Επιλογή ξυλόσομπας...

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #119283 από livaspy
Επιλογή ξυλόσομπας... δημιουργήθηκε από livaspy
Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή ξυλόσομπας για χώρο 100 κυβικών.
1. Ατσάλινη ή μαντεμένια...? ( έχω μικρά παιδιά κ θέλω να καίει περιμετρικά το δυνατόν λιγότερο)
2. Το μπουρί εξωτερικά πρέπει να είναι διπλού τοιχώματος ή και απλό inox αρκεί...? ( μένω στην Αττική)
3. Πόσα kW απόδοση αρκούν για τον χώρο μου...?
4. Κάποια πρόταση σας για ποσό μέχρι 550€...?
5. Σε σόμπα με έξοδο φ150 βοηθάει να βάλεις εξωτερικά φ180 ώστε να τραβάει καλύτερα ή δεν παίζει ρόλο...?
Έχω δεί την Amesti Nordic 360 αλλά δεν ξέρω για ποιότητα και απόδοση....
Ευχαριστώ.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by livaspy.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #119299 από μανολης
Απαντήθηκε από μανολης στο θέμα Επιλογή ξυλόσομπας...
ξυλοσομπα γιατι ?
αν και εχω ξυλοσομπα δεν μπορώ να πω οτι ειμαι ευχαριστημένος .
η ατσάλινη ζεσταίνετε πιο εύκολα αλλα η μαντεμένια κρατάει τη θερμοκρασία καλύτερα
το μπουρι εξω απο το σπιτι πρεπει να ειναι διπλου τοιχώματος αλλιώς θα σου κανει υγροποίηση
αυτο ειναι με ποσες απώλειες εχεις για τα kw και τη θες να ζεστάνεις
τα μπουρια εχουν σχεση τα οριζόντια μετρα μεσα στο σπιτι αλλα αν βαλεις μεγαλύτερα μαλών θα ζεσταινεις τον ουρανο
αν εχεις καλα ξυλα τοτε θα τραβαει καλα και θα τη δουλεύεις με κλειστό τον αερα
στα λεφτα που λες ειναι και η βουλγαρικες που ειναι και για καλοριφερ αλλα θες και αλλα εξαρτηματα για να λειτουργησουν

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": livaspy

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #119318 από livaspy
Απαντήθηκε από livaspy στο θέμα Επιλογή ξυλόσομπας...
...το σπίτι μου έχει δύο ορόφους(στυλ μεζονέτα), πάνω έχω ένα inverter Mitsubishi και έναν θερμοπομπό fagor οι οποίοι σε συνεργασία ζεσταίνουν ικανοποιητικά και αντίστοιχα τα δωμάτια και τον χώρο, όμως κάτω το κλιματιστικό δεν είναι inverter και δεν επαρκεί, ακόμα θέλω να φύγω από τον βραχνά της ΔΕΗ...οπότε πέρα από ξυλόσομπα υπάρχει κάτι άλλο στα χρήματα αυτά...?
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by livaspy.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #119348 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Επιλογή ξυλόσομπας...
Φίλε έχουν ήδη πιάσει τα κρύα....ακόμα και εκεί κάτω στην Αθήνα.

Μην το παιδεύεις και ψάχνεις τώρα για αποδόσεις, ποιότητες κτλ.

Επίσης και τα μπουριά κοστίζουν, να πάρεις τιμές για να τις προσθέσεις στον προυπολογισμό.

Εαν έχεις μόνο αυτό το ποσό που αναφέρεις, βγες μια βόλτα στα γειτονικά μαγαζιά, και πάρε μια φθηνή ξυλόσομπα να κάνεις πρόχειρα την δουλειά σου. Μην ξεχνάμε ότι οι ξυλόσομπες είναι για μονοκατοικίες, εξοχικά, και στα χωριά μας, όχι για τις μεζονέτες.

Η λύση είναι μια σόμπα πέλλετ.....γλυτώνεις μια και έξω. Επίσης είναι πολύ ασφαλής για τα παιδιά. Αλλά η φθηνότερη επιλογή μαζί με την καμινάδα είναι στο 1000ρικο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": livaspy

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #119471 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Επιλογή ξυλόσομπας...

livaspy έγραψε: Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή ξυλόσομπας για χώρο 100 κυβικών.
1. Ατσάλινη ή μαντεμένια...? ( έχω μικρά παιδιά κ θέλω να καίει περιμετρικά το δυνατόν λιγότερο)
2. Το μπουρί εξωτερικά πρέπει να είναι διπλού τοιχώματος ή και απλό inox αρκεί...? ( μένω στην Αττική)
3. Πόσα kW απόδοση αρκούν για τον χώρο μου...?
4. Κάποια πρόταση σας για ποσό μέχρι 550€...?
5. Σε σόμπα με έξοδο φ150 βοηθάει να βάλεις εξωτερικά φ180 ώστε να τραβάει καλύτερα ή δεν παίζει ρόλο...?
Έχω δεί την Amesti Nordic 360 αλλά δεν ξέρω για ποιότητα και απόδοση....
Ευχαριστώ.


ξυλοσομπα με μικρα παιδια??, και οταν θα φευγεις απο το σπιτι την εμπιστευεσαι να την αφήνεις αναμμενη?, Μια σομπα πελλετ ειναι σαφως καλυτερη οπως λεει και ο μαστορας παραπανω . Επισης εχεις αργησει επρεπε να το ψαξεις λιγο νωριτερα, τωρα ολοι ανεβάζουν τις τιμες και οι μαστοροι υδραυλικοί, καυστηρατζηδες κλπ ειναι δυσεύρετοι!!. Να βαλεις μπουρια (κατ'εμε) δυπλου τοιχωματος ινοξ. Θα τα πληρωσεις ναι μεν ακριβα θα τα εχεις ομως (με την καταλαλητή συντήρηση) για παντα


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": livaspy

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ