Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110948 από MANT
Απαντήθηκε από MANT στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Να κανω και καποιες αλλες ερωτησεις και οποιος εχει χρονο ας με ενημερωσει...

1. Αν εχω στο μισο μετρο κουρτινα υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα???
2. Την τρυπα στο τοιχο λογικα θα την κανω με ποτηρακι. Το κενο αναμεσα απο την σωληνα πρεπει να το καλυψω με γυψο , συλικονη ή κατι αλλο??Και αν ναι πως βγαζω μετα σωληνα για καθαρισμα?????
3.Η συγκεκριμενη σομπα καιει και δεξια-αριστερα ή μονο μπροστα????
4.Τα πλαινα μπορω να τα αλλαξω με καποιο αλλο πλακακι ποιο ωραιο??
5. Εχει εναν μοχλο ειδα μπροστα που μου ειπαν οτι απενεργοποιει τον φουρνο (αν καταλαβα καλα) αυτο κανει δουλεια, να υποθεσω οτι εχεις καλυτερη αποδοση τοτε.
6.Η καλυτερη λυση σε μπουρια ειναι η ΙΝΟΧ, ακουσα οτι υπαρχει το φαινομενο θαμπαδας.
7.Στα εξωτερικα μπουρια πρεπει να βαλω καποια μονωση?????

Το ξερω πολλες ερωτησεις αλλα δηλωνω πρωταρης!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111301 από MANT
Απαντήθηκε από MANT στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Μαλλον εκανα πολλες ερωτησεις ε???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111364 από manos2003
Απαντήθηκε από manos2003 στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
MANT για την κουρτίνα θα έχεις πρόβλημα
2 την τρύπα θα την Άνοιξης με ποτήρι εάν έχεις διάμετρο f150 διαφορετικά θα σημαδέψεις το άνοιγμα που θες και θα το Άνοιξης Γύρο γύρο με κρουστικό τρυπάνι προσοχή στην απέξω μεριά του τοίχου
3 η σόμπα κει από όλες της μεριές
4 για τα πλάγια πλακάκια δεν ξέρω
5 ο μοχλός είναι κόφτρα τα καυσαέρια πηγαίνουν από τα πλάγια του φούρνου και όχι κατευθείαν στη καπνοδόχο
6 δεν το ξέρω άλλα εάν τη βαλής στο τοίχο κοντά τα μπουριά δεν φαίνονται γιατί την έξοδο την έχει από πίσω
7 για την μόνωση μπουριών εάν πιάνουν τα χέρια σου δες το θέμα (μονώσει μπουριών) που έχω ανεβάσει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111370 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Re:Απ: Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT

MANT έγραψε:
Γιωργο η καμιναδα που δειχνεις σε πιο παλιο ποστ ειναι ινοξ ετσι???? Μετα απο 2 χρονια υπαρχει εχει αλλαξει το χρωμα της ???Καποια θαμπαδα ισως???

Τι αποσταση πρεπει να εχει η σομπα απο τον τοιχο γενικοτερα????
Ειχες κανα θεμα με τον τοιχο οπως ξεφλουδισμα ή κατι αλλο????
Ευχαριστω...
Βασίλης.


Μόλις τώρα είδα τις ερωτήσεις σου....Η καμινάδα μου είναι ινοξ μονωμένη και το χρώμα της όχι δεν έχει αλλάξει. Η σόμπα είναι κοντά μόνο σε ένα τοίχο από γυψοσανίδα μάλιστα και δεν έχω δει κάποια φθορά. Η μεταξύ τους Απόσταση είναι 20εκ περίπου.

MANT έγραψε: Να κανω και καποιες αλλες ερωτησεις και οποιος εχει χρονο ας με ενημερωσει...

1. Αν εχω στο μισο μετρο κουρτινα υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα???

Φίλε στο μισό μέτρο από την σόμπα έχει πολύ ζέστη....μη το ρισκάρεις

2. Την τρυπα στο τοιχο λογικα θα την κανω με ποτηρακι. Το κενο αναμεσα απο την σωληνα πρεπει να το καλυψω με γυψο , συλικονη ή κατι αλλο??Και αν ναι πως βγαζω μετα σωληνα για καθαρισμα?????

Γύψο η τσιμεντάκι. Την οριζόντια εννοείς; Στην ένωση οριζοντιου και κάθετων μπουριων θα βάλεις και ένα Τ καθαρισμού. Αυτό έχει μια τάπα που βγαίνει και έχεις πρόσβαση για να καθαρίσεις τα μπουρια



3.Η συγκεκριμενη σομπα καιει και δεξια-αριστερα ή μονο μπροστα????

4.Τα πλαινα μπορω να τα αλλαξω με καποιο αλλο πλακακι ποιο ωραιο??

Μπροστά και επάνω πολύ. Αριστερά δεξιά λιγότερο, καθώς υπάρχουν τα πλακάκια, τα οποία με λίγο μαεστρία βγαίνουν. Υποθέτω αν θες να τα αλλάξεις, παίρνεις ίδια μέτρα και βάζεις πλακάκι αρεσκείας σου

5. Εχει εναν μοχλο ειδα μπροστα που μου ειπαν οτι απενεργοποιει τον φουρνο (αν καταλαβα καλα) αυτο κανει δουλεια, να υποθεσω οτι εχεις καλυτερη αποδοση τοτε.

Είναι o μοχλός που αναφέρω στα προηγούμενα ποστ. Δεν απενεργοποιεί το φούρνο απλά ρίχνει λίγο την θερμοκρασία του φούρνου.

6.Η καλυτερη λυση σε μπουρια ειναι η ΙΝΟΧ, ακουσα οτι υπαρχει το φαινομενο θαμπαδας.

7.Στα εξωτερικα μπουρια πρεπει να βαλω καποια μονωση?????

Οπωσδήποτε μονωμένο μπουρί

Το ξερω πολλες ερωτησεις αλλα δηλωνω πρωταρης!!!!!!

Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116914 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Να σας ρωτήσω τα KW στις σόμπες είναι πραγματικά?γιατι στην αναζήτηση σε σόμπες της skladova λέει π.χ 15kw και κάλυψη χώρου 70 τ.μ. και σε άλλες σόμπες το εχω συναντήσει στη σελιδα του σκρουτζ..για 110 τ.μ GeoTa h komfort 21 KFT αποδίδει?? (απο εμπειρια τι πιστευεις?)
Προσωπικα πιστεύω πως ειναι οκ απλα αν καποιος χρησιμοποιει καποιο αλλο μοντελο για 100 τ.μ. και ειναι ευχαριστημενος ας μας πει!
Ευχαριστω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116920 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Re:Απ: Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Καλημέρα. Κοίταξε εγώ τη σόμπα την έχω στο κέντρο του χώρου που θέλω να ζεσταίνω (o οποίος είναι 70τμ χωρίς μόνωση στους τοίχους ) και χωρίς υπερβολή αν βάζω συνέχεια ξύλα η θερμοκρασία φθάνει και 27- 28 βαθμούς και στα 3 δωμάτια.
Στην περίπτωση που γράφεις θεωρώ πώς αν η σόμπα τοποθετηθεί σε κεντρικό σημείο πιστεύω θα ανταποκριθεί καλά. Φυσικά αυτό προϋποθέτει τακτικό τάισμα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ