Σβηνουν (και οχι μονον..) τα ξυλα

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178522 από guider
Παιδια καλημερα. Ειπα φετος το καλοκαιρι να παρω μια ξυλοσομπα να ζεσταινει το σπιτι. Ηρθε η ωρα λοιπον να την αναψω. Δυστυχως ηπατηθημεν (αν ξερετε το γνωστο ανεκδοτο). Αν και ακριβη σε σχεση με τον ανταγωνισμο, δεν καιει οπως πρεπει.
Και εξηγω την διαδικασια. αναμματος. Βαζω ενα κομματι λουκουμι (προσαναμμα), λεπτα ξυλακια απο πανω, λιγο πιο χοντρα στη συνεχεια και μετα τα κανονικα. Δινω μπουρλοτο με τους αεραγωγους ανοιχτους.  Δυσκολευεται πολυ να παρει μπρος, βοηθαει αν ανοιξω μισο ποντο την πορτα. Φαινεται να δυναμωνει, οποτε μετα 5 λεπτα κλεινω την πορτα. Απο αυτο το σημειο και περα, τις μισες φορες χαμηλωνει η φωτιια και μετα σβηνει. Πρεπει να ανοιξω την πορτα (φυσικα βγαινει και καπνος με το ανοιγμα) και να γυρισω τα ξυλα για να συνεχισει να καιει. Το τζαμι μαυριζει. Τις περισσοτερες φορες αν δεν γυρισω τα ξυλα ειναι δεδομενο οτι θα σβησει. Πολλες φορες σβηνει, την ξαναναβω και σβηνει ξανα, οποτε τα παραταω..Φυσικα ουτε λογος να κλεισω τους αεραγωγους..
Να μιλησουμε τωρα για την σομπα. Ειναι μια ξυλοσομπα 15KW, με φουρνο επανω, στα στοιχεια της αναφερεται σαν "ενεργειακη". Απο τη σομπα ξεκιναει κατακορυφο μπουρι 1,15μ μεσα στο σπιτι, μετα οριζοντιο 2,20μ που τρυπαει τον τοιχο και βγαινει εξω απο το σπιτι και μετα αλλα 3μ ανεβαινει και καταληγει στο καπελλο (βαρελακι). Να σημειωσω οτι ο μαστορας που την εγκατεστησε μου ειπε απο την αρχη οτι πρεπει να βγουμε απ ευθειας επανω για να γινει σωστη δουλεια, αλλα επειδη επρεπε να τρυπησω την πλακα αποφασισα να..δοκιμασω την τυχη μου αποφευγοντας το και βαζοντας το οριζοντιο κοματι.
Στην εταιρεια που πηρα τηλεφωνο μου ειπαν οτι επειδη η σομπα ειναι "πυρολυσης" (δηθεν η οχι, δεν ξερω και ουτε ξερω τι σημαινει αυτο) οτι ο λογος οριζοντια προς καθετα (για τα μπουρια μιλω) πρεπει να ειναι 1:5, που σημαινει οτι εφ οσον το οριζοντιο κομματι ειναι 2,20μ , πρεπει το κομματι που ανεβαινει να ειναι 2,20Χ5=11μ. Ποια ειναι η γνωμη σας? Θελει πεταμα?
Ευχαριστω

Γιωργος Καβαλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178523 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σβηνουν (και οχι μονον..) τα ξυλα
οχι θελει καθετα μπουρια οπως σας ειπαν ..η αναλογια ειναι περιπου 1προς 3 δοκιμασε να προσθεσεις ενα μετρο να δεις τι αλλαζει κι αν χρειαζεται προσθετεις και αλλα ...δυστυχως ο ελκυσμος εξαρταται απο διαφορους παραγοντες οπως το μικροκλιμα μιας περιοχης επισης εκει που ειναι το καπελο πρεπει να απεχει 1μ απο την οροφη η να βγαινει πανω απ τον κορφια και να απεχει οριζοντια  αρκετα μετρα απ οποιοδηποτε εμποδιο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178524 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Σβηνουν (και οχι μονον..) τα ξυλα
Δωσε στα οριζοντια μπουρια καποια,εστω και λιγο,ανοδικη κλιση.
Αυτο μαλλον σημαινει οτι θα πρεπει να κοντυνεις ελαχιστα το καθετο κομματι που ξεκιναει απο την σομπα.


Υ.Γ.
Μηπως εχει κανενα κλαπετο που ειναι τελειως κλειστο και δεν τραβαει;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178534 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Σβηνουν (και οχι μονον..) τα ξυλα
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.
Καποια κλιση στο οριζοντιο κομματι...χμμμ..θα προσπαθησω. Παρεπιπτοντως, πως γινεται αυτο? Πρεπει να ανοιξω την τρυπα στον τοιχο λοξα η υπαρχουν μπουρια με "λοξη" συνδεση?
Να βαλω επιπλεον μπουρια στο κατακορυφο τμημα..κομματι δυσκολο μια που ειμαι σε μονοκατοικια και δεν εχει μερος κοντα να τα δεσω, μην τα ψαχνω μετα στα διπλανα χωραφια.. Σιγουρα ενα κομματι μπορω να βαλω για δοκιμη. Να σημειωσω οτι αυτη τη στιγμη ειμαι 30 ποντους μονον ψηλοτερα απο τον κορφιατη που ειναι στο 1,5μ κοντα.
Κλαπετο δεν εχει η σομπα, εχει μπροστα μια εισαγωγη αερα απο τον χωρο, αναμεσα σε θαλαμο καυσης και συρταρι σταχτης και μια αλλη εισαγωγη μπροστα πανω απο τον θαλαμο καυσης που ο πωλητης μου ειπε ισοδυναμει με κλαπετο. Οταν την καιω τα εχω ολα ανοιχτα.
Η ξυλοσομπα ειναι η Alfatherm AL-02

Γιωργος Καβαλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178535 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΣ ΤΗ ΣΟΜΠΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΓΩΝΙΑ (ΒΑΛΕ 45ΑΡΑ ΑΝ ΘΕΣ) ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΞΩ  ΚΑΙ ΔΩΣΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΘΕΤΟ ΕΞΩ ΚΑΙ ΔΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.ΕΠΕΙΣΗΣ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΑΜΠΕΡ .ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178550 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Σβηνουν (και οχι μονον..) τα ξυλα

ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΣ ΤΗ ΣΟΜΠΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΓΩΝΙΑ (ΒΑΛΕ 45ΑΡΑ ΑΝ ΘΕΣ) ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΞΩ  ΚΑΙ ΔΩΣΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΘΕΤΟ ΕΞΩ ΚΑΙ ΔΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.ΕΠΕΙΣΗΣ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΑΜΠΕΡ .ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΑΣ
Φιλε μου αν καταλαβα καλα εννοεις να πλησιασω τη σομπα στην γωνια του μπουριου οσο γινεται, ωστε να μικρυνει το οριζοντιο τμημα. Η σομπα απεχει αυτη τη στιγμη απο τον τοιχο γυρω στο μισο μετρο, και το υπολοιπο οριζοντιο τμημα περιπου 1,70μ ειναι εξω απο το σπιτι, μετα τον τοιχο, οποτε και να την πλησιασω στον τοιχο δεν κερδιζω κατι σπουδαιο. Να μου πεις να δοκιμασω να την βγαλω εξω και να τη συνδεσω κατ ευθειαν με μια γωνια με το κατακορυφο τμημα συμφωνω, εκει θα καταλαβω πως καιει αφου θα ειναι χωρις καθολου σχεδον οριζοντιο μπουρι. Αυτο ειχα κατα νου να το κανω, απλα ψιλοκολωνα λιγο στη ματαφορα της εξω λογω βαρους. Επιβαλλεται ομως να το κανω για να ξεκαθαρισει το τοπιο. Τι εννοεις λεγοντας "βαλε 45αρα αν θες" ? Και τι ειναι το ταμπερ? (δεν κατεχω το αθλημα..) Ευχαριστω.

Υ.Γ. Να ρωτησω και κατι αλλο, απευθυνομενος σ εσενα η οποιον αλλον ξερει, ενα καπελλο με ηλεκτρικο μοτερ (και dimmer εννοειται) δεν θα μου λυσει το προβλημα?

Γιωργος Καβαλα
Last edit: 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν by guider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ