Διαδρομή καυσαερίων ξυλόσομπας

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70436 από mallik
Καλημερα.
Ανοιγω ενα θεμα που με εχει προβληματησει μιας και δεν βρηκα κατι σχετικο στο forum
Λοιπον η σομπα μου victoria deluxe απο leroy εχει πανω απο τον θαλαμο καυσης ενα σιδερο το οποιο
εχει ενα κενο στο μπροστινο μερος της σομπας(κοντα στο τζαμι δηλαδη) για να περανε πιο πανω τα καυσαερια.
Μετα εχει ενα αλλα σιδερο που εχει μικρα κενα στα πλαινα της σομπας και απο εκει οδηγουνται στην καμιναδα.
Καταρχην ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης. Το πρωτο σιδερο που επιτρεπει στα καυσαερια να περνουν
μπροστα απο το τζαμι μπορει να μετακινηθει ωστε να αφησει κενο και στο πισω μερος της σομπας ωστε να περνανε και απο εκει τα καυσαερια. Μεχρι τωρα δεν το εχω πειραξει γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο
αποδοτικη η σομπα οταν περνανε απο μπροστα τα καυσαερια.Ειναι ετσι;
Αλλη απορια ειναι σχετικα με την προσθετη αποδοση που δινουν τα μπουρια.
Η σομπα μου εχει αποδοση 74% και εχω στο σαλονι 4 μετρα οριζοντιο μπουρι(το οποιο καει) μεχρι να οδηγηθειεξω απο το σπιτι.
Η γυναικα ηθελε να βαλουμε την σομπα στην ακρη ωστε μετα το καθετο κομματι(1.5 με 2 μετρα) να
βγαινει κατευθειαν εξω.
Εγω της ειπα να την βαλουμε ετσι για να κερδιζουμε και αποδοση απο το οριζοντιο μπουρι.
Η απορια μου ειναι ποσο παραπανω αποδοση δινει αυτο το οριζοντιο κομματι των 4 μετρων(καει να υπενθυμισω);
Αξιζει που την βαλαμε ετσι , μιας και απο εμφανιση φαινεται μαλλον ασχημα αυτο το χοντρο μπουρι
15αρι ειναι μεσα στο σαλονι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70448 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Διαδρομή καυσαερίων ξυλόσομπας
οτι κερδιζεις ...κερδιζεις με τα μπουρια
αλλα επισης θα θες και πιο συχνο καθαρισμα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70467 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Διαδρομή καυσαερίων ξυλόσομπας

mallik έγραψε: Καλημερα.
Ανοιγω ενα θεμα που με εχει προβληματησει μιας και δεν βρηκα κατι σχετικο στο forum
Λοιπον η σομπα μου victoria deluxe απο leroy εχει πανω απο τον θαλαμο καυσης ενα σιδερο το οποιο
εχει ενα κενο στο μπροστινο μερος της σομπας(κοντα στο τζαμι δηλαδη) για να περανε πιο πανω τα καυσαερια.
Μετα εχει ενα αλλα σιδερο που εχει μικρα κενα στα πλαινα της σομπας και απο εκει οδηγουνται στην καμιναδα.
Καταρχην ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης. Το πρωτο σιδερο που επιτρεπει στα καυσαερια να περνουν
μπροστα απο το τζαμι μπορει να μετακινηθει ωστε να αφησει κενο και στο πισω μερος της σομπας ωστε να περνανε και απο εκει τα καυσαερια. Μεχρι τωρα δεν το εχω πειραξει γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο
αποδοτικη η σομπα οταν περνανε απο μπροστα τα καυσαερια.Ειναι ετσι;

Αλλη απορια ειναι σχετικα με την προσθετη αποδοση που δινουν τα μπουρια.
Η σομπα μου εχει αποδοση 74% και εχω στο σαλονι 4 μετρα οριζοντιο μπουρι(το οποιο καει) μεχρι να οδηγηθειεξω απο το σπιτι.
Η γυναικα ηθελε να βαλουμε την σομπα στην ακρη ωστε μετα το καθετο κομματι(1.5 με 2 μετρα) να
βγαινει κατευθειαν εξω.
Εγω της ειπα να την βαλουμε ετσι για να κερδιζουμε και αποδοση απο το οριζοντιο μπουρι.
Η απορια μου ειναι ποσο παραπανω αποδοση δινει αυτο το οριζοντιο κομματι των 4 μετρων(καει να υπενθυμισω);
Αξιζει που την βαλαμε ετσι , μιας και απο εμφανιση φαινεται μαλλον ασχημα αυτο το χοντρο μπουρι
15αρι ειναι μεσα στο σαλονι.


Απο αυτα που έχω καταλάβει εγώ μετα απο 1 χρονο λειτουργίας της σόμπας μου, είναι οτι σκοπός μας είναι να "ταλαιπωρούμε" όσο το δυνατόν τη φλόγα και τα καυσαέριά της μέχρι να φτάσουν στην έξοδο στα μπουρια. Έτσι θα έχουμε και μικρότερη κατανάλωση και μεγαλύτερη απόδοση. Άρα λοιπον το σιδερο που περιγράφεις (το οποίο απ'ο,τι κατάλαβα λειτουργει σαν κοφτρα) θα το έχεις σε σημείο που θα δυσκολεύει τη φλόγα να πάει προς το μπουρία. Εγώ τουλάχιστον έτσι το έχω.

Αυτα βέβαια ειναι προσωπική εμπειρία δοκίμασέ το και πράξε αναλόγως

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ