Ξυλοσομπα σε μεζονετα

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163110 από Στελιος 72
Καλημερα..
Θελω να βαλω μια 12αρα ξυλοσομπα στο ισογειο μεζονετας,που τα μπουρια της θα τρυπανε κατακορυφα το ξυλινο ταβανι και θα βγαινουν στο τζακι του πανω οροφου.
Η τρυπα θα ναι 50χ50 θα μεινει ανοιχτη..και θα χαλασω το μικρο τζακι του οροφου τουλαχιστον μεχριτη φουσκα..Αν χρειαζεται χαλαω ολο το τζακι του οροφου,ετσι κι αλλιως ειναι πολυ μικρο.
Αρα πανω θα εχω 1.5μετρο μπουρι ή 2.8μετρα..ανοιχτη την τρυπα που θ ανεβαινει+την σκαλα..
Το σπιτι ειναι 60+60τμ με ταβανι στα 2.8 και καινουργια παραθυρα..
Ευχαριστω για καθε ιδεα,προταση,συμβουλη..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163111 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Ξυλοσομπα σε μεζονετα
Γιατι θες να μπεις στη ταλαιπωρια του ξυλου (εκτος αν τα εχεις ΤΖΑΜΠΑ) και αν εχεις εγκατασταση καλοριφερ δεν βαζεις η μια σομπα υδραυλικη πελλετ η λεβητα πελλετ?θες να γινεις θερμαστης?πιο καθαρη μορφη ειναι το πελλετ αλλα οπως εχω ξαναπει σαν το πετρελαιο και το φυσικο αεριο δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ!!ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΛΕΩ ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163116 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Ξυλοσομπα σε μεζονετα
Αν και συμφωνω με τον προλαλησαντα, σιγουρα το κοστος μιας απλής ξυλοσομπας δεν συγκρινεται με αυτο μιας υδραυλικής πελλετοσομπας.

Αν λοιπον επιμεινεις στη λυση ξυλοσομπα και καμιναδα οπως τα περιγραφεις, ισως αξιζει να σκεφτεις κατι τετοιο
www.aerodin.gr/product_info.php?products_id=1040
(υπαρχουν κι αλλα απο πολλές εταιρείες - απλά να καταλαβεις το εβαλα)

για τουλαχιστον τον πανω οροφο, ωστε να παρεις εστω και λιγο παραπανω ζεστη εκει και με ενα "ανεμιστηρα" να την κυκλοφορήσεις καλυτερα στον οροφο...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163127 από Στελιος 72
Απαντήθηκε από Στελιος 72 στο θέμα Ξυλοσομπα σε μεζονετα
Εννοειτε οτι εχει δικιο ο φιλος που απαντησε,αυτες ειναι οι καλυτερες λυσεις.Στην δικη μου κερδιζεις καποια χρηματα βαζωντας λιγο κοπο παραπανω..
Τους ξερω τους εναλλακτες και μαλιστα ειχα αγορασει εναν,που αυτο που βλεπουμε στη φωτο ειναι μεσα σ ενα κουτι με δικο του ανεμιστηρα απο πισω..και 3 εξοδους αερα στις 3πλευρες.Πολυ αποδοτικο,απλα καθαρα εμπειρικα,πιστευω οτι αυτα ειναι για σομπες που δουλευουν με λιγα μπουρια.
Οταν χρησιμοποιησα κατι παρομοιο σε 1,5μ+2.5μ καμιναδα 4μ καθετα και 4μετρα οριζοντια..ειχα πολλα ζουμια,μυρωδιες και οσα ολα ξερουμε..
Αυτο που πιστευω, οτι η τρυπα ακριβως πανω απ την σομπα 50χ50εκ που θ ανεβαινει το μπουρι,θα ανεβαζει πολυ ζεστη στον οροφο,ειναι μονο στη φαντασια μου?
Αλλωστε στα 3μετρα απ την σομπα υπαρχει και φαρδια σκαλα που ανεβαινει..
Ειναι πολυ δυσκολο να μετρηθει ολο αυτο,απλα προσπαθω να παρω γνωμες ή εμπειριες απο καποιον που εκανε κατι παρομοιο..
Οπως και να χει ευχαριστω για τις απαντησεις..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163129 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Ξυλοσομπα σε μεζονετα
χωρις βοηθεια να "κουνηθει" ο αερας δυσκολα θα περασει, και ποσο δε να απλωσει στον επανω οροφο.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ