Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69259 από panosb
Απαντήθηκε από panosb στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Καλησπέρα,
ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση.Σας παραθέτω τα στοιχεία που έχει το τζάκι στο σπίτι μου.

Μήκος: 111cm
Πλάτος:104cm
Ϋψος :84cm
διάμετρος καμινάδας 17cm

Σας επισυνάπτω και 3 φωτογραφίες για να καταλάβεται καλύτερα πως περίπου είναι δομημένο.
Θα ήθελα αν είναι δυνατον να μου προτείνεται κάποιο-α μοντέλο-α που να έχει την ίδια δυναμικότητα ή και μεγαλύτερη απο την Komfort 21.
Σας υπενθιμίζω πως η σόμπα θα μπει μέσα στο τζάκι και το μπουρί θα πρέπει να φεύγει απευθείας επάνω και να μπαίνει στην καμινάδα του τζακιού η οποία είναι σε σχήμα ορθογώνιου παραλληλόγραμου με πλάτος 17cm.Επίσης θα ήθελα να προσθέσω πως δεν με ενδιαφέρει να έχει και φούρνο,αλλα θα ήθελα να μπορει να χωρέσει όσο το δυνατόν μεγαλύτερα κομμάτια ξύλου (αν αυτο είναι δυνατόν)και φυσικα να μπορω να ελένξω τον αερα που εισέρχεται στον θάλαμο καύσης.Πρέπει να μπορώ να θερμάνω με αυτήν αν όχι και τα 110τμ. τουλάχιστον τα 80τμ.
Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα με τις λεπτομέρειες.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69304 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Καλησπέρα.

Φίλε μου όπως σωστά γράφεις στο πρώτο σου ποστ, φοβάσαι τοποθετώντας την μέσα στο τζάκι "μη χάνει κάποια από την αποδοτικότητα της". Εγώ νομίζω ότι θα χάνει αν όχι τη μισή απόδοση το 1/3 σίγουρα θα το χάνει. Το λέω αυτό βλέποντας τη σόμπα μου η οποία βγάζει πολύ ζέστη από μπροστά, αλλά βγάζει επίσης πολύ και από την επάνω μεριά. Σου προτείνω λοιπόν να ξεχάσεις τη λύση σόμπα μέσα στο τζάκι και να τη βάλεις κάπου κοντά.. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα.

Τώρα σε γενικές γραμμές το αν θα ζεστάνει η σόμπα το χώρο εξαρτάται και από τη θέση που θα τη βάλεις. Αν τη βάλεις στη μια άκρη του σπιτιού και θες να ζέστανείς την άλλη άκρη του θα περιμένεις αρκετή ώρα και δεν ξέρω αν το πετύχεις κιόλας.. Το καταλληλότερο μέρος για να σε ζεστάνει η σόμπα είναι προς το κέντρο του σπιτιού για να "μοιράζεται" η ζέστη.
Πάντως η συγκεκριμένα σόμπα τα 100τμ τα "έχει"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69338 από panosb
Απαντήθηκε από panosb στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Σε αυτο που λες έχεις απόλυτο δίκιο αλλα είδα και έπαθα να πεισώ τους γονείς μου να ξεκολήσουμε απο το πετρέλαιο και να αγοράσουμε ξυλόσομπα,τώρα αμα πω στην μανα μου πως θα περνανε μπουρια μεσα στο σπιτι βλέπω να κοιμάμαι στον κοίπο :-(
Τελικά μάλλον καταλοίγω στο μοντέλο της Skladova Tehnika Modena B-25 και αυτό γιατι έχει μεγάλο θάλαμο καύσης (πλάτος) έχει διαστάσεις που τις επιτρέπουν να μπει στο τζάκι του σπιτιού μου και η τιμή της είναι 380 περίπου ευρώ.
1)Μήπως έχεις άποψη για το συγκεκριμένο μοντέλο σόμπας;
2)Όπως σου είπα μένω στην Αθήνα και όλα τα καταστήματα που την πωλούν είναι στην πλειονότητά τους στην θεσαλλονικη μηπως γνωρίζεις περιπου ποσο θα μου κοστίσει η μεταφορά.
3)Έχεις καθόλου μια τάξη μεγέθους(τιμή) για εγκατάσταση μιας τετοιας σόμπας.
4)Πρέπει να πάρω συγκεκριμένου τύπου μπουρί η οποιοδήποτε θα μου έκανε την δουλειά.
Ευχαριστώ και πάλι καλό βράδυ.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69362 από γιωργος
Απαντήθηκε από γιωργος στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
www.vflame.gr

απο ΑΘΗΝΑ
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by γιωργος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69389 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT

panosb έγραψε: Σε αυτο που λες έχεις απόλυτο δίκιο αλλα είδα και έπαθα να πεισώ τους γονείς μου να ξεκολήσουμε απο το πετρέλαιο και να αγοράσουμε ξυλόσομπα,τώρα αμα πω στην μανα μου πως θα περνανε μπουρια μεσα στο σπιτι βλέπω να κοιμάμαι στον κοίπο :-(
Τελικά μάλλον καταλοίγω στο μοντέλο της Skladova Tehnika Modena B-25 και αυτό γιατι έχει μεγάλο θάλαμο καύσης (πλάτος) έχει διαστάσεις που τις επιτρέπουν να μπει στο τζάκι του σπιτιού μου και η τιμή της είναι 380 περίπου ευρώ.
1)Μήπως έχεις άποψη για το συγκεκριμένο μοντέλο σόμπας;
2)Όπως σου είπα μένω στην Αθήνα και όλα τα καταστήματα που την πωλούν είναι στην πλειονότητά τους στην θεσαλλονικη μηπως γνωρίζεις περιπου ποσο θα μου κοστίσει η μεταφορά.
3)Έχεις καθόλου μια τάξη μεγέθους(τιμή) για εγκατάσταση μιας τετοιας σόμπας.
4)Πρέπει να πάρω συγκεκριμένου τύπου μπουρί η οποιοδήποτε θα μου έκανε την δουλειά.
Ευχαριστώ και πάλι καλό βράδυ.


Καλημερα

Δες εδώ και εδώ

Να ξερεις όμως ότι το γράμμα Β στην Skladova παραπέμπει σε μποιλερ δηλαδή σόμπα/λέβητα. Στο λεω γιατι έγραψες

Skladova Tehnika Modena B-25

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71375 από panosb
Απαντήθηκε από panosb στο θέμα Κάτοχος ξυλόσομπας Komfort 21KFT
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, θα πάρω τηλέφωνο αύριο στο κατάστημα στην Αθήνα να δώ αν είναι διαθέσιμο το μοντέλο Modena 25.Για το γράμμα B είχες απόλυτο δίκιο είναι για θέρμανση Boiler.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ