Καπνος απο την πορτα

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157785 από avatos8
Απαντήθηκε από avatos8 στο θέμα Καπνος απο την πορτα
Το παραθυρο ειναι παντα λιγο ανοιχτο απεναντι απο την σομπα και την αφηνω λιγο ξεκλειδωτη και μετα σιγά σιγα ανοιγω την πορτα,μολις η πορτα ανοιγει πανω απο 10 ποντους βλεπεις τον καπνο να βγαινει.την πρωτη φορα που εβγαλα τον βερμικουλιτη ειχαν γινει σχεδον καρβουνα και δεν μυρισε,την δευτερη φορα ειχε λιγα ξυλα μεσα και ενω ο καπνος τον εβλεπες να τον τραβαει στην τρυπα εντονα ενα μερος του μικρο ομως οχι οσο βγαζει με τον βερμικουλιτη εβγαινε εξω,πολυ λιγο αλλα κανονικα με την τρυπα πανω απο την φωτια τι δουλεια εχει να βγαινει εξω.αυτο που παρατηρω εγω ειναι οτι οσο αερα εχει εξω τοσο θορυβο κανει η σομπα(βουηζει)και οτι οσο ανεβαινω σε μπουρια μου χαλαει την φωτια δεν κανει μεγαλες φλογες οπως τωρα εχει μικρες 4-5 ποντους και σαν καποιος να φυσαει απο πανω,και κατι αλλο ειναι οτι η σομπα αργει να φουντωσει δηλαδη εχει γεμισει η σομπα φωτια και της χαμηλωνω τον αερα μετα απο λιγο αν τον ξανανοιξω θελει 5 λεπτα να ξαναγίνει παλι οπως ηταν.συγνωμη που σαν κουραζω αλλα προσπαθω να σας δωσω να καταλαβαιτε τι μου συμβαινει μηπως βρούμε λυση γιατι ειναι μεγαλο προβλημα αυτο που εχω παθει,και να φανταστητε οτι την πηρα για καλυτερη και την πατησα τουλαχιστον η αλλη δεν καπνιζε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157788 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Απαντήθηκε από ΑΝΕΣΤΗΣ98 στο θέμα Καπνος απο την πορτα
Το πρόβλημα πρέπει να είναι η κακή σχεδίαση σε σχέση με την θερμοκρασία δωματίου . Μην με δείρετε όλοι μαζί αλλά εξηγώ την παρατήρηση μου. :P
Η σόμπα έχει μεγάλη μακρόστενη πόρτα και φτάνει οριακά στο ύψος της κόφτρας αφήνοντας από τον πάτο της φωτιάς μεγάλο κενό. Όταν ανοίγεις την πόρτα εισέρχεται ψυχρός αέρας που μπλέκεται με τα καυσαέρια οπότε αυτά κινούνται περιστροφικά και κάποια βγαίνουν από την πόρτα. Αυτό εν μέρει διορθώνεται αν αυξήσουμε το θάλαμο καύσης σε σχέση με το άνοιγμα της πόρτας, πράγμα αδύνατο άρα μειώνουμε το άνοιγμα από την πάνω μεριά ώστε κατά την κίνηση του ο καπνός να μην βγαίνει έξω και να απορροφάτε από την καμινάδα. Άρα κόψε αν έλασμα σ φάρδος που έχει το μεταλλικό πάνω μέρος της πόρτας μεταξυ τζαμιου και άκρης (10-15cm το κόβω) και στο μήκος να είναι ίδιο με το φάρδος του θαλάμου και το τοποθετείς στην είσοδο και πάνω και δές πως θα αντιδράσει .
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΑΝΕΣΤΗΣ98.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157789 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Απαντήθηκε από ΑΝΕΣΤΗΣ98 στο θέμα Καπνος απο την πορτα


το εφαρμόζεις εδώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157790 από avatos8
Απαντήθηκε από avatos8 στο θέμα Καπνος απο την πορτα
Καταλαβαινω τι λες και το εχω σκεφτει,εκοψα λοιπον για πολυ προχειρα ενα χοντρο χαρτονι και οταν εβγαζε καπνα το κρατησα εκει,το αποτελεσμα ηταν μερικές φορες ο καπνος να κατεβαίνει πιο κατω απο το χαρτονι και να καπνιζει και αλλες φορες να μην καπνιζει απο την πορτα και να βγαζει απο πανω απο της τρυπες που εχει.εχει 4 τρυπες η δυο μονιμα ανοιχτες και η δυο που κλεινουν οταν κλεινω τον λεβιε του αερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157792 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Απαντήθηκε από ΑΝΕΣΤΗΣ98 στο θέμα Καπνος απο την πορτα
Ε τότε δεν μένει τίποτε άλλο απο το να κόψεις λίγο την κόφτρα όπως είπε ο κος Φιλιππακόπουλος. Αφού άλλωστε και εσύ είδες διαφορά χωρίς την κόφτρα. Αν Φοβάσε να την κόψεις φτιάξε μία μικρότερη απο λαμαρίνα και κάνε το πείραμα σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157793 από avatos8
Απαντήθηκε από avatos8 στο θέμα Καπνος απο την πορτα
Αυτο θα κανω αν δεν το βρισκω και σωστο ισως χαλασει η καυση της αλλα μια δοκιμη θα δειξει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ