τα φωτα σας για τοποθετηση μπουριων

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121443 από ioannis_G
καλημέρα
προσφατα αγορασα ξυλοσομπα της ταξεως των 8-10 κw και εκει που θελω να την τοποθετησω τα μπουρια πρεπει να περασουν μεσα απο μια ξυλινη κατασκευη.Αυτο που εχω σκεφτει ως τωρα για να μην υπαρξει κινδυνος πυρκαγιας ειναι στο σημειο της κατασκευης να βαλω πετροβαμβακα γυρω απο το 12αρι μπουρι και απο πανω αγωγο φισουνα ινοξ 15αρι ή αντι για φυσουνα τσιμεντοσωληνα η αμιαντοσωληνα .ποσο επικινδυνο εινα αυτο? εχετε να μου προτεινετε καμια αλλη λυση?(οικονομικη)-η αμιαντοσωληνα ποσο ανθυγειηνή ειναι δεδομενου οτι την ξυλοσομπα θα την εχω για κανα δυο χρονια και μετα την ανοιξη και μεχρι το χειμωνα θα την βγαζω απο το σπιτι


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121450 από dimlyk
5 εκ πετροβαμβακα και δεν χρειαζεσαι επικαλυψη αρκει ναναι με αλουμινο εξωτερικα
αν ομως δεις και ανεβαζει καποιες θερμοκρασιες στο κλειστο ντουλαπι φροντισε να παρεις κι αλλα μετρα για να μη σου χαλασει το ξυλο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ioannis_G

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121509 από mastoras
Εγω θα έβαζα σωλήνα αμιάντου την οποία θα την έβαφα εξωτερικά με ότι χρώμα έβρισκα πρόχειρο, πλαστικό, λαδομπογιά, αντισκουριακό, κτλ.

Θα την περνούσα πέρα για πέρα, και θα πατούσε στις τρύπες των τοίχων. Μέσα από εκεί μπορείς να περάσει όση θερμοκρασία θέλεις. Τα κενά μεταξύ σωλήνα και μπουρί [μόνο στις άκρες] θα τα γέμιζα μονωτικό.....και θα κοιμόμουν πολύ ήσυχος τα βράδια.

Οι ξυλόσομπες ανεβάζουν θερμοκρασίες "του θανατά"

Ο αμίαντος εάν βαφεί δεν συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ioannis_G

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121546 από GeoTa
Το μπουρί που θα βάλεις δε θα είναι μονωμένο;
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121667 από ioannis_G
οχι αν εννοεις αυτα τα προκατασκευασμενα .Εκανα ερωτηση και το κοστος μου εβγεναι περιπου στα 140 ευρω και η σομπα μου στοιχισε 200 .Απο την αλλη πλευρα του σαλονιου ηδη υπαρχει εγκατασταση μπουριων απο τον κατω οροφο η οποια δε χρησιμοποιηται αλλα δεν θελω να βαλω τη σομπα απο κει γιατι πρεπει να αλλαξω τη διαρυθμιση (μετακινηση επιπλων και τηλεορασης).Ασε που τα μπουρια που μου ειπαν οτι θα μου κατασκευασουν θα ειναι 10εκ και 15 εξωτερικα και πρεπει να εχω και 8εκ αποσταση απο το ξυλο (δυσκολο γιατι υπαρχει και ενα δοκαρι)
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ioannis_G.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121703 από Nasikas

ioannis_G έγραψε: οχι αν εννοεις αυτα τα προκατασκευασμενα .Εκανα ερωτηση και το κοστος μου εβγεναι περιπου στα 140 ευρω και η σομπα μου στοιχισε 200 .Απο την αλλη πλευρα του σαλονιου ηδη υπαρχει εγκατασταση μπουριων απο τον κατω οροφο η οποια δε χρησιμοποιηται αλλα δεν θελω να βαλω τη σομπα απο κει γιατι πρεπει να αλλαξω τη διαρυθμιση (μετακινηση επιπλων και τηλεορασης).Ασε που τα μπουρια που μου ειπαν οτι θα μου κατασκευασουν θα ειναι 10εκ και 15 εξωτερικα και πρεπει να εχω και 8εκ αποσταση απο το ξυλο (δυσκολο γιατι υπαρχει και ενα δοκαρι)

Στην θεση σου, θα προτιμουσα να άλλαζα τα έπιπλα, παρα να περάσω τα μπουρια απο τετοια σημεια.

Αλλο ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα που θα έχεις, θα ειναι οι υγροποιήσεις.
Αν δώσεις ελαφρως καθοδική πορεία στα οριζοντια μπουριά, θα βγαινουν έξω τα υγρα, αλλα θα έχεις καπνό σε καθε ανοιγμα της σόμπας.
Αν δώσεις ανοδικη πορεία στα μπουριά, θα σε σκοτωσει η γυναικα σου που θα της καταστρεψεις τα χαλιά...
Νομιζω...


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ