Καμινάδα σωστή ή λάθος ;

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137659 από DFA19MJ
Καμινάδα σωστή ή λάθος ; δημιουργήθηκε από DFA19MJ
Καλημέρα και κάλως σας βρήκα!
Θέλω να με βοηθήσετε αν στήσω έτσι την καμινάδα για μια ξυλόσομπα (PRITY FG μάλλον...)
αν είμαι στο σωστό δρόμο ή θα την παίξω σε κάνα βράχο :woohoo:

http://prntscr.com/4u5a9v

δεν ξέρω αν το σχέδιο βοηθάει πολύ
λέω να βάλω πάνω από την σόμπα 2 μπουριά κάθετα (όλα θα είναι inox Φ130 μονά)
μετά 2 γωνίες 45 μοιρών (ή ένα σωλήνα μετατόπισης άξονα) περίπου μισό μέτρο θέλω να την μετατοπίσω...
και στο πάνω όροφο 3 μίση μπουριά περίπου για να φτάσω στην ταράτσα που θα γίνει η τρυπά και θα μπει διπλό μονωμένο μπουρί Φ130.

Την εξωτερική καμινάδα πάνω από την ταράτσα λέω να την συνεχίσω με μόνο μπουρί μονωμένο εξωτερικά με πετροβαμβακα και χτισμένη εξωτερικά του πετροβαμβακα...

Κάθε βοήθεια δεκτή ευχαριστώ !

Γιώργος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137670 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καμινάδα σωστή ή λάθος ;
καλο θα ηταν να βαλεις κι ενα ταμπερακι ελκυσμου (αυτα τα ΤΑΥ που βαζουν στις σομπες) αν και δεν ξερω που θα το βρεις ανοξειδωτο οπως δεν ξερω που θα βρεις τα Φ130 αλλα αυτο θα το βολεψεις :)
γενικα σωστο σε βρισκω αλλα γιατι δεν συνεχιζεις με μονωμενη και πανω απ την ταρατσα ?
πιο πολυ ειναι το κοστος και η φασαρια μονωση-χτισιμο μονωση στην κορυφη και κινδυνο να μπασει καπου και να καταστρεψει τον πετροβαμβακα (αν επιμενεις πολυ πιο απλα γεμιζεις το κενο μεταξυ τουβλων και καμιναδας με περλιτη )
υποθετω για λογους αισθητικης αλλα και παλι προτιμοτερο η μονωμενη χτιστη εξωτερικα χωρις αλλη μονωση
σε καθε περιπτωση μεγαλη προσοχη στο τελειωμα αλλα και στην τρυπα της πλακας που θα βαλεις περιμετρικα πετροβαμβακα και πυραντοχη σιλικονη κι οχι τσιμεντο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137691 από DFA19MJ
Απαντήθηκε από DFA19MJ στο θέμα Καμινάδα σωστή ή λάθος ;
Φίλε dimlyk ευχαριστώ για την απάντηση και τις πληροφορίες !
Για την καμινάδα έτσι σκεφτόμουν να το κάνω στην αρχή να συνεχίσω από την ταράτσα με 2 περίπου μετρά διπλής (μονωμένης) καμινάδας άλλα η αμφιβολία για την μόνωση στην τρυπά που θα ανοίξω με έκανε να θέλω να την κάνω χτιστή!
Αν βάλω περιμετρικά στην τρυπά όπως έγραψες , δηλαδή ανάμεσα στο τσιμέντο της ταράτσας και στο μέταλλο της καμινάδας, πετροβαμβακα και το σφραγίσω από πάνω με πυροσιλικονη και μετά από πάνω τσιμέντο θα έχει αποτέλεσμα;
κόκκινη ή μαύρη πυροσιλικονη εννοείς;
παλιότερα είχα βάλει μαύρη πυροσιλικονη στο τζάκι και μετά από λίγο καιρό μαδούσε - έσπαγε και έφευγε κομματάκι κομματάκι ...

Από την έρευνα που έχω κάνει μέσω ίντερνετ νομίζω ότι υπάρχουν μπουριά inox Φ130;
Τώρα αυτό με το τάμπερ ελκυσμού δεν το ήξερα ούτε το έχω δει ποτέ σε σόμπα αλλά το έψαξα τώρα που το έγραψες και είδα τι κάνει... είναι λες απαραίτητο στην καμινάδα;
Ευχαριστώ και πάλι !

Γιώργος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137693 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Καμινάδα σωστή ή λάθος ;
Υπαρχουν στην αγορα βιοτεχνιες που βγαζουν μονομενες καμιναδες η και αμονωτες στην διασταση που επιθυμεις.Καλυτερα πιστευω και εγω οτι ειναι να βαλεις μονομενα μπουρια και να μην μπεις στον κοπο να την μονοσεις εσυ,αλλωστε στην διασταση που τα θελεις μια η αλλη θα σου ερθει σε τιμη και θα γλιτωσεις και τον κοπο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137697 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Καμινάδα σωστή ή λάθος ;
Θα πρέπει να το κάνεις ως εξής. Στην ταράτσα θα βάλεις διπλή μονωμένη καμινάδα η οποία θα μπαίνει μέσα στην πλάκα. Η διάμετρος της τρύπας δηλαδή στην πλάκα θα είναι ίση με την εξωτερική διάμετρο της μονωμένης καμινάδας.
Για να κλείσεις το κενό πλάκας και καμινάδας, θα χρησιμοποιήσεις μη συρρικνούμενο τσιμέντοκονίαμα (πχ Sikagrout) σε επαρκές πάχος. Μετά, αν το κρίνεις σκόπιμο, μπορείς να κάνεις και ένα επλιπλέον μικρό βάθρο απο κοινό σκυρόδεμα, ύψους 10-20cm, που θα λειτουργεί ως 2η γραμμή άμυνας και σταθεροποίηση.
Αν απο την πλάκα περάσει μονού τοιχώματος καμινάδα, η ένωση απο τις συστολές διαστολές θα υποφέρει. Στη διπλού τοιχώματος, η έντονη διαστολή συμβαίνει στο μέσα τμήμα και δεν δημιουργεί έξω πρόβλημα στη σφράγιση.

Η σφράγιση με σιλικόνη, δεν είναι ασφαλής λύση σε τρυπημένες πλάκες. Επιπλέον, η μαύρη πυράντοχη σιλικόνη υψηλών θερμοκρασιών δεν έχει καμία αντοχή στο νερό, λιώνει σα ζάχαρη όταν βραχεί. Δεν είναι ο ρόλος της να στεγανώνει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137701 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καμινάδα σωστή ή λάθος ;
ασχετως τροπου 2 σημεια προσοχης που επιμενω
στην ενωση καμιναδας με τσιμεντο θα βαλεις σιλικονη πυραντοχη κοκκινη μπολικη και θα την επιβλεπεις καθε χρονο
καλο θα ηταν πανω απ τα τσιμεντα να κανεις μια επικλινη τσιμεντοκονια ωστε να νερα να μην μαζευονται σ αυτο το σημειο (περιμετρικα της καμιναδας) αλλα να απομακρυνονται (αυτο πριν την σιλικονη )
αν δεις και μαζευνται νερα γυρω απ τις τσιμεντοκονιες σου καλο ειναι να περασεις και 2 χερια με επαλειφομενο μονωτικο κανα μ2 γυρω γυρω


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ