων διαστάσεων. Εκεί το συζητάμε.

Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT 5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #69259

• panosb
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Καλησπέρα,
ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση.Σας παραθέτω τα στοιχεία που έχει το τζάκι στο σπίτι μου.

Μήκος: 111cm
Πλάτος:104cm
Ϋψος :84cm
διάμετρος καμινάδας 17cm

Σας επισυνάπτω και 3 φωτογραφίες για να καταλάβεται καλύτερα πως περίπου είναι δομημένο.
Θα ήθελα αν είναι δυνατον να μου προτείνεται κάποιο-α μοντέλο-α που να έχει την ίδια δυναμικότητα ή και μεγαλύτερη απο την Komfort 21.
Σας υπενθιμίζω πως η σόμπα θα μπει μέσα στο τζάκι και το μπουρί θα πρέπει να φεύγει απευθείας επάνω και να μπαίνει στην καμινάδα του τζακιού η οποία είναι σε σχήμα ορθογώνιου παραλληλόγραμου με πλάτος 17cm.Επίσης θα ήθελα να προσθέσω πως δεν με ενδιαφέρει να έχει και φούρνο,αλλα θα ήθελα να μπορει να χωρέσει όσο το δυνατόν μεγαλύτερα κομμάτια ξύλου (αν αυτο είναι δυνατόν)και φυσικα να μπορω να ελένξω τον αερα που εισέρχεται στον θάλαμο καύσης.Πρέπει να μπορώ να θερμάνω με αυτήν αν όχι και τα 110τμ. τουλάχιστον τα 80τμ.
Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα με τις λεπτομέρειες.
Συνημμένα:

Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT 5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #69304

• GeoTa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Καλησπέρα.

Φίλε μου όπως σωστά γράφεις στο πρώτο σου ποστ, φοβάσαι τοποθετώντας την μέσα στο τζάκι "μη χάνει κάποια από την αποδοτικότητα της". Εγώ νομίζω ότι θα χάνει αν όχι τη μισή απόδοση το 1/3 σίγουρα θα το χάνει. Το λέω αυτό βλέποντας τη σόμπα μου η οποία βγάζει πολύ ζέστη από μπροστά, αλλά βγάζει επίσης πολύ και από την επάνω μεριά. Σου προτείνω λοιπόν να ξεχάσεις τη λύση σόμπα μέσα στο τζάκι και να τη βάλεις κάπου κοντά.. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα.

Τώρα σε γενικές γραμμές το αν θα ζεστάνει η σόμπα το χώρο εξαρτάται και από τη θέση που θα τη βάλεις. Αν τη βάλεις στη μια άκρη του σπιτιού και θες να ζέστανείς την άλλη άκρη του θα περιμένεις αρκετή ώρα και δεν ξέρω αν το πετύχεις κιόλας.. Το καταλληλότερο μέρος για να σε ζεστάνει η σόμπα είναι προς το κέντρο του σπιτιού για να "μοιράζεται" η ζέστη.
Πάντως η συγκεκριμένα σόμπα τα 100τμ τα "έχει"

Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT 5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #69338

• panosb
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Σε αυτο που λες έχεις απόλυτο δίκιο αλλα είδα και έπαθα να πεισώ τους γονείς μου να ξεκολήσουμε απο το πετρέλαιο και να αγοράσουμε ξυλόσομπα,τώρα αμα πω στην μανα μου πως θα περνανε μπουρια μεσα στο σπιτι βλέπω να κοιμάμαι στον κοίπο :-(
Τελικά μάλλον καταλοίγω στο μοντέλο της Skladova Tehnika Modena B-25 και αυτό γιατι έχει μεγάλο θάλαμο καύσης (πλάτος) έχει διαστάσεις που τις επιτρέπουν να μπει στο τζάκι του σπιτιού μου και η τιμή της είναι 380 περίπου ευρώ.
1)Μήπως έχεις άποψη για το συγκεκριμένο μοντέλο σόμπας;
2)Όπως σου είπα μένω στην Αθήνα και όλα τα καταστήματα που την πωλούν είναι στην πλειονότητά τους στην θεσαλλονικη μηπως γνωρίζεις περιπου ποσο θα μου κοστίσει η μεταφορά.
3)Έχεις καθόλου μια τάξη μεγέθους(τιμή) για εγκατάσταση μιας τετοιας σόμπας.
4)Πρέπει να πάρω συγκεκριμένου τύπου μπουρί η οποιοδήποτε θα μου έκανε την δουλειά.
Ευχαριστώ και πάλι καλό βράδυ.
Συνημμένα:
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.404 δευτερόλεπτα