Nordpeis Vega vs Invicta Seville. Ποια;

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118278 από eleos
Nordpeis Vega vs Invicta Seville. Ποια; δημιουργήθηκε από eleos
www.justshop.gr/?section=4141&language=e...34=4273&detail1634=1
www.fireblue.gr/nordpeis_vega.html

Διαθέτω μεχρι 650ε για ξυλόσομπα μαντεμένια. Σε αυτά τα λεφτά νομίζω αυτές οι 2 είναι καλες περιπτωσεις. Η invicta είναι 10kw ,αλλά 98 κιλά ενω η nordpeis 2-8kw ,αλλα 106 κιλά μαντέμι. Η invicta εχει 5 ετη εγγυηση και η nordpeis 10 χρόνια. Η nordpeis εχει και δευτερογενή καύση, αλλά για την invicta δεν ξερω εαν έχει

Το σπίτι είναι 90τμ με σχετικά καλή μόνωση. Ο ενιαιος χώρος 55τμ(σαλόνι-κουζίνα) και συνολικά το σπίτι 90τμ(στο σαλόνι υπάρχει συρόμενη πόρτα)
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by eleos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118337 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Nordpeis Vega vs Invicta Seville. Ποια;
Μου έκανε άσχημη εντύπωση ότι στο ελληνικό σάιτ δε βρήκα το μάνουαλ της vega.
Έψαξα λίγο οπότε αν θες εδώ θα βρείς λινκ για το μάνουαλ.
Από αυτά που είδα εντύπωση μου έκανε ότι παρά τη δευτερογενή καύση έχει 73% απόδοση.
Περίεργο...
Anyway,,..
μία άλλη διαφορά που είδα ήταν ότι η ινβικτα παίρνει 33 εκατοστά ξύλα ενώ η vega 30.
Ισως να είναι σημαντικό μιας και όλοι οι ξυλάδες κόβουν στα 30 αλλά αυτό έχει λίγο ανοχή. πχ η vega ίσως να μη σου παίρνει τα 30άρα τα ξύλα τα κομμένα από έλληνες ξυλάδες μιας και ίσως είναι λίγο παραπάνω.

Αλλη διαφορά που είδα ήταν ότι η invicta γράφει για "διακοπτόμενη" (intermittent) καύση. Αλλά το εξηγάει (όπως και η vega) ότι χρειάζεται συνέχεια τροφοδότηση με μικρές ποσότητες ξύλου.
Εν ολίγοις αυτά ίσως σημαίνουν πως και οι δύο ίσως χρειάζεται πάντα κάποιον να τις "ταϊζουν"

ΚΑτά τα άλλα... 2 kwh παραπάνω είναι 2 kwh παραπάνω...
ααααα δευτερογενή η invicta ΔΕΝ έχει.
όσα ινβίκτα έχουν απόδοση γυρω στο 70 ΔΕΝ έχουν.
Όσα ινβίκτα έχουν απόδοση γύρω στο 80 έχουν δευτερογενή.
(γιαυτό μου έκανε εντύπωση ότι η vega παρόλο που έχει δευτερογενή έχει απόδοση 73%)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118367 από eleos
Απαντήθηκε από eleos στο θέμα Nordpeis Vega vs Invicta Seville. Ποια;
Eυχαριστω για την απάντηση. Σε αυτα τα λεφτα υπάρχει καλύτερη επώνυμη σόμπα απο αυτες που τις 2; Ελεγα να παω σε skladova ,αλλα τελικα θα αποφυγω Βουλγαρικες, Σερβικες και Ελληνικες σομπες απο σιδερο ή ακομα και μαντεμι.

Και για τις nordica εχω ακουσει οτι ειναι καλές ,αλλά ξεφευγουν αρκετα απο τα 650ε

Επίσης εχω μια απορία. Εαν η σόμπα εχει περισσότερα κιλα μαντεμιου ,αυτο δεν σημαίνει οτι ζεσταίνει καλύτερα η δεν παίζει ρολο αυτο; Μου κάνει εντυπωση που η invicta είναι 10 kw ,αλλα λιγοτερα κιλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118427 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Nordpeis Vega vs Invicta Seville. Ποια;
Καλύτερη ή μη δε ξέρω να σου πώ.
Πάντως υπάρχουν σε αυτά τα λεφτά και οι τζακόσομπες της kratki
κ8, κ8 τουνελ, κ9
Κοιτάς ποιότητα κατασκευής, μιλάς με αντιπρόσωπο και αποφασίζεις.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118874 από MZach
Απαντήθηκε από MZach στο θέμα Nordpeis Vega vs Invicta Seville. Ποια;
Eπιτέλους κυκλοφορούν και καλές σόμπες στην ελληνική αγορά σε προσιτές τιμές σε σχέση με πέρισυ. Θα πήγαινα για μία με δευτερογενή καύση, έχει και η Invicta. Μπορεί η απόδοση να αυξάνεται μόνο κατά 10% αλλά όταν καίγονται τα καυσαέρια μένουν τα μπουριά πιο καθαρά, δεν έχεις υγροποιήσεις και δεν ενοχλείς τους γείτονες με καπνό. Αρκεί βέβαια να τραβάει η καμινάδα ώστε να ενεργοποιείται η δευτερογενής καύση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ