Οι περιπέτειες μιας... ξυλόσομπας

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91273 από μανολης
και μονο με ξυλα τη δουλεψα και εχω 24 βαθμους και την αφησα να σβησει

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91278 από μανολης

mastoras έγραψε: Ok :)

Μπορεί να διατηρεί τα νερά στους 80 βαθμούς συνέχεια [όσο την ταΐζεις], με αποτέλεσμα τα σώματα να "ζεματάνε" ?

Επίσης ξαναπές μου πόσα σώματα έχεις συνολικά.

ναι τον κυκλοφοριτη απο την 3 και 2 σκαλα τον βαλαμε στην πρωτη
εχω 80χ90 διπλο 90χ60τριπλο 90χ80διπλο 80χ90 τριπλο και2 μονα50χ60και 60χ90

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91317 από χρηστος8
Μανολη και Θοδωρε, εχω καποιες ενστασεις σε αυτα που λετε.
Επειδη πηγα, και ειδα την σομπα σε λειτουργια στο σπιτι του Μανολη με λειτουργια σε πληρη ισχυ.

1. Η σομπα ειναι υπεραρκετη για τον χωρο...αν δεν κανω λαθος ο Μανολης δεν εμεινε ιδιαιτερα ευχαριστημενος απο αυτη...προσωπικα καταλαβα οτι ο πωλητης δεν ξερει ουτε ο ιδιος πως δουλευει, αρα δεν τον βοηθησε με τις ρυθμισεις του πρωτογενη - δευτερογενη αερα, και πως να την καιει γενικοτερα...ξαναλεω ομως οτι η σομπα ειναι εξαιρετικη και πραγματικα ενεργειακη, σε αντιθεση με πολλες αλλες του εμποριου...δεν ξεκαθαριστικε αυτο και ειναι μομφη για την σομπα αδικως.

2. Οταν ειδα την σομπα σε λειτουργια, ειχε 85 βαθμους θερμοκρασια νερων στα σωματα...ολα ζεματουσαν στην κυριολεξια...κανενα προβλημα δεν ειδα σε καθε περιπτωση.
Επειδη η εγκατασταση ειναι με χαλκο εξωτερικη, χρειαζεται μια χειροκινητη εξισορροπηση των διακοπτων για ταυτοχρονη θερμανση των σωματων...τιποτε αλλο.
Αν υπαρχει προβλημα θερμανσης ενος χωρου, με συνεχομενη λειτουργια θερμανσης (ξυλοσομπα), αυτο θα ηταν σαφως πιο εντονο - εμφανη στον Μανολη, οταν εκαιγε πετρελαιο με διακεκομμενη λειτουργια και θερμοκρασια λεβητα πετρελαιου 75 βαθμους (τοσο ειχε ο θερμοστατης του καυστηρα πετρελαιου), και οχι 85 οπως η σομπα.
Αρα αν οντως αυτο υφισταται, και χρειαζονται μεγαλυτερα σωματα... επρεπε να το ειχε επισημανει ο Μανολης 100% προ πολλου, απο τοτε που εκαιγε πετρελαιο ακομη...εκτος αν μεγαλωσαν οι απαιτησεις απο την θερμανση του, με την τοποθετηση της σομπας.

3. Η συνδεση που εγινε απο τον υδραυλικο (αυτη που ειδα) ηταν αψογη...και εδω υπαρχουν μομφες για τους υδραυλικους που δουλεψαν...ξαναλεω ομως οι συνδεσεις που ειδα (οι τελικες) ηταν μια χαρα και οφειλει να το τονισει ο Μανολης αν θελει να ειναι δικαιος μαζι τους.

4. Ο κυκλοφορητης (με 1,5m3/h ειναι ΟΚ) αν τα σωματα δεν επαρκουν (οπως λετε), πρεπει να μπει στην 3 ταχυτητα και οχι στην 1 για γρηγοροτερη αποδοση θερμοτητας απο σομπα σε σωματα...ξαναλεω με την προυποθεση οτι τα σωματα ειναι μικρα...χωρις να κανω μελετη μια χαρα μου φανηκαν.

5. Για τα ξυλα και την υγρασια τους δεν ξερω γιατι δεν τα μετρησα...εννοειτε οτι αν δεν ειναι ξερα την πληρωνει ο βαθμος αποδοσης της σομπας...πεφτει κατακορυφα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91338 από μανολης
φιλε χρηστο στο 1 εχεις απολυτο δικιο ουτε ο υδραβλικος δεν ηξερε για τις ρυθμισεις .
για αυτο την αγορασα για να με καλυψη και γαιτι ειχε καλα χαρακτηριστικα .
..δεν ξεκαθαριστικε αυτο και ειναι μομφη για την σομπα αδικως. εχεις δικιο .
χρηστο στο2 ειδες τη σομπα μετα απο ωρες καυσης και το ποιο πιθανον και λαθος ( ΑΝΑΓΝΟΡΙΖΩ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΟΥ ) αλλα τη να κανω αφου στη δικη μου ξυλοσομπα επρεπε να τι καιω με τον πρωτευων αερα τερμα ανοιχτα
ασχετα που μου εβαλαν και κλαπε
στο 3 ο υδραβλικος που τη περασε ηταν αστα να πανε και μετα ηρθε ενας αλλος και την εστρωσε δεν λεω οτι ολοι η υδραβλικοι ειναι χαλια .αλλα μου ελεγε δεν μου εχεις εμπιστοσυνη και εγω του ελεγα ναι αλλα να που αν γινοταν η μμμμμμμμμμμμ@Λ@... εγω θα την πληρωνα
για το 4 τι να πω δεν ξερω
5 ναι τα ξυλα μου εχουν υγρασια 20-40%

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91361 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Οι περιπέτειες μιας... ξυλόσομπας
Χρηστο οντως η σομπα ειναι εξαιρετικη, το ειπα στον Μανολη οτι την ζηλεψα οπως δουλευε!

Η εγκατασταση οντως καλη, αν εξαιρεσεις την τζαμπα θερμοστατικη σερμπαντινας που του εβαλε και οχι μια ή δυο θερμοστατικες βαλβιδες 3-90. αλλα ενταξει δουλευει κι αυτη, απλα την πληρωσε παραπανω.

Χρηστο σκεψου ομως οτι με του πετρελαιου δουλευε 24 ωρες το 24 ωρο και επισης εκει ο θερμοστατης του ειναι σε Βορεινο σημειο αν θυμαμαι καλα, ενω τωρα η σομπα δουλευει χωρις θερμοστατη χωρου αλλα και οχι ολο το 24ωρο. τα σωματα επισης ανεβασαν ολα στο μισαωρο και μετα κρατουσε σταθερα 80 με δευτερογενη και μονο! Αυτο βεβαια με τις μπρικετες.

Τα ξυλα βασικα ηταν και το κυριο προβλημα στην λειτουργια.

ΕΦΟΣΟΝ Μανολη συνεχισει η σομπα να λειτουργει και να ανεβαζετε στους 24 το σπιτι μην πειραξεις τιποτα!

Αν θες μονο για ψυχολογικους λογους δωσε αλλο ενα μετρο στην καμιναδα και αλλαξε το σωμα στο χωλ με ενα διστηλο. Εξαλλου το αντεχει πολυ ανετα η σομπα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91530 από χρηστος8
[quote="kosmidis80"

Χρηστο σκεψου ομως οτι με του πετρελαιου δουλευε 24 ωρες το 24 ωρο και επισης εκει ο θερμοστατης του ειναι σε Βορεινο σημειο αν θυμαμαι καλα, ενω τωρα η σομπα δουλευει χωρις θερμοστατη χωρου αλλα και οχι ολο το 24ωρο. τα σωματα επισης ανεβασαν ολα στο μισαωρο και μετα κρατουσε σταθερα 80 με δευτερογενη και μονο! Αυτο βεβαια με τις μπρικετες.


Θοδωρε η θερμανση με καυστηρα πετρελαιου ειναι διακεκομμενης καυσης με συχνα on-off.
Αντιθετα η θερμανση με την ξυλοσομπα ειναι συνεχομενης καυσης απο τη στιγμη που αναβει μεχρι τη στιγμη που σβηνει.
Ας πουμε οτι αναβει η σομπα στις 12 το μεσημερι και σβηνει στις 10 το βραδυ...εχουμε 10 συνεχομενες ωρες λειτουργιας της σομπας.
Αντιθετα αν καιμε 24 ωρες τον λεβητα πετρελαιου με συχνα on-off, ποσες ωρες συνολικα καιει ημερησιως;;;
Με τον λεβητα-καυστηρα πετρελαιου (30000kcal του Μανολη ενα λογικο μπεκ ειναι 0,60 (μπορει και μεγαλυτερο)... με 12bar πιεση αντλιας καταναλωνει 2,62 κιλα πετρελαιο την ωρα.
Για να πουμε οτι ο λεβητας πετρελαιου δουλευει περισσοτερες ωρες απο την σομπα...ας πουμε 11 ωρες, τοτε πρεπει ο καυστηρας σε αυτες τις 11 ωρες να καψει 2,62 Χ 11 = 28,82 κιλα πετρελαιο την ημερα, οποτε αναλογικα το μηνα 864 κιλα πετρελαιο... η 5+ τονους το χρονο.
Δεν νομιζω φιλε...5 με 6 ωρες το πολυ να καιει...πολυ λιγοτερες ωρες απο τη σομπα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ