Μαυρισε όλο το σπίτι

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #126305 από Johnp
Απαντήθηκε από Johnp στο θέμα Μαυρισε όλο το σπίτι

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Μήπως ο αέρας που διανέμει η σόμπα, είναι για κάποιο λόγο με πολύ σκόνη, που επικάθεται ψηλά και λερώνει τους τοίχους?

Μέχρι τότε όμως, συστήνω προσοχή. Ποτέ για ύπνο με τη σόμπα σε λειτουργία, και πριν πάτε για ύπνο, ένα καλό αερισμό των δωματίων να φύγει το οτιδήποτε. Θα χάσετε λίγη ζέστα, αλλά θα είστε σίγουροι.


Ο αέρας στο σπίτι είναι αρκετά καθαρός και αερίζουμε συχνά.. Οπότε δεν νομίζω να οφείλεται εκεί το πρόβλημα.
Και εννοείται ότι δεν παίζει να κοιμηθούμε με την σόμπα αναμμένη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #126307 από Johnp
Απαντήθηκε από Johnp στο θέμα Μαυρισε όλο το σπίτι

degeor έγραψε: Επίσης αν δοκιμάσεις με λιβάνι, εννοείται ότι το κάνεις με τη σόμπα σβηστή, και αφού ανάψει πρώτα και κλείσεις την πόρτα της τάπωσε πρόχειρα το καπέλο με μια σακούλα


Οι ενώσεις, είναι σωστά συνδεδεμένες και όχι ανάποδα. Απλά, ίσως χρειαστεί ένα μέτρο ακόμα ύψος, (έχω 3 κάθετα και 1 οριζόντιο, χωρίς μόνωση).

Θα δοκιμάσω και το κολπάκι με το λιβάνι και μακάρι να εντοπίσω το 'πρόβλημα'.

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια όλους σας! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #126308 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Μαυρισε όλο το σπίτι
johnp,
ξαναλέω πάντως πάλι για τις ενώσεις, γιατί είπες ότι είδες βελτίωση βάζοντας ταινία στις ενώσεις, και υπενθυμίζω ότι το αρσενικό μπαίνει στο θηλυκό και όχι ανάποδα (το θηλυκό στο αρσενικό, το έχω δει αυτό και γι΄αυτό το ξαναλέω).

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #126309 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Μαυρισε όλο το σπίτι
Νομίζω η μαυρίλα οφείλεται αποκλειστικά στο κάπνισμα όταν ανοίγει ή πόρτα για τροφοδότηση .
Με 1μ καμινάδα συν τα γνωστά δλδ τροφοδότηση μόνο όταν έχουν μείνει κάρβουνα κ σταδιακό άνοιγμα της πόρτας θα είσαι οκ.


Sent from my iPod touch using Tapatalk 2

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #126314 από Mathe
Απαντήθηκε από Mathe στο θέμα Re:Μαυρισε όλο το σπίτι
Καλή Χρονιά φίλε.. Εκτός από τις συμβουλές των προηγούμενων φίλων, μπορείς να κάνεις και το εξής:
προσπάθησε να ρίχνεις ξύλα στην σόμπα μόνον όταν έχεις θράκα από τα προηγούμενα. Μην ανοίγεις την πόρτα όταν τα ξύλα καίγονται ακόμη. Επίσης νομίζω ότι τα ξύλα σου ίσως είναι υγρά. Μην ακούς αυτούς που στα πουλάνε ότι είναι "μπαρούτια".. Πέφτει πολύ δούλεμα.. Η σόμπα σου είναι μια χαρά, έχω φίλο μου που έχει την ίδια και δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα. Αν δίνοντας επιπλέον ύψος στην καμινάδα δεν λυθεί το πρόβλημα, τότε υπάρχει ελαττωματικό μπουρί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #126389 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Μαυρισε όλο το σπίτι
Αν έχεις καλά κουφώματα που "σφραγίζουν" το σπίτι ίσως η λύση το θέματος "κάπνισμα" να είναι στο να δώσεις εξωτερικό αέρα καύσης στην σόμπα και όχι το να προσπαθείς να αυξήσεις τον ελκυσμό με παραπάνω μέτρα κάθετων μπουριών.
Κάτι άλλο που μου ήρθε και δεν έχει γραφτεί ώς τώρα είναι μήπως στην τρύπα που έκανες στον τοίχο για να βγεί έξω το μπουρί υπάρχει κάποια πλάκα dow ή πολυστερίνη ή τεσπα κάτι που καπνίζει καθώς ήρθε σε επαφή με το καυτό μπουρί και παρά το κολλάρο μπάζει από εκεί κάπνα μέσα στο σαλόνι σου.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ