Καπνός κατα το άνοιγμα της Σομπες για πλήρωση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112965 από Spiros7
Δεν με περνει για 2 μόνο για ένα μετρό.Ειμαι σε όροφο και δεν έχω τροπο να την στηρίξω.Θα είμαι περίπου στα πέντε μετρα και τα 1,80 θα είναι πάνω από το ψηλότερο της στέγης .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112998 από LEONAS
Θυμαμαι την σομπα που ειχα στο πατρικο μου πριν
20 χρονια και οταν εριχνα ξυλα ενα ψιλοντουμανι το
ειχε οποτε μην ανησυχεις δεν πειραζει να εχει λιγο.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113030 από manos2003
dimlyk δεν μπορώ να καταλάβω που διάβασες ότι εάν σύνδεσης 3 συσκευές στην ίδια καμινάδα χάνης την εγγύηση άπλα θα έχεις πρόβλημα με την καμινάδα δεν το ξέρης ??????????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114414 από sledgehammer_999
(Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να ανοίξω ξεχωριστό θέμα)

Έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα. Όσο έχω την πόρτα κλειστή η φωτιά καίει μια χαρά και ο καπνός βγαίνει από την καμινάδα. Μάλιστα αν ανοίξω τον συρτάρι της στάχτης(ή το σύρτη για τον αέρα που έχει εκεί) ακούς τον αέρα που βουίζει μέσα καθώς μπαίνει με δύναμη και βγαίνει προς τα πάνω. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν ανοίξω την πόρτα για να βάλω ξύλα. Είτε την ανοίξω σιγά-σιγά είτε την ανοίξω έχοντας παράλληλα και κάποιο παράθυρο ανοιχτό βγάζει "καπνό".

Αυτό που βγάζει δεν είναι μαύρος/γκρι καπνός. Είναι σχεδόν αόρατος και τον διακρίνεις καλύτερα αν κάθεσαι στα πλάγια της πόρτας και δεν κοιτάς στην φωτιά. Ο δεύτερος τρόπος που το καταλαβαίνεις είναι ότι μετά από λίγο μυρίζει καμένο ξύλο.

Το μπουρί από την σόμπα πάει ~1,50μ κάθετα, ~0,60μ οριζόντια και τέλος ~2,50μ κάθετα πάλι. Το τελευταίο κομμάτι των 2,50μ ξεκινάει από την οροφή, η οποία είναι ταράτσα-πλάκα και δεν έχει σκεπή τριγύρω. Το μπουριά μου είναι αμόνωτα και εσωτερικά και εξωτερικά και έχουν διάμετρο ~0,40μ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114417 από GeoTa
Και τι ξύλα καις; Υγρά η στεγνά; Κάνε μια δοκιμή και με μπρικετα

Τώρα πρόσεξα που γράφεις διάμετρο 0,4. Τι εννοείς;;
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114419 από sledgehammer_999
Είναι σίγουρα ξερά ξύλα γιατί τα έχω από περσι (και πέρσι πάλι ξερά ήταν). Δεν έχω μπριγκέτες.

Εννοώ διάμετρο μπουριού καθώς δεν ξέρω πιο Φ είναι. Είναι από αυτά που είχε και ο παππούς μου στο χωριό πριν 15 χρόνια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ