Αλλαγη τροπου καυσης των ξυλων

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129066 από spiros2
καλησπερα σε ολους!πολυ ωραιο το φορουμ σας παιδια.μαθαινεις πολλα πραγματα.
εχω να σας κανω μια ερωτηση.
λοιπον,εχω μια σομπα μαντεμενια,εκανα μετακομιση αυτες τις μερες κ την εβγαλα απο το παλιο σπιτι και την εβαλα στο νεο μου σπιτι.λοιπον το θεμα ειναι οτι απο προχθες που την αναψα βλεπω τελειος διαφορετικο τροπο καυσης απο πριν.στο παλαιο σπιτι οταν ειχα τελειος κλειστο το πορτακι που πεφτουν οι σταχτες τα ξυλα σιγοκαιγονταν,οταν το ανοιγα λιγο φουντοναι η φωτια.τωρα στο νεο σπιτι βλεπω τελειος διαφοτετικα πραγματα.με κλειστο το πορτακι καιει τα ξυλα με δυνατη φλογα οπως καιγονταν στο παλαιο σπιτι μου με ανοιχτο το πορτακι.(καθαρα μπουρια κ στις δυο περιπτωσεις)
η διαφορα στην συνδεση ειναι οτι στο παλαιο σπιτι ειχα δυο μπουρια υψος,6 οριζοντια κ ενα ορθιο εξω.
ενω τωρα εχω δυο υψος,μια οριζοντια,μετα αλλαζει γωνια με αλλες 3 οριζοντια και δυο ορθιες εξω.ποια ειναι η σωστη καυση κ ποια ειναι η αιτια σε αυτο το θεμα?ελπιζω να ξερετε παιδια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129118 από ippomas
Απαντήθηκε από ippomas στο θέμα αλλαγη τροπου καυσης των ξυλων
Exω την εντυπωση Σπυρο οτι στην καυση παιζουν πολλα πραγματα ρολο, φυσικα ενας παραγοντας ειναι τα μπουρια ακομη και η τοποθετηση τους ενας αλλος ειναι το σημειο εξαγωγης στο καπελο εαν ειναι σε καλο σημειο ολα αυτα δημιουργουν τον σωστο ελκυσμο για την καυση, τωρα απο οτι μας λες εχεις προφανως καλυτερη καυση οποτε μαλλον θα χρειαστη να ρυθμισης και το ταμπερ εξοδου των καυσαεριων για να ρεγουλαρης την φλογα σου.

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spiros2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129122 από spiros2
Απαντήθηκε από spiros2 στο θέμα αλλαγη τροπου καυσης των ξυλων
σε ευχαριστω καταρχας για την απαντηση σου!
οταν λες ταμπερ εξοδου τι ενοεις?το τσοκ που ειναι πριν τα μπουρια πανω στην σομπα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129123 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα αλλαγη τροπου καυσης των ξυλων
Σωστή καύση είχες πρώτα, τώρα έχεις υψηλό ελκυσμό και ανεξέλεγκτη καύση. Αν η σόμπα σου έχει τάμπερ παίξε στη ρύθμιση και μ΄αυτό για να μειώσεις τον ελκυσμό (και όχι μόνο με τον αέρα εισόδου), αν δεν έχει κοίτα μήπως υπάρχει κάποιο για σόμπες που προσαρμόζεται εξωτερικά

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spiros2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129125 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα αλλαγη τροπου καυσης των ξυλων
Αυτό το τσοκ που λες λογικά είναι για τη ρύθμιση του τάμπερ (αν έχει). Όταν το τραβάς πρέπει να είναι ανοικτό ή αντίθετα (ανάλογα τη σόμπα). Παίξε με αυτό για να το ρυθμίσεις να είναι πιο κλειστό (το τάμπερ που κινεί και όχι ο ίδιος ομοχλός) και έτσι να επιβραδύνει τα καυσαέρια

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spiros2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129126 από spiros2
Απαντήθηκε από spiros2 στο θέμα αλλαγη τροπου καυσης των ξυλων
μολις το γκουγκλαρα και ειδα οτι αυτο ειναι!
αυτο το εχω σιγουρα τερμα ανοιχτο,οποτε θα κανω αυτη την δοκιμη το βραδι να δω.με αυτο τον τροπο κοβεις τον αερα με αποτελεσμα να πεφτει η φωτια?σωστα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ