Σύνδεση ξυλόσομπας σε υπάρχον δίκτυο

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86922 από makini

kosmidis80 έγραψε: Καλημερα,

πριν κανεις την κινηση και αγορασεις την σομπα, πες μας λιγο αν θελεις τι σπιτι θελεις να ζεστανεις? Ο πετρελαιου σου ποσες θερμιδες ειναι? Η σομπα που βρηκες ποια ειναι?

Στα ρωταω μηπως και δεν ειναι η σωστη λυση για εσας και παει τζαμπα το χιλιαρικο.


Καλημερα φιλε μου εχω κατασταλαξη σε μια σομπα prity FGW15+5 ο κατασκευαστης την δινει για 185 τετραγωνικα,το σπιτι μου ειναι 100 τμ. Ο λεβητας πετρελαιου που υπαρχει το κανει καλα με 18000 θερμιδες αποδοση ,τωρα στο σαλονι υπαρχουν δυο σωματα που θα κλεισουν (λογω σομπας) υπαρχουν αλλα 6 σωματα και ενα μποιλερ ζεστου νερου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86930 από kosmidis80
Θα σε στενοχωρησω, αλλα η γνωμη μου ειναι να μην το προχωρησεις!

Η σομπα ειναι οχι μονον οριακη, αλλα απλα δεν θα σε καλυψει! ή αν θελεις θα πρεπει να εισαι συνεχεια στην τροφοδοσια για να κρατας 20-21 βαθμους το σπιτι σου.

Για να καταλαβεις οι σομπες λεβητες εχουν μικρο θαλαμο, μικρες θερμενομενες επιφανειες, λιγα νερα και σιγουρα οι Βουλγαρες ΟΧΙ τις αποδοσεις που ταζουν! Αν λοιπον σκεφτεις οτι η σομπα εχει περι τα 20 λτ νερο και το ενα σου σωμα μονο εχει παραπανω τοτε θα καταλαβεις οτι για να ανεβαζεις τα νερα σε επιθυμητες θερμοκρασιες θα πρεπει να ταιζεις συνεχως με ξυλα! Ασε την βρωμια που θα εχεις μεσα στο σπιτι και την μαυριλα στους τοιχους!


Αν σε παιρνει βαλε καλυτερα εναν ξυλολεβητα ή σκεψου κατι αλλο.

Υγ. Το χιλιαρικο δεν σου φτανει για να βαλεις ακομα και την σομπα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": makini

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86981 από agge72
Πολυ καλα σου τα ειπαν μην το επιχειρησης καν αν θες το χιλιαρικο να πιασει τοπο κανε αν δεν εχεις
μια μονωση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": makini

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86999 από vag990

agge72 έγραψε: Πολυ καλα σου τα ειπαν μην το επιχειρησης καν αν θες το χιλιαρικο να πιασει τοπο κανε αν δεν εχεις
μια μονωση.


+1
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": makini

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87017 από makini

agge72 έγραψε: Πολυ καλα σου τα ειπαν μην το επιχειρησης καν αν θες το χιλιαρικο να πιασει τοπο κανε αν δεν εχεις
μια μονωση.


Σας ευχαριστω ολους μαζι και εναν εναν ξεχωριστα .....εχω καταληξει πως αυτη η λυση που σκεφτηκα δεν ειναι εφηκτη για πολλους λογους ,γιαυτο λοιπον και ηθελα να ακουσω και την γνωμη των ειδικων. Το χιλιαρικο θα παει στην μερικη αγορα θερμομονωτικων πλακίδιων για την ταρατσα μου ,η οποια ειναι οπως την γεννησε η μανα της. Και λεω μερικη αγορα γιατι το χιλιαρικο δεν φτανει να την καλυψει καθως το τετραγωνικο εδω στη Συρο πωλειται 26 ευρω ,και φτανουν μονο για 40 περιπου τετραγωνικα ,και θα καλυψουν τα δωματια των παιδιων ενα χωλ το μπανιο και την κρεαβατοκαμαρα.Εχει γινει υγρομονωση κανονικα στην ταρατσα. Τα κουφωματα μου ειναι αλουμινια με διπλα τζαμια ,αλλα υπαρχει ενα προβλημα με τους εξωτερικους τοιχους που ειναι απο τουβλινα (κατι σαν τσιμεντολιθος αλλα πυλινος)χωρις μονωση.Η διαφορα θερμοκρασιας μου με τον εξω κοσμο ειναι περιπου τους 2-3 βαθμους.....πεφτουν τα νυχια μας δηλαδη εαν κανει κρυο .Ειπα λοιπον να ξεκινησω απο την ταρατσα και πιστευω να εκανα καλα.....

Σας ευχαριστω ξανα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87022 από dimlyk
πολυ σωστη επιλογη ...ψαξε μονο λιγο μηπως μπορεις να τα παραγγειλεις απο αθηνα ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": makini

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ