Καπνός κατα το άνοιγμα της Σομπες για πλήρωση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112767 από Spiros7
Γεια σας είμαι καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα την γνώμη σας για ένα πρόβλημα.Εχω τοποθέτηση στο Σπιτι μου μια θερμική ats 90-20 με την εξής καμινάδα .Το κομμάτι μέσα στο Σπιτι είναι αμονοτο φ 150 . Κάθετα πάνω από την σόμπα 1,30 μ γωνια45° ,γωνια90° ,οριζόντιο 1,80 μετά μόνομενο 0,50 έξω από το σπιτι και ταφ μόνομενο και οριζόντιο μόνομενο 3,5 μ με καπέλο αντιανεμικο με περίπου μισό μετρό πάνω από το ψηλότερο μέρος της σκεπης.Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής κατα το άνοιγμα της πόρτας και για να την άναψω αλλά και για να της βάλω ξύλα ενώ είναι αναμμένη έχω καπνό μέσα με ανοιχτό το ταμπερ και αφού περιμένω λίγο πριν ανοίξω τελείως την πόρτα..Τα ξύλα δεν είναι τελείως στεγνά ( κομμένα πριν περίπου 45 ημέρες).Η σόμπα δείχνει να τραβάει με κλειστή την πόρτα γιατί με το που ανοίξω τον αέρα δυναμώνει η φλόγα και ακόμα περισσότερο όταν τράβηξω το συρτάρι με την στάχτη.Το πρόβλημα είναι στην καμινάδα.? Στην σόμπα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112768 από dimlyk
ισως να χρειαζεσαι κανα μετρο καθετο μπουρι ακομα
αλλα τα ξυλα σου ειναι εντελως υγρα ...δεν μπορεια να βρεις μερικα περσυνα η καμμμια μπριγκετα να δοκιμασεις?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112775 από Spiros7
Και εγώ νομίζω ότι η καμινάδα θέλει ακόμα ένα μετρό.Δεν έχω δοκιμάσει μπριγκετα θα δοκιμάσω και μετά θα προχωρήσω στην προσθήκη του μέτρου.Ο καπνός που βγαίνει και όταν προσπαθώ να την αναψω δεν είναι από τα υγρά ξύλα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112778 από dimlyk
στο αναμα και με κρυα τα μπουρια αρα μειωμενο ελκυσμο οι πιθανοτητα τετων προβλημματων ειναι μεγαλυτερη
το υγρο ομως ξυλο βγαζει επισης πολυ μεγαλη ποσοτητα καπνου-ατμου και χαμηλες θερμοκρασιες που μεγαλωνουν το προβλημα
γραφεις ακομα για 2 γωνιες κολλητες ...μηπως με καποιο τροπο μπορουσες να αφαιρεσεις την μια ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112811 από Spiros7
Οχι δεν μπορώ να αφαίρεσω κάποια είναι ο χώρος του σπιτιού που δεν το επιτρέπει.Θα δοκιμάσω με ξερά ξύλα η μπριγκετα και αν δεν δώσει διάφορα θα προσθέσω ένα μετρό ακόμα στην καμινάδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112848 από rivol

Spiros7 έγραψε: ταφ μόνομενο και οριζόντιο μόνομενο 3,5 μ με καπέλο αντιανεμικο με περίπου μισό μετρό πάνω από το ψηλότερο μέρος της σκεπης.


Τα τελευταία 3,5 μ εννοείς κάθετο φαντάζομαι ;

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ