Σύνδεση μπουριών ενεργειακής σόμπας

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #74257 από giannakos106
Γεια σε ολους,εχω μια απορια?ειμαι κατοχος
σομπας "la nordica isotta"και θα ηθελα να ρωτησω εαν μπορω και ποσα μετρα
μπουρι οριζοντιο μπορω να βαλω μεσα στο σπιτι??μετεφρασα τις οδιγιες κατασκευαστη και νομιζω
οτι λεει μεχρι 4μετρα οριζοντιο μπουρι και μεχρι 3 γωνιες το πολλυ.

εαν καποιος ξερει κατι και ειναι σιγουρος παρακαλω για πληροφοριες...

σας ευχαριστω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #74280 από ELECTRICALCHIEF
Στις ενεργειακες σομπες ο κανονας ειναι να μην υπαρχει οριζοντιο μπουρι και οι γωνιες να ειναι οσο το δυνατο λιγοτερες. Οπως επισης και να τηρουνται οι οδηγιες διατομης και μηκους καμιναδας. Το οριζοντιο μπουρι το διαβαζες, το ποσο καθετο και τι τυπος καμιναδας χρειαζεται το διαβασες?
Οι ενεργειακες λογω της φυσης λειτουργιας τους, ελεγχομενη καυση δηλαδη, εχουν απαιτησεις στο "τραβηγμα" το οποιο δημιουργηται μονο με τη καταλληλη καμιναδα και με το οσο δυνατον λιγοτερες γωνιες και οριζοντια τμηματα.
Τωρα στη περιπτωση σου, χωρις να ξερω ιδιαιτεροτητες της σομπας σου, αν βαλεις 1-2 μετρα οριζοντιο δεν χαθηκε ο κοσμος αρκει να εχεις και την καταλληλη καμιναδα μετα. Αλλιως θα γραψεις και στο τοπικ "δεν τραβαει η σομπα μου, καπνιζει η σομπα οταν ανοιγω τη πορτα, εχω υγροποιησεις κλπ...

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #74289 από dimlyk
giannakos106

η συγκεκριμενη σομπα δεν λεει 4 μετρα οριζοντιο αλλα με κλιση και πληροφοριακα για τις εργοστασιοακες ρυθμισεις θελει καπου 5,5 μετρα καθετο ( και σιγα μην τα βαλουμε :) )
αν το διαβασεις και πιο σωστα θα δεις οτι καποια στιγμη ζηταει και αλλαγη διαμετρου ...
οπως ηδη σου απαντηθηκε...το ζητουμενο ειναι να πλησιασουμε οσο το δυνατον οσα μας λεει ο κατασκευαστης
απο κει και περα αρχιζουν οι συμβιβασμοι και μεχρι καποιο σημειο μπορουν να μας καλυψουν οι ρυθμισεις της σομπας μας .
σαν μια καλη παρατηρηση οπου μπορεις και αν χρησιμοποιησε ανοιχτες γωνιες 45 μοιρων και οχι κλειστες των 90


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #74297 από giannakos106
φιλε ELECTRICALCHIEF δεν εχω προβληματα απο τραβηγμα η το εαν καπνιζει,εχω 2μετρα μεχρι να φτασει στο ταβανι μετα 2 μετρα οριζοντιο κ μετα αλλα 4 μετρα μεχρι εξω φ150 οπως οριζει ο κατασκευαστης και μαξιμουν 3 γωνιες.η σομπα δουλευει και τραβαει καλα,αλλα θα ηθελα να την βαλω πιο μεσα στο καθυστικο για να μοιραζει τη ζεστη πιο καλα.κ ετσι θα χρεαστει να βαλω 3,5-4 μετρα οριζοντιο σωληνα και εννοειται να αυξησω και το μηκος που βγαινει επανω για να γινει η αναλογια σωστη.για αυτο εκανα την ερωτηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ