Ενεργειακή ξυλόσομπα με υποδοχή σε ξύλινη στέγη

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178214 από gogospolsci@yahho.gr
Καλημέρα σ όλους. Θέλω τη γνώμη σας, γιατί όχι και τη συμβουλή σας. Θέλω να αγοράσω μια ενεργειακή ξυλόσομπα. Έχω βάλει στο μάτι μια της La Nordica. Το μόνο μου θέμα είναι ότι έχω ξύλινη στέγη με φουρουσια και πρόσφατη μόνωση με εξιλασμενη πολυστερινη της fibran. Μπορεί να βγει καπνοδοχος με ασφάλεια; Ο χώρος που θέλω να θερμάνω είναι 90τμ. Σε ορθογώνια διάταξη (σαλοκουζινα, διάδρομος, 2 υπνοδωμάτια στη σειρά.). Επίσης είναι ισόγεια μονοκατοικία. Τί ύψος πρέπει να έχει η καμινάδα για καλό ελκυσμό; Το χει κάνει κάποιος άλλος να μου δώσει τα φώτα του;; 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178219 από dimlyk
διπλη μονωμενη καμιναδα και κανενα προβλημα ,,,υψος τουλαχιστον 4 μ και το τελειωμα πανω απ τον κορφια και προσοχψη στην στηριξη να πιασει τοιχο κι οχι μονωση 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178221 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

διπλη μονωμενη καμιναδα και κανενα προβλημα ,,,υψος τουλαχιστον 4 μ και το τελειωμα πανω απ τον κορφια και προσοχψη στην στηριξη να πιασει τοιχο κι οχι μονωση 
.
Δημήτρη στην Ελλάδα πουλάνε διπλή μονωμένη με καρφιά στήριξης μεταξύ τους .Εχω  δει 90+ στη μια ώρα .
Πρέπει να ντυθεί με κεραμοβάμβακα η διπλή και στο έξω σημείο να αφαιρεθεί η πολυστερίνη και να μπεί μια ροζέτα να μην φαίνεται ο κεραμοβάμβακας 
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178222 από dimlyk
Δημητρη μια και δεν το καταλαβα ...για να μαθαινουμε κιολας καντο λιγο πιο αναλυτικα 
ημουν συνοπτικος και μιλουσα για περασμα της καμιναδας εξωτερικα κι οχι απο την στεγη ....σαφως τα περασματα τα μονωνουμε εξωτερικα ειτε αφορα τοιχο ειτε ξυλινη στεγη γενικα εχω μια ευαισθησια στις μονωσεις γι αυτο δεν προκρινω περασματα απο ταρατσες στεγες κλπ που χρειαζονται πιο επαγγελματικη αντιμετωπιση 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178234 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Και εγώ για αυτό πετάχτηκα γιατί τώρα πολύ πιθανό ο φίλος μας να πήγαινε να βάλει στην τρύπα στον τοίχο απευθείας την μονωμένη χωρίς έξτρα μόνωση και να πάθαινε ζημιά . Όσον αφορά τις καμινάδες τώρα . Στο εξωτερικό όταν λένε μονωμένη καμινάδα βάζουν συμπιεσμένη 5 εκατοστά την μόνωση μεταξύ εσωτερικού και εξωτερικού σωλήνα έτσι έχουν απόλυτη θερμοδιακοπή . Στην Ελλάδα βάζουν απο λίγα θρυμματισμένα ψίχουλα πετροβάμβακα μέχρι στην καλύτερη 2-2,5 εκατοστά .Επειδή όμως με αυτό τον τρόπο παίζουν η εσωτερική με την εξωτερική καμινάδα πάνε ανάμεσα και βάζουν ελάσματα για να κοντράρουν την μια με την άλλη . Όπως καταλαβαίνεις γίνεται της θερμογέφυρας το πανηγύρι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178239 από dimlyk
με μπερδεψες με τα καρφια ...το μυαλο μου πηγε σε καποιου ειδους στηριξη ...γι αυτο που αναφερεις ...απ ολοτελα καλη κι η παναγιωταινα λενε στο χωριο μου ...η μειωση του κοστους παντα εχει παρενεργειες 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ