Σόμπα ξύλου "La Nordica Isotta" - σχόλια

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #70966 από giannakos106
Γεια σας,αγορασα την εξης σομπα la nordica isotta για μια μονοκατοικια περιπου 90τμ...ο πωλητης μου ειπε οτι θα με καλυψη πληρως!!!μου εβαλε φ150 ινοξ με 2 γωνιες και οριζοντιο σωληνα 2 μετρα και συνολο 7 μετρα...η σομπα δεν καπνιζει και φενεται να καιει καλα...το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορεινα ανεβασει θερμοκρασια μαχ 17-19 στον κυριως χωρο στην κουζινα 15 χωρις χωρισμα να υπαρχει μεταξυ τους κ στα υπνοδωματια μαχ 10-12.εχω στεγνα κ χλωρα ξυλα κ τα βαζω αναμεικτα..εχει καποιοσ παρομοια σομπα??καποιο σχολια που μπορει να βοηθησει???

σας ευχαριστω πολυ..
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by giannakos106.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71000 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Σόμπα ξύλου "La Nordica Isotta" - σχόλια
Συνονόματε καλωσήρθες στο φόρουμ!

Σε παρακαλώ κάνε ένα κόπο και άλλαξε το post σου σε μικρά γράμματα και εφεξής να γράφεις με μικρά.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giannakos106

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71015 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπα ξύλου "La Nordica Isotta" - σχόλια
φιλε γιαννη καλωσορισες αν και θα σε στενοχωρησω
κατρ αρχην δοκιαμασε να καψεις μονο ξερα ξυλα η καμμια μπριγκετα για να δεις την αποδοση της σομαπς σου
δυστυχως ποι πωλητες και ασχετοι ειναι αρκετοι και μονο αν πουλησουν θελουν
κι απ οτι φαινεται η σομπα σου ειναι μικρη για τον χωρο σου που μαλλον δεν εχει και καλες μονωσεις και ισως δενε χει και καλη διαρυθμιση για σομπα ...η αναφορα για τα 90μ2 του κατασκευαστη αναφερεται σε ενιαιο χωρο ..τελεια μονωμενο ... και με τελεια καυση και καυσιμο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71132 από MZach
Απαντήθηκε από MZach στο θέμα Σόμπα ξύλου "La Nordica Isotta" - σχόλια
Έχεις υπολογίσει πόσα ξύλα καις στο 10ωρο? Είσαι κοντά στα 3,2κιλά/ώρα που λεν οι προδιαγραφές για να πάρεις τα 12 KW της σόμπας σου? Ζύγισε πόσα ξύλα καις στο 10ωρο κατά προτίμηση ξερά.

Πάντως και εγώ θα περίμενα από μια τόσο ωραία τζακόσομπα μαντέμι 200 kg που παίρνει φαντάζομαι 50εκ. ξύλο να έχει ικανοποιητική απόδοση. Πάντως αν δεν κάψεις ξύλα ζέστη δεν παίρνεις. Και ο μεγάλος θαλάμος είναι απαραίτητος για να πάρεις πολλά KW. Μήπως είναι βορεινό το σπίτι και μπάζει από παντού?

Πόσο την πήρες? Καίει τα καυσαέρια?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giannakos106

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71137 από giabritsos
Απαντήθηκε από giabritsos στο θέμα Σόμπα ξύλου "La Nordica Isotta" - σχόλια
Dimensions : 660x706x450 mm
Net weight : 154 kg
Hearth opening size : 380x245 mm
Hearth size : 467x300x220 mm
Smoke outlet diameter : 150 mm S/P
Hearth : Ghisa
Heatable : 201 m3
Nominal thermal power : 7 kW
Adjustable primary air : Si
Adjustable secondary air : Si
Efficiency : 78,1 %
Hourly consumption : 2,1 kg/h

ayth ειναι...εγω για ιδιο χωρο και μονωμενο εχω την norvegia που ειναι 9kw και με ζεσταινει καλα...εχω την εντυπωση οτι ειναι μικρη...αν κανεις 201 κυβικα δια 2.7 περιπου που ειναι το ταβανι σου τοτε αυτη η σομπα θα σε ζεσταινε αν ειχες 70 τμ σπιτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #71249 από MZach
Απαντήθηκε από MZach στο θέμα Σόμπα ξύλου "La Nordica Isotta" - σχόλια
Aυτή που περιγράφεις είναι η Isetta. Η Ιsotta είναι μεγαλύτερη store.aeriothermiki.gr/index.php?route=p...=81&ref=bestprice.gr

Πριν αναφερόμουν σε αυτή στο σάιτ της λανορντικα www.lanordica-extraflame.com/it/stufe-a-...isa/isotta-evo_p9272 Μοιάζει ίδια αλλά η ονομαστική ισχύς και κατανάλωση ξύλου δίνεται μεγαλύτερη.

Πάντως η Isotta φαίνεται μία μεγάλη ξυλόσομπα που Θα μπορούσε να ζεστάνει τουλάχιστον τον ενιαίο χώρο σαλονιού και κουζίνας ακόμη και αν δεν βολεύει η διαρρύθμιση για τα υπνοδωμάτια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ