Βοήθεια για εγκατάσταση μπουριών

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #142495 από norther
Απαντήθηκε από norther στο θέμα Βοήθεια για εγκατάσταση μπουριών
παιδια εγινε και σε εμας η εγκατασταση οπως προειτα και ειπε και ο φιλος MZach απλα χωρις να περασω διπλο μπουρι μεσα απο την ετοιμι χτιστη καμιναδα...
η σομπα τραβαει απιστευτα τοσο που σκεφτομαι να βαλω κανενα ταμπερ να κλεινει τα καυσαερια και στην εξοδο της σομπας γιατι ακομα και οταν κλεινω τις εισοδους αρεα παλι τραβαει πολυ...

απο στεγανοτητα κανενα προβλημα καθως εχει ριξει πολλες καταιγιδες και δεν εχει περασει σταγονα...
ευχαριστω για τις συμβουλες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #142498 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Βοήθεια για εγκατάσταση μπουριών
μια λυση ειναι ταμπερ για ρυθμιση του ελκυσμου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143195 από MZach
Απαντήθηκε από MZach στο θέμα Βοήθεια για εγκατάσταση μπουριών
Μήπως φύσαγε δυνατά έξω και τράβαγε πολύ η σόμπα? Γιατί έχω παρατηρήσει ότι συμβαίνει αυτό. Είδα το σκίτσο σου στην αρχή. Πόσα μέτρα κάθετο μπουρί έχεις? 4μ περίπου? Γιατί εγώ έχω 6μ επειδή η καμινάδα βγαίνει στο κέντρο της στέγης, και δεν χρειάστηκε τάμπερ. Βέβαια είμαι στα 1.000μ σε ψυχρό περιβάλλον που μειώνει τον ελκυσμό.

Τι σόμπα έχεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144511 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48
Θελω κιεγώ να κανω παρόμοια εγκατασταση ξυλοσομπας(KRATKI KOZA K9 TURBOFAN -ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ) σε τελευταιο οροφο οικοδομης μου με στεγη .Η σομπα εχει σωληνα Φ13 και θελω να βαλω καθετα το σωληνα μετα να τρυπησω την τσιμεντοπλακα με αδιαταρακτη κοπη και να συνεχισω μεσα απο την κεραμοσκεπη να βγω εξω κανενα μετρο περιπου..
Τα ερωτηματα που εχω και θελω τη βοηθεια σας ειναι:
1.Ειδα οτι κυκλοφορουν στο εμποριο μονοκοματα τριμετρα μπουρια.Δεν θα ειναι καλυτερα και στο καθαρισμα καθετα με βουρτσα (δεν φευγουν απο τη θεση) και πιο ασφαλη για καπνο κλπ.τα μονοκοματα μπουρια?
2.θα βαλω πανω απο την πλακα τσιμεντενια στοιχεια και στην κορυφη 1μ πανω απο τα κεραμιδια αντιανεμικο καπελο με βαση που να καλυπτει ολο το τσιμεντενιο στοιχειο.Ειναι απαραιτητος ο πετροβαμβακας λετε?.Μηπως αν δε βαλω θα εχω υγροποιησεις κατω στη σομπα?
3.Παροτι ειναι πανακριβα μηπως για τα 2,5μ που εχω μεσα στο σπιτι αμεσως πανω απο τη σομπα ,να βαλω διπλά μονωμενα μπουρια γιατι ειναι πολυ κοντα στον τοιχο του μπανιου και η υπερβολικη ζεστη που θα βγαζουν τα απλα, μου ξεκολησουν τα πλακακια απο μεσα.Καταλαβαινω οτι θα χασω θερμοτητα αλλα θα καιγετε ο τοιχος ακτι διακοπτες ρευματος,τα πλακακια και ισως βγαλω μεγαλυτερη ζημια για 2μ μονωμενης σωληνας.
Περιμενω βοηθειες απο ειδικους και ηδη παθοντες.
Ευχαριστω και Καλη Χρονια σε ολους μας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144516 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Βοήθεια για εγκατάσταση μπουριών
κανεις δεν μπορει να σου απαντησει με σιγουρια σε τιποτα ...σαφως τα μονωμενα ειναι προτιμοτερα εξωτερικα ...εσωτερικα υπαρχουν και φτηνοτερες λυσεις λιγο αντιαισθητικες,,,δεν νομιζω παντως να κινδυνευουν τα πλακακια σου απο την αλλη πλευρα του τοιχου ....σ ενα σημειο θα σου επιστησω την προσοχη ...το ποσο ψηλα θα παει η εξωτερικη καμιναδα ,,,ριξε μια ματια σε διαφορα σχεδιακια κι αποφασισε ...το 1 μετρο μου ακουγεται λιγο αλλα ειναι σχετικο και μπορει να αρκει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144539 από MZach
Απαντήθηκε από MZach στο θέμα Βοήθεια για εγκατάσταση μπουριών
Mε παρόμοια κάθετη διάταξη και μπουριά ανοξείδωτα μονού τοιχώματος μέσα στο σπίτι το πρόβλημα με τον τοίχο από πίσω είναι πόσο ζεσταίνεται από τη σόμπα όχι από τα μπουριά. Η σόμπα μου είναι στα 10 εκ. απόσταση από τον τοίχο και αυτές οι διπλού τοιχώματος βγάζουν και από ψηλά πίσω ζέστη οπότε ο τοίχος μέχρι 0,5μ. πάνω από τη σόμπα ζεσταίνεται υπερβολικά. Με απασχολεί γιατί στην αρχή μύριζε το πλαστικό χρώμα και μετά χάνεται θερμότητα γιατί είναι εξωτερικός στη σκάλα. Άρα 20 εκ, θα ήταν πολύ καλύτερα. Τα μπουριά απέχουν 15 εκ από τον τοίχο και στο 1μ, πάνω από τη σόμπα ακουμπάς τον τοίχο άνετα σαν να έχεις ένα καλοριφέρ στον τοίχο.

Ο πετροβάμβακας είναι φθηνός οπότε να τον βάλεις. Για καπνό τα ανοξείδωτα του ενός μέτρου δεν βγάζουν από την ένωσή τους αφού η κατακόρυφη καμινάδα έχει πολύ καλό ελκυσμό. Να φανταστείς έβγαλα και τις βίδες από την ένωση γιατί με τη διαστολή και συστολή έκαναν θόρυβο και ούτε από τις τρύπες δεν βγαίνει καπνός.

Για το ύψος θέλει ένα μέτρο πάνω από το ανώτερο σημείο της στέγης. Ο γείτονας απέναντι έχει την καμινάδα του ξυλολέβητα πιο χαμηλά από το ύψος της στέγης και βλέπω ότι ο καπνός του πάει συχνά προς τα κάτω, μάλλον από καθοδικά ρεύματα που δημιουργεί η στέγη. Και μας φλομώνει στον καπνό και μπορεί να τον γυρνάει και μέσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ