Αποσταση ασφαλειας ξυλοσομπας-αποδοση

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155337 από TERIE
Θα τοποθετήσω μια ξυλόσομπα σε χωλ γιατί δεν υπάρχει άλλο μέρος. Το πρόβλημα είναι ότι ο ηλεκτρικός πίνακας θα βρίσκεται σε απόσταση 90 εκατοστών από την αριστερή πλευρά της ξυλόσομπα ενώ η δεξιά θα βρίσκεται κοντά στην ξύλινη πόρτα της εισόδου. Θα ήθελα Σας παρακαλώ να μου πείτε αν υπάρχει πρόβλημα και τι μπορώ να κάνω γι αυτό.
Όσον αφορά την απόδοση θα ήθελα να ρωτήσω αν τα τετραγωνικά που αναφέρονται ότι καλύπτει κάθε ξυλόσομπα είναι για ενιαίο χώρο; Ρωτώ γιατί ακριβώς απέναντι στα 4,5 μέτρα υπάρχουν δυο υπνοδωμάτια και θέλω να δω αν μπορεί η ζέστη να φτάσει έστω και λίγο.
Επισυνάπτω σχέδιο χώρου.
Το ξέρω ότι λέω πολλά αλλά αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155343 από burnit40
ετσι ακριβως την εχω εγω στο εξοχικο κανενα προβλημα εδω κ δεκα χρονια
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TERIE

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155347 από TERIE
Πιστεύεις θα φτάσει η θέρμανση στα δωμάτια 1-4 και 6;
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by TERIE.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155348 από dimlyk
γι αυτα που ρωτησες δεν υπαρχει προβλημα
τα μ2 που αναφερουν οι κατασκευστες ειναι πονεμενη ιστορια ομοια δυστυχως και η ισχυς για πολλους απ αυτους .
μια και δεν ανεφερες διαστασεις η αλλα στοιχεια; πολυ χοντρικα 1.2 εως 1,5 κβ για καθε 10 μ2 του σπιτιου
αν η σομπα σου επαρκει για το συνολικο χωρο εστω και με καποιες μικροπαρεμβασεις θα ζεστανει αρκετα και τα δωματια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TERIE

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155364 από TERIE
Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Αναφέρω ότι ο χώρος 7 που θα μπει η ξυλόσομπα είναι μόνο οκτώ τετραγωνικά και οι χώροι 1 και 4 από εννέα τετραγωνικά περίπου ,η δε ξυλόσομπα είναι 11.8KW με απόδοση 77.7%. Θα ήθελα μια γνώμη . Πρόκειται για ατσάλινη star stoves ST209 με πιστοποίηση από Αυστρία. Επισυνάπτω φωτό.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155502 από TERIE
Σήμερα ήρθε ο υδραυλικός και το μπουρί πρέπει να ακολουθησει αυτή τη διαδρομή στη φωτο που επισυνάπτω . Πιστεύετε ότι είναι λειτουργική η θα δημιουργήσει πρόβλημα. Ήταν γενικά τόσο αρνητικός στο θέμα της ξυλόσομπα που με τρέναρε και μένα στο να μην την τοποθετήσω προς το παρόν λέγοντας μου ότι θα καπνίζει , και θα έχω πρόβλημα κ.τ.λ. Δεν ξέρω μην βαριόταν. Τόσο προβληματική μπορεί να είναι μια ξυλόσομπα;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ