Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #6570 από GeoTa
Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT δημιουργήθηκε από GeoTa
Προς ενημέρωση για οποιοδήποτε ενδιαφερόμενο για τη συγκεκριμένη σομπα:

Είναι της βουλγάρικης SKLADOVA TEHNIKA που κατασκευάζει εκτός των άλλων και σόμπες. Η σόμπα είναι ισχύος 10KW με μέγιστο 15KW ενώ σύμφωνα με τον κατασκευαστή έχει απόδοση 73%.
Στην πράξη τώρα εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ποιότητα κατασκευής πάρα πολύ καλή και πολύ στιβαρή σαν κατασκευή. Είναι λίγο ογκώδης και βαριά. Την έχω στη σοφίτα μου (70τμ) με μέτρια μόνωση. Ο χώρος ζεσταίνεται άνετα και έχω 22-23 βαθμούς σταθερά σε όλα τα δωμάτια. Αν την γκαζώσω φθάνει και 26-27 βαθμούς.. Κατανάλωση κάνω 30-35 κιλά ξύλο για 10-12 ώρες λειτουργίας. Το φούρνο δυστυχώς δεν το δοκιμάσαμε ακόμα. :P

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6571 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Μοιάζει για PRITY.... :dry: αλλά μάλλον θα είναι αντιγραφή. :)

Ωραία σόμπα πάντως. Και από ότι αναφέρεις αποδίδει καλά.

Θέλω να ρωτήσω την τιμή, εάν κατά το "τάισμα" βγάζει καπνό, δηλαδή όταν ανοιγείς την πόρτα, και πόσο είναι το μέγιστο μήκος του ξύλου που χωράει ο χώρος καύσης ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6576 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Ναι μοιάζει με Prity, αλλά επειδή είδα Prity από κοντά σου λέω με βεβαιότητα καμμιά σχέση τουλάχιστον σε ποιότητα (τωρα θα μου πεις τι εννοω ποιότητα, αλλά ακόμα και πως κλείνει η πόρτα από τη σόμπα φαίνεται η ποιότητα..όπως στα αμάξια :P :P )
Τέλος πάντων, η τιμή της ήταν στα 500€. Δε βγάζει καθόλου καπνό κατα το τάισμα. Καπνό βγάζει μόνο την πρωτη φορά όταν ανάβω τα προσανάμματα (για 20 δευτερολεπτα δηλαδή). Διαστάσεις του χώρου καύσης θα σου πω αύριο, καθώς τώρα την έχω αναμμένη ;) . Πάντως εμένα με εντυπωσίασε με το πόσα ξυλα χωράει..
Υπολογίζω μήκος 30-32 εκατοστά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6581 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Καμία σχέση με Prity. Έχει ο πεθερός την Komfort 11 KXL στα 7kW (αγορασμένη στα 350€) και είναι αρκετά ανώτερη (τουλάχιστον από μιά Κ1-L των 9 ντεμέκ KW που έχει φίλος). Η πόρτα σφραγίζει καλύτερα, ο αέρας καύσης γίνεται καλύτερα κουμάντο (είναι πιό αεροσταγής κατασκευή και δεν μπάζει από όπου νάναι), μπορείς να την ψιλοσβήσεις, ή να την τσιτώσεις από τα ρυθμιστικά, έχει ρύθμιση του αέρα στο τζάμι (η Prity δεν έχει και μπαίνει όσος αέρας θέλει), έχει λεβιέ που "χορεύει" την σχάρα για να κουνηθούν τα κάρβουνα και να πέσει η στάχτη στο συρταράκι κάτω και στον πεθερό καταφέρνει να κρατάει τα 70τμ του στους 22-23 βαθμούς με 40 κιλά ξύλα από 6 το πρωί έως 10-11 το βράδυ. Χωράει 35άρι ξύλο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ειρηνη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6790 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο Αστέρης. Να προσθεσω διαστάσεις θαλάμου καύσης
Υψος 30εκ
Βάθος 36εκ
Πλάτος 40εκ
Αστέρη από πού την πήρε ο πεθερός;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6857 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Από μαγαζί στα Βρασνά Θεσσαλονίκης, δεν ξέρω ποιόν ακριβώς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ