Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29840 από Bluede
Απαντήθηκε από Bluede στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Γεια σας,

έχω αγοράσει και εγώ αυτή τη σόμπα είναι πραγατικά πολύ καλής κατασκευής και πολύ προσεγμένη. αλλα τωρα θα πρέπει να την εγκαταστήσουμε... :) θέλω να την βάλω κάτω από την σκάλα που είναι στο κέντρο της δίπατης μονοκατοικίας (110 τμ). Θα πρέπει να μπουν 2-3 γωνιές 45 μοιρών στα μπούρια για να μπορέσει να βγεί έξω το φουγάρο. Ετσι θα έχω μέσα στο σπίτι 3 μέτρα μονά μπούρια και έξω αλλα 2 μέτρα, που πιστέυω να ζεσταίνεταιακόμη περισσότερο το σπίτι αλλά και ο πάνω όροφος του σπιτιού. Τι λέτε ?

τα μπουρια της συγκεκριμενης σόμπας θα πρέπει να μπούν με συγκεκριμένο τρόπο, δλδ έχει κάποιο μινιμουμ
ύφος στο οποίο θα πρέπει να βαλεις την γωνία?

Μπορώ να συνδέσω την ξυλόσομπα μου ώστε να ζεσταίνει και το νερό του σπιτιού μου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29981 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT

antspin έγραψε: Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.....ο φούρνος ψηνει καλά; Αλήθεια τι διαστασεις έχει ο φούρνος; εχω σκοπό να τον χρησιμοποιώ πολυ συχνά.....


Αν και καθυστερημένα, σου απαντω: πλάτος 33 ύψος 21 βάθος 36. Ψηνει γρήγορα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29983 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT

Bluede έγραψε: Γεια σας,

έχω αγοράσει και εγώ αυτή τη σόμπα είναι πραγατικά πολύ καλής κατασκευής και πολύ προσεγμένη. αλλα τωρα θα πρέπει να την εγκαταστήσουμε... :) θέλω να την βάλω κάτω από την σκάλα που είναι στο κέντρο της δίπατης μονοκατοικίας (110 τμ). Θα πρέπει να μπουν 2-3 γωνιές 45 μοιρών στα μπούρια για να μπορέσει να βγεί έξω το φουγάρο. Ετσι θα έχω μέσα στο σπίτι 3 μέτρα μονά μπούρια και έξω αλλα 2 μέτρα, που πιστέυω να ζεσταίνεταιακόμη περισσότερο το σπίτι αλλά και ο πάνω όροφος του σπιτιού. Τι λέτε ?

τα μπουρια της συγκεκριμενης σόμπας θα πρέπει να μπούν με συγκεκριμένο τρόπο, δλδ έχει κάποιο μινιμουμ
ύφος στο οποίο θα πρέπει να βαλεις την γωνία?

Μπορώ να συνδέσω την ξυλόσομπα μου ώστε να ζεσταίνει και το νερό του σπιτιού μου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Καλορίζικη καταρχην. Πίστεψέ με δε θα το μετανιωσεις. Εγώ την είχα από τα Χριστούγεννα και μετά και βγήκε παλικάρι σε οποιαδήποτε χαμηλή θερμοκρασία..

Σε ο,τι αφορά τις ερωτήσεις σου. Καταρχήν για να ζεσταίνεις το νερό του σπιτιού σου με σόμπα, θα πρέπει η σόμπα να έχει υδραυλικες συνδέσεις και η δικιά μας δεν έχει..
Αν έχεις σκεπή στη μονοκατοικία σου και θα περάσει από εκεί η καμινάδα, θα σου πρότεινα να βάλεις μονωμένη. Εγώ πάντως αυτό έκανα.
Σε ο,τι αφορά τις γωνίες που λες δεν ξέρω να σου πω.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30004 από sotiris v.
Απαντήθηκε από sotiris v. στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
καλησπερα επειδη ψαχνω και εγω για σομπα το σπιτι που μενω ειναι μια καινουργια μεζονετα, 40 τετραγωνικα περιπου ο καθε οροφος.κατω ειναι σαλονοκουζινα και πανω δυο μικρα υπνοδωματια.θεωρειτε οτι θα μπορεσω να ζεστανω και τον επανω οροφο και πια η σωστοτερη θεση για να τοποθετησω την σομπα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30034 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Καλησπέρα

Θα σου πω την περίπτωση γνωστού που έχει αυτήν τη σόμπα και διπατο σπίτι κοντά στα τ.μ. σου, ίσως και περισσότερα τμ: Καλά εννοείται οτι τα 40τμ τα έχει για πλάκα. Αλλά για να ανέβει η θερμοκρασία και στον επάνω όροφο, πρέπει ο κάτω να γίνει φούρνος...Η καλύτερη θέση (και αυτός εκει την έχει) είναι απέναντι από τη σκάλα έτσι ώστε να "διευκολύνεις" τον ζεστό αέρα να πάει στον επάνω όροφο...Γενικά ο ζεστός αέρας ως ελαφρύτερος ανεβαίνει προς τα επάνω, αλλά νομίζω πρώτα θα ζεσταίνεται ο κατω και μετα ο επάνω.

Κάποια στιγμή ενα μελος (ο giabritsos αν δεν κανω λάθος) ανεφερε για πατέντα που διώχνει τον ζεστό αέρα προς τον επάνω όροφο. Αλλά δεν ξαναγράφτηκε κατι αλλο
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30621 από Bluede
Απαντήθηκε από Bluede στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! θα την εγκαταστήσω και θα σας πώ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ