Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29076 από antspin
Απαντήθηκε από antspin στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Καλησπερα.. ειμαι νεος στο φορουμ και βρισκομαι στο Ηρακλειο Κρητης. Λογω τιμης του πετρελαιου ψαχνω και εγω για ξυλοσομπα. Εχω διαβασει πολυ καλα λογια για για την συγκεκριμενη( KOMFORT 21 KFT) και ειμαι στα προθυρα να την αγορασω. Κατοικω σε ενα ιδιοκτητο διαμερισμα 120 τμ με 55τμ ενιαιο χωρο και 3 υπνοδωματια. Το σπιτι ειναι καινουριο με πολυ καλη μονωση και θα ηθελα να ρωτησω απο την εμπειρια σου, αν τη βαλω στον ενιαιο χωρο απεναντι απο τα υπνοδωματια θα πηγαινει η ζεστη και σε αυτα; εστω και λιγο
Ευχαριστω εκ των προτερων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29121 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT

antspin έγραψε: Καλησπερα.. ειμαι νεος στο φορουμ και βρισκομαι στο Ηρακλειο Κρητης. Λογω τιμης του πετρελαιου ψαχνω και εγω για ξυλοσομπα. Εχω διαβασει πολυ καλα λογια για για την συγκεκριμενη( KOMFORT 21 KFT) και ειμαι στα προθυρα να την αγορασω. Κατοικω σε ενα ιδιοκτητο διαμερισμα 120 τμ με 55τμ ενιαιο χωρο και 3 υπνοδωματια. Το σπιτι ειναι καινουριο με πολυ καλη μονωση και θα ηθελα να ρωτησω απο την εμπειρια σου, αν τη βαλω στον ενιαιο χωρο απεναντι απο τα υπνοδωματια θα πηγαινει η ζεστη και σε αυτα; εστω και λιγο
Ευχαριστω εκ των προτερων


Καλώς ηρθες κατ'αρχήν

Σου επισυνάπτω το σχέδιο της σοφίτας μου (γυρω στα 70τμ) και τη θεση της σομπας. Ειναι απέναντι από τα υπνοδωμάτια όπως βλέπεις. Οταν την ανάβω ζεσταίνονται ΟΛΑ τα δωματια μου και το WC φυσικά. ;)

Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29333 από antspin
Απαντήθηκε από antspin στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.....ο φούρνος ψηνει καλά; Αλήθεια τι διαστασεις έχει ο φούρνος; εχω σκοπό να τον χρησιμοποιώ πολυ συχνά.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29840 από Bluede
Απαντήθηκε από Bluede στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Γεια σας,

έχω αγοράσει και εγώ αυτή τη σόμπα είναι πραγατικά πολύ καλής κατασκευής και πολύ προσεγμένη. αλλα τωρα θα πρέπει να την εγκαταστήσουμε... :) θέλω να την βάλω κάτω από την σκάλα που είναι στο κέντρο της δίπατης μονοκατοικίας (110 τμ). Θα πρέπει να μπουν 2-3 γωνιές 45 μοιρών στα μπούρια για να μπορέσει να βγεί έξω το φουγάρο. Ετσι θα έχω μέσα στο σπίτι 3 μέτρα μονά μπούρια και έξω αλλα 2 μέτρα, που πιστέυω να ζεσταίνεταιακόμη περισσότερο το σπίτι αλλά και ο πάνω όροφος του σπιτιού. Τι λέτε ?

τα μπουρια της συγκεκριμενης σόμπας θα πρέπει να μπούν με συγκεκριμένο τρόπο, δλδ έχει κάποιο μινιμουμ
ύφος στο οποίο θα πρέπει να βαλεις την γωνία?

Μπορώ να συνδέσω την ξυλόσομπα μου ώστε να ζεσταίνει και το νερό του σπιτιού μου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29981 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT

antspin έγραψε: Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.....ο φούρνος ψηνει καλά; Αλήθεια τι διαστασεις έχει ο φούρνος; εχω σκοπό να τον χρησιμοποιώ πολυ συχνά.....


Αν και καθυστερημένα, σου απαντω: πλάτος 33 ύψος 21 βάθος 36. Ψηνει γρήγορα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29983 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT

Bluede έγραψε: Γεια σας,

έχω αγοράσει και εγώ αυτή τη σόμπα είναι πραγατικά πολύ καλής κατασκευής και πολύ προσεγμένη. αλλα τωρα θα πρέπει να την εγκαταστήσουμε... :) θέλω να την βάλω κάτω από την σκάλα που είναι στο κέντρο της δίπατης μονοκατοικίας (110 τμ). Θα πρέπει να μπουν 2-3 γωνιές 45 μοιρών στα μπούρια για να μπορέσει να βγεί έξω το φουγάρο. Ετσι θα έχω μέσα στο σπίτι 3 μέτρα μονά μπούρια και έξω αλλα 2 μέτρα, που πιστέυω να ζεσταίνεταιακόμη περισσότερο το σπίτι αλλά και ο πάνω όροφος του σπιτιού. Τι λέτε ?

τα μπουρια της συγκεκριμενης σόμπας θα πρέπει να μπούν με συγκεκριμένο τρόπο, δλδ έχει κάποιο μινιμουμ
ύφος στο οποίο θα πρέπει να βαλεις την γωνία?

Μπορώ να συνδέσω την ξυλόσομπα μου ώστε να ζεσταίνει και το νερό του σπιτιού μου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Καλορίζικη καταρχην. Πίστεψέ με δε θα το μετανιωσεις. Εγώ την είχα από τα Χριστούγεννα και μετά και βγήκε παλικάρι σε οποιαδήποτε χαμηλή θερμοκρασία..

Σε ο,τι αφορά τις ερωτήσεις σου. Καταρχήν για να ζεσταίνεις το νερό του σπιτιού σου με σόμπα, θα πρέπει η σόμπα να έχει υδραυλικες συνδέσεις και η δικιά μας δεν έχει..
Αν έχεις σκεπή στη μονοκατοικία σου και θα περάσει από εκεί η καμινάδα, θα σου πρότεινα να βάλεις μονωμένη. Εγώ πάντως αυτό έκανα.
Σε ο,τι αφορά τις γωνίες που λες δεν ξέρω να σου πω.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ