Αυτοματο Damper ξυλοσομπα ?

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118080 από Kosmas71
Αυτοματο Damper ξυλοσομπα ? δημιουργήθηκε από Kosmas71
Γνωριζει καποιος αν υπαρχει καποιο αυτοματο damper ετσι ωστε οταν ειναι κρυα η σομπα να αφηνει να φευγει ο αεραας απο τα μπουρια ενω οσο αναβουν τα ξυλα και θερμαινεται η σομπα να περιοριζει τον ελκυσμο και για να μην αναπτυσονται μεγαλες θερμοκρασιες αλλα και για οικονομια στα ξυλα ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118103 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Αυτοματο Damper ξυλοσομπα ?
Προσωπικά δεν είχα βρει όταν έψαχνα.
Οπότε είχα 2 σκέψεις.
Είτε καπέλο με μοτέρ που θα ρύθμιζε τις στροφές του ανάλογα με θερμοκρασία καυσαερίων αλλά το πρόβλημα θα ήταν ότι δεν έκλεινε είτε
(και αυτό έκανα τελικά)
ρύθμιση του αέρα καύσης
Χρειάστηκα ένα ελεγκτή (80 €) που έπαιρνε είσοδο από ένα θερμόμετρο (10 € νομίζω). Ο ελεγκτής βγάζει έξοδο 0-12 V (αναλόγως της θερμοκρασίας. άνω και κάτω όριο βάζεις εσύ στον ελεγκτή) ώστε να ανοιγοκλείνει ένα ηλεκτρικό ρυμθιστή ροής της bellimo (ποιό ακριβώς μοντέλο δε θυμάμαι ούτε τιμή αλλά κάτι τέτοιο είναι... πάντως φθηνό δε το λές...) ο οποίος ανοιγοέκλεινε ένα τάμπερ στον αγωγό που έχω για αέρα καύσης.
Αν μπορέσεις να "προστατέψεις" από την θερμότητα τον ρυθμιστή της bellimo τότε μπορείς να το βάλεις και στην εξαγωγή των καυσαερίων. Απλά εγώ επειδή εχω τζάκι ήθελε να ανοιγοκλείνει μεγάλο τάμπερ οπότε δε το προσπάθησα καν να το βάλω εκεί.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118338 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
βαρομετρικό τάμπερ χρειάζεσαι !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118347 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Αυτοματο Damper ξυλοσομπα ?

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: βαρομετρικό τάμπερ χρειάζεσαι !!

Κάποιο λινκ? Ίσως κάποια τιμή?
thx εκ των προτέρων...
:)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ