Βοήθεια για εγκατάσταση μπουριών

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138461 από spartah3ad
Φίλε μου διαφωνω στο κάθετο Μπούρι, πρέπει στις σόμπες να βάζουμε ταφ αποστράγγισης, στην εξωτερική κάθετη γωνία που προτείνω.

Η θέρμανση με ξύλο είναι ο πιο υγιεινός τρόπος θέρμανσης(;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138462 από spartah3ad
Επίσης προτείνω αιολικό καπέλο, κ όχι κινεζικο

Η θέρμανση με ξύλο είναι ο πιο υγιεινός τρόπος θέρμανσης(;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138468 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Βοήθεια για εγκατάσταση μπουριών

norther έγραψε: prntscr.com/4v2fhl

Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα μια βοήθεια για την εγκατάσταση μπουριών μεσα απο πλακα και κεραμοσκεπή.
Θα μπει σομπα στο χωριο και αποφασισαμε να βγαλουμε τα μπουρια κάθετα.

Σε χωριό τετοιο πράγμα ? :ohmy:
Σε χωριά ζω, αλλά δεν περίμενα να το δω κι αυτό....
Φαντάζομαι υπάρχει σοβαρός λόγος.
Αλλοιώς θα τολμουσα να σε συμβουλέψω να το ξανασκεφτείς.
Πιθανή αστοχία στην κατασκευή, θα σε ταλαιπωρεί επι μακρόν. (με υγρασιες κλπ. Ενα τζάκι στο χωριό μου, καθε καλοκαιρι φερνουν αλλο μάστορα....)
Πιθανή επαφή της καμιναδας με ξύλινη επιφανεια στέγης, ενέχει κίνδυνο πυρκαγιάς.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138612 από norther

spartah3ad έγραψε: Φίλε μου διαφωνω στο κάθετο Μπούρι, πρέπει στις σόμπες να βάζουμε ταφ αποστράγγισης, στην εξωτερική κάθετη γωνία που προτείνω.



δεν γινεται να μπει αλλιως το μπουρι.. ο αλλος τροπος ειναι να βγει απο το μπαλκονι με 5-6 μετρα οριζοντιο το οποιο το μισο θα ειναι στο σπιτι και το μισο απο το μπαλκονι...
+ 2 γωνιες....
μετα θα εχω και θεμα τραβηγματος... και στο καθαρισμα κλαφτα... χωρια το κοστος των διπλων μπουριων και την ασχημια μεσα στο σπιτι και εξω...

οσο για το καπελο οσους ρωτησα δεν μου προτειναν αιλικο επειδη μετα απο λογο καιρο χαλαει και σταματαει να γυρναει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138613 από norther
Απαντήθηκε από norther στο θέμα Βοήθεια για εγκατάσταση μπουριών

Nasikas έγραψε:

norther έγραψε: prntscr.com/4v2fhl

Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα μια βοήθεια για την εγκατάσταση μπουριών μεσα απο πλακα και κεραμοσκεπή.
Θα μπει σομπα στο χωριο και αποφασισαμε να βγαλουμε τα μπουρια κάθετα.

Σε χωριό τετοιο πράγμα ? :ohmy:
Σε χωριά ζω, αλλά δεν περίμενα να το δω κι αυτό....
Φαντάζομαι υπάρχει σοβαρός λόγος.
Αλλοιώς θα τολμουσα να σε συμβουλέψω να το ξανασκεφτείς.
Πιθανή αστοχία στην κατασκευή, θα σε ταλαιπωρεί επι μακρόν. (με υγρασιες κλπ. Ενα τζάκι στο χωριό μου, καθε καλοκαιρι φερνουν αλλο μάστορα....)
Πιθανή επαφή της καμιναδας με ξύλινη επιφανεια στέγης, ενέχει κίνδυνο πυρκαγιάς.


σχεδον ολα τα σπιτια γυρω εχουν τζακι οπως και στο σπιτι που θα μπει η σομπα και ποτε δεν ειχαμε θεμα με νερα και υγρασιες...θα τσιμενταριστει θα μπει μονωτικο.. και στα σημεια που υπαρχει ξυλο θα μπει πετροβαμβακας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140621 από MZach
Απαντήθηκε από MZach στο θέμα Βοήθεια για εγκατάσταση μπουριών
Στο σπίτι βάλαμε το μπουρί ακριβώς κάθετα για καλύτερο ελκυσμό. Τελευταίος όροφος και από πάνω κεραμοσκεπή χωρίς μόνωση. Τη λειτουργούμε τρίτη χρονιά εξαιρετικά. Με μονό μπουρί μέσα στο σπίτι και χτιστή καμινάδα με τα προκατασκευασμένα στοιχεία στην κεραμοσκεπή συν 1μ πάνω από τη στέγη με μόνωση μεταξύ μπουριού και καμινάδας. Συνολικό ύψος 6 μέτρα το μπουρί ανοξείδωτο που είναι λίγο μακρύτερο από την καμινάδα και προεξέχει στο τελείωμα και εκεί μπήκε και το καπέλο-παγόδα, όπως κάνουν και πολλά τζάκια.

Εννοείται ότι δεν έχει υγροποιήσεις, αλλιώς γιατί κάναμε τόσα έξοδα να τη μονώσουμε. Όύτε μπάζει στη στέγη, η μόνωση έγινε γύρω από τη χτιστή.

Το μπουρί δεν βγαίνει αλλά καθαρίζεται επιτόπου μέσα από τη σόμπα με εξάμετρο κοντάρι και σιδερόβουρτσα Φ150, μία φορά το χρόνο.

Καίμε περίπου 4.5-5 τόνους ξύλα ετησίως με καθημερινό άναμμα για 7 μήνες περίπου.

Από ότι είδα οι εγκαταστάσεις σόμπας στο εξωτερικό συνήθως με κάθετο μπουρί γίνονται, εκτός αν βγαίνει από πίσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ