Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59892 από manos.xat
Απαντήθηκε από manos.xat στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Λίγο τα φώτα σας το πώς τι λειτουργούμε πχ τους διακόπτες και πώς κάνουμε σωστή καύση?
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61044 από manos.xat
Απαντήθηκε από manos.xat στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Λίγο τα φώτα σου το πώς τι λειτουργούμε πχ τους διακόπτες και πώς κάνουμε σωστή καύση?
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61049 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Θα σου γράψω τι κανω εγώ (τιποτα ιδιαιτερο δλδ)

Καθαρίζω τις σταχτες με το μοχλό για να πεσουν στο συρταρακι. Αν το συρταρακι έχει γεμίσει το αδειαζω φυσικά (καθε 3 μερες περιπου άδειασμα). Βάζω τα προσανάμματα και στο κεντρο ένα μικρο άσπρο κυβάκι. Από επάνω απο τα προσανάμματα βάζω 4 μικρες οξυες 2 οριζοντια και απο πανω 2 καθετα και πάνω απο αυτές ενα μεσε. Βάω φωτια το κυβάκι, και εχω την πόρτα καυσης ανοιχτή για κανα 3λεπτο. Αμα δω οτι η φωτια επιασε κανονικά, κλείνω πόρτα και ανοίγω συρτάρι στάχτης. Αυτό για 5-10 λεπτα για να πάρουν τα ξύλα καλά φωτια. Μετά κλεινω το συρτάρι στάχτης και ανοιγω τα "παραθυράκια" που βρίσκονται πάνω στο συρτάρι. Αυτό για κανα 20λεπτο. Μετα τα κλείνω όλα

Το μοχλό που ρυθμίζει την κοφτρα τον εχω πάντα προς τα μεσα (να υπαρχει δηλαδή κοφτρα). Τα παραθυράκια που ειναι στην πόρτα επάνω δεν τα πειραζω ουτε αυτά.

Η διαδικασια που ακολουθω δε σημαινει οτι ειναι και η σωστοτερη. Αν καποιος αλλος να γνωρίζει καλύτερα, ας μας ξεστραβωσει και εμας :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": manos.xat

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63956 από tyfon
Απαντήθηκε από tyfon στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Έχω και εγώ την συγκεκριμένη ξυλόσομπα 2 μήνες περίπου.Αύτο που κάνω με τις παροχές αέρα είναι το εξής.Κατα την εκκίνηση της σόμπας ανοίγω τέρμα τις παροχές της πόρτας για να μην θολώνει και το τζάμι και αφήνω ανοιχτό το συρταράκι για 15-20 λεπτά περίπου για να έχει φουλ αέρα και να ανάψει πιο εύκολα,(στις αρχές που έκλεινα το συρτάρι και άφηνα μονό τις παροχές ανοιχτές είχα δυσκολίες να την ανάψω), στην συνέχεια κλείνω το συρταράκι και αφήνω τις παροχές του τέρμα ανοιχτές.Όταν ανάψει καλά κλείνω τις παροχές από το συρτάρι στην κάτω από το μισό ή και τελείως και αναλόγως την φωτιά κατά την διάρκεια τις ανοιγοκλείνω αναλόγως.Τις παροχές της πόρτας τις έχω πάντα ανοιχτές και συνήθως τέρμα.Σωστό λάθος δεν ξέρω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68784 από panosb
Απαντήθηκε από panosb στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια Πολλά.
Μένω λίγο έξω απο το κέντρο της Αθήνας σε ενα σπίτι της δεκαετίας του 1980 με ξύλινα Παράθυρα-κουφώματα με μέτρια προς κακή μόνωση.Ψάχνω για να αγοράσω σόμπα ξύλου με σκοπο να την τοποθετήσω μέσα στο τζάκι και να περάσω το μπουρί της μεσα στην καμινάδα.Στάθηκα σε αυτο το forum επειδή διάβασα όλα αυτα τα καλά λόγια που γράφεται όλοι σας για την σόμπα της Skladova Technica μοντέλο Komfort 21 KFT.Ο χώρος που θέλω να θερμάνω είναι 110τμ.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν πιστεύεται ότι θα μπορέσω να θερμάνω τον χώρο αυτό δεδομένου του γεγονότος ότι η σόμπα θα μπεί μεσα στο τζάκι οπότε φαντάζομαι θα χάσει κάποια απο την αποδοτικότητα της.
Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69014 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Καλημέρα και καλή χρόνια.

Φοβάμαι όμως πως θα σε απογοητεύσω, καθώς οι διαστάσεις και μόνο της σόμπας καθιστούν αδύνατο αυτο που θες να κανείς. Επιπρόσθετα η έξοδός των μπουριων είναι στην πλάτη της κάτι που σε δυσκολεύει ακόμα περισσότερο για να βγάλεις μπουρί εκεί μέσα. Εκτός κι αν το τζάκι σου είναι τεραστίων διαστάσεων. Εκεί το συζητάμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ