Βοήθεια για αγορά κατάλληλης καμινάδας

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139240 από theok00
Καλησπέρα σε όλους. Θα γίνω κάτοχος μιας ξυλοσομπας Prity FG σε λίγες μέρες και θα ήθελα την βοήθεια σας για την αγορά της κατάλληλης καμινάδας . Μετά από διάβασμα μέσα στο φόρουμ και στο internet δεν μπορώ να κατασταλάξω σε ποια καπνοδόχο να πάρω μεταξύ σε ανοξείδωτη καμινάδας μονού τοιχώματος ή σε άκαμπτο αεραγωγό ελικοειδούς ραφής μονού τοιχώματος INOX . Το ρωταω γιατί η καμινάδα από την σόμπα θα μπει μέσα στην καμινάδα του τζακιού. Την τοποθέτηση θα την κάνω εγώ και δεν έχω ξαναπροσπαθήσει να κάνω κάτι τέτοιο οπότε είναι πολλά αυτά που με προβληματίζουν . Η ερώτηση μου σχετικά με τις καμινάδες πέρα από την διαφορά τιμής είναι στο εάν ο αεραγωγός είναι κατάλληλος για να μπει σε ξυλοσομπα ή να πάρω την καμινάδα ; Η τρύπα στον τοίχο θα γίνει από εμένα και να βάλω μια σωλήνα φ150 η οποία θα μπαίνει στην καμινάδα του τζακιού και θα ανεβαίνει κάθετα για περίπου 7-8 μέτρα μέχρι την ταράτσα. Βέβαια υπάρχουν κάποια θέματα που με απασχολούν όπως το πώς θα βάλω το ταφ με τον υδροσυλεκτη ή σε ποιο ύψος από την σόμπα θα γίνει η τρύπα στον τοίχο και πολλά άλλα . Ξεκινώ με αυτές τις ερωτήσεις και στην πορεία ελπίζω να καταφέρω να την στήσω την καμινάδα . Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους όσους απαντήσουν στις ερωτήσεις μου και ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές θέμα μου .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139256 από theoilia
Νομίζω πως αυτές οι ελικοειδούς ραφής που λες δεν κάνουν γιατί απλούστατα θα καθαρίζουν δύσκολα σε σχέση με μία λεία καμινάδα.Στις ραφές αυτές θα μαζεύεται κάπνα που δεν θα φεύγει με τίποτα.Άλωστε το ένα το λένε αεραγωγό και το άλλο καμινάδα... ;)

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139313 από dimlyk
λεια ανοξειδωτη καμιναδα θα προτιμησεις ....στην τοποθετηση ενα μετρο τουλαχιστον ευθεια πανω απ την σομπα και μετα βαζεις γωνια ...ενα θεμα ομως που θα πρεπει να σε προβληματισει ειναι η στηριξη της καμιναδας γιατι τα καθετα μετρα ειναι αρκετα ...ενα αλλο θεματακι που ισως προκυψει ειναι ο ελκυσμος και να χρειαζεσαι ενα τμπαρακι στην εξοδο της σομπας ...θα μπορουσες να βαλεις και απλα το μπουρι μεσα στην καμιναδα του τζακιου και να δοκιμασεις αν λειτουργει (χωρις να βαλεις τα 8 μετρα καθετο) ταπωνοντας την καμιναδα του τζακιου προχειρα κατ αρχην ....θα μπορουσες φυσικα να βαλεις και ενεργειακο τζακι στην θεση του παλιου (που αν καταλαβα καλα υπαρχει)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139319 από spartah3ad
Ενεργειακό τζάκι απαιτεί πολλά έξοδα. Διάβασα πως επέλεξες την prity fg με φουρνακι είμαι πεπεισμένος πως θα ζεστάνει το ίδιο επαρκώς τον χώρο σου και με λίγο ξύλο.
Δοκίμασε να την δουλέψεις με τρύπα στην φούσκα χωρίς μπουρια μέσα στην καμινάδα αλλά αμφιβάλλω εαν δουλέψει χωρίς διαρροές,το έχουν κάνει πολλοί. καλή επιτυχία. Η καμινάδα παρέχει εξτρα μόνωση βέβαια και δεν χρειαζεσαι διπλού τοιχώματος που είναι ακριβές.

Η θέρμανση με ξύλο είναι ο πιο υγιεινός τρόπος θέρμανσης(;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139320 από spartah3ad
Ταμπερ έχουν όλες οι prity dimlyk.

Η θέρμανση με ξύλο είναι ο πιο υγιεινός τρόπος θέρμανσης(;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139324 από dimlyk
προοδευσαν τοσο κι εχουν και ταμπερ ελκυσμου ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ