Εγκατάσταση

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175060 από giwrgos1986
Εγκατάσταση δημιουργήθηκε από giwrgos1986
Καλησπέρα στην ομάδα. Θα ήθελα την γνώμη σας για την εγκατάσταση που σκέφτομαι να κάνω στο σπίτι. Κάθε γνώμη δεκτή και όποια παρατήρηση. 

Κάνω ανακαίνιση ολική. Με μονώσεις. Και θέλω να βάλω μια ξυλόσομπα υδραυλική για να θερμανω το σπίτι. Να αναφέρω ότι γνωρίζω κάποια πράγματα και την εγκατάσταση θα επιχειρήσω να την κάνω μόνος μου. 

Το σπίτι είναι 120 τετραγωνικά. 3 κρεβατοκάμαρες των 15 τετραγωνικών, 1 μπάνιο 8 τετραγωνικά, ένας προθάλαμος 15 τετραγωνικών και όλο το υπόλοιπο είναι Σαλονι, κουζίνα ένας χώρος. 

Έχω επιλέξει για τα δωμάτια από ένα σώμα 2200 θερμίδων, στο μπάνιο ένα 1000 θερμίδων, στον προθάλαμο ένα 2000 θερμίδων και θα βάλω και άλλα 2 στον ενιαίο χώρο 2800 θερμίδωνΣύνολο 7 σώματα 16000 θερμίδες. Υπάρχει και ηλιακός, μποιλερ 160 λίτρων τον οποίο θα τον απομονώνω με βανακι για να μην χαλάω τσάμπα θερμίδες όταν δεν τον χρειάζομαι.

Έχω επιλέξει μια σόμπα των 33kw 27 στο νερό και 6 ακτινοβολία. Θερμική Τσαλίκης.( Συγνώμη εάν πιαστεί για διαφήμιση). Όλη η εγκατάσταση θα γίνει με σωλήνα ppr και ορειχάλκινα εξάρτηματα. Τα σώματα θα τα συνδέσω χιαστί.
Η σπομπα βγάζει διατομή 1 ιντζα. Σκέφτομαι να συνεχίσω με Φ 25 ( τι λέτε?) σαν κεντρικες σωλήνες και σε κάθε σώμα να δώσω Φ 20 η φ16 ( τι μου προτείνετε?) Δεν θα βάλω κολεκτερ. Θα περπατήσουν οι κεντρικές καμία 10 μέτρα και θα δίνουν σε κάθε σώμα. Τον κυκλοφορητή θα τον βάλω στα επιστρεφωμενα. Δοχείο διαστολής 50 λίτρων με φ20 σωλήνα, βαλβίδα ταχείας πλήρωσης. 
Στην έξοδο του ζεστού θα βάλω βαλβίδες ασφαλείας, θερμό υψόμετρο, αυτόματο εξαεριστικό και το βανακι που θα δίνω στο μποιλερ. 
τώρα στην καμινάδα της σόμπας.
Βγάζει Φ 150 και θα φύγω ευθεία επάνω. Θα τρυπήσω πλάκα. Πουθενά γωνίες. Μονού τοιχώματος μέσα στο σπίτι μαύρη.
Και από την ταράτσα μέχρι και 2 μέτρα πάνω διπλού τοιχώματος ανοξείδωτη.

Ο λόγος που επιλέγω σόμπα αντί για τζάκι είναι το μικρότερο κόστος.
όποια σχόλια δεκτά. 
Ευχαριστώ

​​​​​​

​​​​​​


 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175061 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Εγκατάσταση

Καλησπέρα στην ομάδα. Θα ήθελα την γνώμη σας για την εγκατάσταση που σκέφτομαι να κάνω στο σπίτι. Κάθε γνώμη δεκτή και όποια παρατήρηση. 

Κάνω ανακαίνιση ολική. Με μονώσεις. Και θέλω να βάλω μια ξυλόσομπα υδραυλική για να θερμανω το σπίτι. Να αναφέρω ότι γνωρίζω κάποια πράγματα και την εγκατάσταση θα επιχειρήσω να την κάνω μόνος μου. 

Το σπίτι είναι 120 τετραγωνικά. 3 κρεβατοκάμαρες των 15 τετραγωνικών, 1 μπάνιο 8 τετραγωνικά, ένας προθάλαμος 15 τετραγωνικών και όλο το υπόλοιπο είναι Σαλονι, κουζίνα ένας χώρος. 

Έχω επιλέξει για τα δωμάτια από ένα σώμα 2200 θερμίδων, στο μπάνιο ένα 1000 θερμίδων, στον προθάλαμο ένα 2000 θερμίδων και θα βάλω και άλλα 2 στον ενιαίο χώρο 2800 θερμίδωνΣύνολο 7 σώματα 16000 θερμίδες. Υπάρχει και ηλιακός, μποιλερ 160 λίτρων τον οποίο θα τον απομονώνω με βανακι για να μην χαλάω τσάμπα θερμίδες όταν δεν τον χρειάζομαι.

Έχω επιλέξει μια σόμπα των 33kw 27 στο νερό και 6 ακτινοβολία. Θερμική Τσαλίκης.( Συγνώμη εάν πιαστεί για διαφήμιση). Όλη η εγκατάσταση θα γίνει με σωλήνα ppr και ορειχάλκινα εξάρτηματα. Τα σώματα θα τα συνδέσω χιαστί.
Η σπομπα βγάζει διατομή 1 ιντζα. Σκέφτομαι να συνεχίσω με Φ 25 ( τι λέτε?) σαν κεντρικες σωλήνες και σε κάθε σώμα να δώσω Φ 20 η φ16 ( τι μου προτείνετε?) Δεν θα βάλω κολεκτερ. Θα περπατήσουν οι κεντρικές καμία 10 μέτρα και θα δίνουν σε κάθε σώμα. Τον κυκλοφορητή θα τον βάλω στα επιστρεφωμενα. Δοχείο διαστολής 50 λίτρων με φ20 σωλήνα, βαλβίδα ταχείας πλήρωσης. 
Στην έξοδο του ζεστού θα βάλω βαλβίδες ασφαλείας, θερμό υψόμετρο, αυτόματο εξαεριστικό και το βανακι που θα δίνω στο μποιλερ. 
τώρα στην καμινάδα της σόμπας.
Βγάζει Φ 150 και θα φύγω ευθεία επάνω. Θα τρυπήσω πλάκα. Πουθενά γωνίες. Μονού τοιχώματος μέσα στο σπίτι μαύρη.
Και από την ταράτσα μέχρι και 2 μέτρα πάνω διπλού τοιχώματος ανοξείδωτη.

Ο λόγος που επιλέγω σόμπα αντί για τζάκι είναι το μικρότερο κόστος.
όποια σχόλια δεκτά. 
Ευχαριστώ

​​​​​​

​​​​​​
Καταρχην θα σου προτεινα να συμβουλευτεις μηχανολογο.
Το να βαζεις μονος σου τα σωματα στα κουτουρου γιατι ετσι νομιζεις οτι θα καλυφθεις ειναι λαθος.
Δεν γνωριζεις καν ποιες ειναι οι πραγματικες ενεργειακες αναγκες του σπιτιου.Αυτο θα στο πει μηχανολογος.
Εγω στην θεση σου ΔΕΝ θα εβαζα PPR κατω απο τα πλακακια.
Επισης η σομπα οταν εχει εξοδο 1'' σημαινει οτι χρειαζεται σωληνας 1''.
Η 25αρα PPR ΔΕΝ εχει εσωτερικη διαμετρο 1'' αλλά μικροτερη.
Επισης θα εβαζα κολλεκτερ.


ΥΓ
Ολα αυτα που γραφεις μαλλον τα εχεις δει απο "διασημο" υδραυλικο του YOU TUBE και θελεις να τα εφαρμοσεις κι εσυ.
Μην βρεθεις προ εκπληξεως μονο φοβαμαι.



 

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν by stergiosbik.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175063 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Εγκατάσταση
Πάντα πρώτα μηχανολόγο να μετρήσει απώλειες και απαιτήσεις.μετα βλέπεις εσύ τι θέλεις να βάλεις ως θέρμανση αν διαβάσεις εδώ στο φόρουμ "ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ""".ΤΟ ΘΈΜΑ ΥΛΙΚΩΝ ΘΑ ΤΟ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟ ΣΟΥ.ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ Η ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΜΕ ΞΥΛΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΒΓΕΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ(ΚΑΙ ΓΙΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΘΕΡΜΑΣΤΗΣ ΦΟΥΡΝΑΡΗΣ ΚΑΙ ΚΟΥΒΑΛΗΤΗΣ ΚΑΙ ΟΣΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ!!!)ΔΩΣΕ ΒΑΣΗ ΠΡΩΤΑ ΣΤΙΣ ΜΟΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΚΑΊΝΙΣΗ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175064 από giannis kalor
Απαντήθηκε από giannis kalor στο θέμα Re:Εγκατάσταση
Όσο θερμαστής και κουβαλητης γίνεσαι με τα ξύλα αλλά τόσο γίνεσαι και με το πέλλετ . Σαν το πετρέλαιο και το φυσικό αέριο ατσαλακωτος ΚΑΝΕΝΑ!!!
Από εκεί και πέρα επειδή έχω ξυλολεβητα στο πατρικό μου θα σου πω απλά ότι η επιλογή σόμπας είναι απλά λάθος . Φθηνή και μέτρια λύση .
Δηλαδή δίνεις 650€ για την 33kw ενώ μπορείς να πάρεις πολύ καλύτερες σόμπες σε αυτά τα λεφτά η και λίγο παραπάνω (στο πεδίο των 800€-900€-1000€.
Αλλά για μένα γιατί δεν κοιτάς ξυλολεβητα ; Έναν 40kw Θωκας η prity η burnit στα 1000€ η 1200€ θα δεις άλλη θέρμανση . Επίσης δεν έχεις τον λέβητα μέσα στο σπίτι για να έχεις κίνδυνο από αέρια και αναθυμιάσεις όπως και μυρωδιες . Απλά εφόσον προτιμάς ξυλόσομπα υδραυλική πάρε μια πιο καλή . Δώσε λίγα λεφτά παραπάνω .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ