Οι περιπέτειες μιας... ξυλόσομπας

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91243 από μανολης

mastoras έγραψε:

μανολης έγραψε:

mastoras έγραψε: Μανώλη μπορείς να περιγράψεις όσο είναι δυνατόν αυτόν τον μηχανισμό στην σόμπα σου ?

authomatic thermoregulator valve

Η εάν δεν μπορείς, μετέφερε μας σε παρακαλώ τι γράφει το εγχειρίδιο χρήσης της σόμπας.

ειναι ο ρυθμισης του αερα αν το βαλεις στους 80 βαθμους οταν το νερο τους πιασει τοτε το κλαπε του αερα κλεινει μονο του. ΑΑΑΑΑ και ο πολιτης δεν το ξερε οταν του το πα εμεινε με το στομα ανοιχτο.


Τα νερά Μανώλη πιάνουν τους 80 βαθμούς ?

ναι μαστορα τα πιανει .

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91245 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Οι περιπέτειες μιας... ξυλόσομπας
Ok :)

Μπορεί να διατηρεί τα νερά στους 80 βαθμούς συνέχεια [όσο την ταΐζεις], με αποτέλεσμα τα σώματα να "ζεματάνε" ?

Επίσης ξαναπές μου πόσα σώματα έχεις συνολικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91251 από μανολης
πρωτα θα ηθελα να πω ενα μεγαλο δημοσιο ευχαριστω στον kosmidis 80 και οτι θες απο εμενα .
μου τα εξηγησε, πως εχουν τα πραγματα και ναι ειμαι ασχετος με αυτα τα θεματα
αλλα απο εκει που πηρα τη σομπα ηταν ποιο ασχετη
λαθος ξυλα μεσες 5 τονοι και 1 οξια
τα ξυλα μεσα σε χωρο χωρις αερα για να στεγνοσουν
τα ξυλα με υγρασια απο 20 -40%
μετα ισως να θελω λιγο ποιο μεγαλα σωματα
και μετα καυση με τον πρωτογενη τερμα ανοιχτο που αυτο σημαινει οτι ζεστενα την ....

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91256 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Οι περιπέτειες μιας... ξυλόσομπας
Ορίστε μας πρόλαβε ο Θοδωρής και μας πήρε τα πεσκέσια που έδινε ο Μανώλης για την λύση του προβλήματος του. :lol: :lol:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91261 από μανολης
μαστορα σε ευχαριστω και εσενα και ολους οσους ασχοληθηκαν με το θεμα μου

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91268 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Οι περιπέτειες μιας... ξυλόσομπας
Μανολη μην το συζητας! Μακαρι τοτε και εγω που ειχα παρει την σομπα να ειχα την υποστηριξη του φορουμ και να την ειχα αποφυγει!


Η σομπα ειναι πολυ ωραια και υπεραρκετη για το σπιτι. τα νερα ανεβηκαν πολυ γρηγορα και δεν επεφταν για πολυ ωρα κατω των 80.

Τρια θεματα ειδαμε με τον Μανολη :

1) Τα ξυλα που εχει λογω το οτι τα ειχε σε κλειστο χωρο αρπαξανε και δεν καιγονται - μαυριζουν. ΜΕ την μπρικετα η σομπα μου αρεσε πολυ οπως δουλευε ειτε με φουλ αερα ή με κλειστο!

2) Μετρησαμε με το IR θερμομετρο τοιχους και ταβανι, ειδαμε οτι εχει απωλειες 2-3 βαθμους.

3) Εφοσον τα νερα γυρνανε 80 βαθμους για ωρα και η θερμοκρασια δεν ανεβαινει γρηγορα στον χωρο σταδιακα θα πρεπει να αλλαχτουν δυο σωματα αν θυμαμαι ενα μονοστηλο και ενα διστυλο για να ανεβασει τις θερμιδες παραπανω απο τι απωλειες. Και εφοσον αργοτερα κανει την μονωση της ταρατσας δεν θα εχει θεμα!

Μανωλη αυριο θα σου στειλω πινακακι για να υπολογισεις τα σωματα που εχεις ποσες θερμιδες ειναι και θα μιλησουμε και τηλεφωνικα για να μου πεις τι εβγαλες.

Α! Τελικα με τις μπρικετες δουλεψε καλα? ανεβασε μετα θερμοκρασια το σπιτι?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ