Πρόβλημα με απόσταση από τοίχο (?)

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140216 από Theodor
Καλημέρα και συγχαρητήρια για το forum.Πραγματικά έχω μείνει έκπληκτος με βοήθησε πολύ κι ούτε που φανταζόμουν πως μπορεί να υπάρχει κάτι τέτοιο.

Φέτος αποφασίσαμε να βάλουμε ξυλόσομπα.Τα οικονομικά ήταν πολύ άσχημα κι έτσι επειδή δεν υπήρχε και χρόνος καταλήξαμε στην αγορά μιας απλής σιδερένιας με φούρνο.Καταρχήν να τονίσω πως είμαι σκράπας και δεν γνωρίζω πολλά.Λόγω ανεπάρκειας χώρου η σόμπα έπρεπε να τοποθετηθεί σε σημείο που να απέχει 5 εκατοστά από τον τοίχο ειδάλλως υπήρχε κίνδυνος περνώντας για να πάμε σε άλλο δωμάτιο να καιγόμαστε.Ανάμεσα στον τοίχο και στην σόμπα τοποθέτησα ένα απλό προστατευτικό κομμάτι αλουμινίου που πουλάνε στο εμπόριο.Το κομμάτι είχε από πίσω ένα χαρτί πιθανώς για να το κρατάει ίσιο μιας και το φύλλο είναι πολύ λεπτό.Ο πωλητής μου είπε πωε δεν χρειάζεται να το βγάλω και δεν το έκανα.Χθες που "μπουμπούνιασα" για τα καλά την σόμπα το χαρτί πήρε φωτιά και ευτυχώς δηλαδή που το αντιλήφθηκα άμεσα.Ντουμάνιασε το σπίτι και περάσαμε ένα επεισοδιακό βράδυ.Όταν έβγαλα το φύλλο αλουμινίου είδε πως είχε πυρρακτώσει.

Η ερώτησή μου είναι η εξής.Τα 5 εκατοστά από τον τοίχο είναι επικίνδυνη απόσταση?Υπάρχει κίνδυνος να πάρει φωτιά το σπίτι?Υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος να μονώσω την απόσταση τοίχου και σόμπας με κάποιο άλλο υλικό?Ειλικρινά δεν υπάρχει άλλο σημείο που να μπορεί να τοποθετηθεί η σόμπα εκτός από εκεί.Μου είπανε για χοντρό φύλλο αμιάντου όμως απ'ότι ξέρω έχουν απαγορευτεί και δεν τα βρίσκεις στο εμπόριο.Το λεπτό φύλλο εμπορίου που αρχικά τοποθέτησα είναι λογικό να πυρρακτώνει ή αυτό είναι κακό γεγονός?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις και καλή συνέχεια στο έργο σας.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140222 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Πρόβλημα με απόσταση από τοίχο (?)
Σε πρώτη ανάγνωση του κειμένου το μυαλό μου πήγε σε πετροβάμβακα 3 cm με επένδυση αλουμινίου.
Θα τον έβαζα έτσι ώστε το αλουμίνιο να κοιτάει το ξυλολέβητα και θα προσπαθούσα να το κρατήσω όρθιο στο τοίχο με ταινία αλουμινίου.
Τώρα πρώτον : μέσα στο σπίτι πετροβάμβακας ,δεν ξέρω αν πηγαίνει, και θα σου μυρίσει τις πρώτες ώρες.
Δεύτερον μην ακούσεις μόνο εμένα ,περίμενε από το forum να σου απαντήσουν οι πιο ενημερωμένοι και τρίτον πάντα παίρνω γνώμες και από τα καταστήματα που πουλάνε μονωτικά.
Φιλικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140223 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πρόβλημα με απόσταση από τοίχο (?)
ο τοιχος δεν παιρνει φωτια παντως :)
και μπορεις να μην βαλεις τιποτα στο κενο για να αεριζεται η σομπα ..αν επιμενεις να βαλεις κατι θα πρεπει να ειναι ακαυστο...λαμαρινα απο οποιοδηποτε υλικο,,,ιζολ η αναλογο ...
το φυλλο που εβαλες το βαζουν στα καλοριφερ κι οχι στην φωτια....αν ρωτησεις την κυρα τι παθαινει το αλουμινοφυλο που σκεπαζει τα ταψια θα σου πει :)
προσοχη παντως αν η σομπα ειναι "στριμωγμενη"


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140225 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Πρόβλημα με απόσταση από τοίχο (?)
Εγώ έχω δει να βάζουν ένα κομμάτι λαμαρίνα στον τοίχο πίσω από την σόμπα.Βέβαια σε όχι τόσο μικρές αποστάσεις

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140314 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Πρόβλημα με απόσταση από τοίχο (?)
Αγαπητε φιλε εν ετη 2014 δεν νομίζω οτι θα πρεπει να βάλεις ΤΟ καρκινογόνο υλικο στο σπιτι σου.
Ασε που δεν νομίζω να πωλείται πλέον έστω και παράνομα.
Πχ σε εμενα μου έρχεται το μυαλο μια κατασκευή με 2 ψιλές λαμαρίνες όπου στην μεση θα εχουν γέμισμα με πυρίμαχο υλικό (κατι σαν σάντουιτς).Υπάρχει και αυτο το εχω βαλει στο τζάκι.Η να μπορούσες πισω να πέρναγες πυροτουβλα πανω στον τοίχο..Ο λέβητας πχ μου στην πόρτα εχει ενα παρόμοιο υλικό. Μοιάζει με ΚΑΠΟΙΟ είδος κονιάματος με πυρίμαχες ιδιότητες.
Όπως και να εχει ουτε εγω μπορώ να σου δωσω κάποια ασφαλή απάντηση, δεν είμαι ειδικός, κάλο θα είναι να ρωτήσεις σε κάποιο κατάστημα-εταιρια που να ειδικεύετε σε εφαρμογές πυριμάχων υλικών. Μην το αφηνεις στο "φλου" γιατι μπορεί πιθανόν να βάζεις σε κίνδυνο την ζωης σου και της οικογενείας σου, (χωρίς να το ξέρεις) αν προκύπτει ζήτημα κινδύνου πυρκαϊάς. Δεν παίζουνε με αυτά!. Δεν θελω να σε αγχώσω άλλα κάλου κακού ψαχτο :)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140324 από yannisnm
Υπάρχει μια λύση που μου πρότειναν εμένα ( μηχανολόγος) με γυψοσανιδα και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι πως το λένε! Εγγυημένη λύση μου είπαν

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ