Νέος χρήστης ζητά βοήθεια για σόμπα ξύλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69679 από frangisk
Καλησπέρα σας, με λένε Μιχάλη και μόλις βρήκα το forum αυτό και έχω πλακωθεί στο διάβασμα.
Το πρόβλημα μου είναι το εξής.
Στης πεθεράς μου το σπίτι πήραμε πέρσι μια σόμπα με φούρνο (στο πλάι, δεν θυμάμαι ποιά είναι όταν περάσω από εκεί θα σας γράψω και μοντέλο) που ενώ στην αρχή δούλεψε σχετικά καλά μόλις πέρασε ένας μήνας άρχισε να καπνίζει από πολύ έως αποπνηκτικά. Τελικά σταμάτησαν να την ανάβουν (αφού ελέξαμε τα μπουριά, βάλαμε περιστροφικό καπέλο και ένα ακόμα μπουρί στην έξοδο για να πάρει ύψος κλπ). Έχω μια υποψία ότι μια εθύνη την έχουν και τα ξύλα γιατί αγοράστηκαν μετά τις αρχές Νοεμβρίου.
Έλεγα φέτος να δω τι μπορώ να κάνω μπας και βρω καμία καλύτερη (αν φταίει η σόμπα) ώστε να μπορέσουν να ζεσταθουν μιας και δεν με άκουσαν να αγοράσουν ξύλα το καλοκαίρι ώστε να είναι τελείως στεγνά τώρα. Το σπίτι είναι παλιό (του '70) με κουφώματα που μπάζουν από παντού.

Με λίγη αναζήτηση (εδώ μέσα) βρήκα αυτή Thorma AS-220 και θα ήθελα να ρωτήσω,
α) Το ότι δεν έχει φούρνο και ο καπνός φεύγει κατευθείαν επάνω θα βοηθήσει ώστε να μην καπνίζει;
β) Η συγκεκριμένη μάρκα είναι αξιόπιστη; (βλέπω ετικέτα ενεργειακής κλάσης, λέει κάτι αυτό; )
γ) Υπάρχει κάποιος τεχνικός που να μπορεί να έρθει να δει την εγκατάσταση και να μου πει αν είναι σωστή και να εγκαταστήσει την νέα σόμπα (με το αζημίωτο φυσικά) και που θα τον βρω;

Ευχαριστώ
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69686 από dimlyk
καλησπερα φραγκισκο και καλως ορισες
μια και υποψιαζομαι οτι μπορει ναχεις βρει και το προβλημα πριν πεταξετε την σομπα δεν παιρνεις καμμια μπριγκετα να δοκιμασετε ...τουλαχιστον αν ξερετε σιγουρα οτι δεν φταινε τα ξυλα ?
συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις δεν φταινε οι σομπες αλλα τα κυλα και τα μπουρια
μηπως εχετε μεγαλο οριζοντιο κοματι η πολλες καμπυλες ? και το περιστροφικο καπελο δεν ειμαι σιγουρος οτι βοηθαει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69688 από frangisk
Αυτό που λες (να δοκιμάσω μπριγκέτες) είναι καλή ιδέα για να μου φύγει η απορία για τα ξύλα.
Το οριζόντιο κομάτι είναι 2,5 μπουριά και υπάρχουν μόνο 2 γωνίες σε όλη τη διαδρομή (2 μπουριά φεύγουν κάθετα από τη σόμπα, γωνία, 2,5 οριζόντια, ξανά γωνία, 3 η 4 πάνε κατακόρυφα στην ταράτσα).
Να σου πω την αλήθεια για να μην όπως λες "πετάξω την παλιά σόμπα" τσάμπα γιαυτό ρωτάω αν υπάρχει κάποιος ειδικός να έρθει να δει την εγκατάσταση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69693 από dmtr
Σε περίπτωση που θέλεις να την αλλάξεις ρίξε μια ματιά και σε αυτό το ποστ που αναφέρεται σε ξυλόσομπα με φούρνο δοκιμασμένη

Ξυλόσομπα ΜΒS Olympia Plus

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69698 από dimlyk
η ολη ιστορια φραγκισκο ειναι τα μπουρια ... και αλλη σομπα να βαλεις αν εχεις προβλημα το ιδιο θα ειναι
το πολυ να χρειαστει να δοκιμασεις να βαλεις αλλο ενα μπουρι καθετο .... οποιος και να το δει θα σου πει μια εμπειρικη αναλογια ειναι 1 οριζοντιο 2 καθετα ... κι αν τα ξυλα ειναι χλωρα δεν ανεβαζουν θερμοκρασια για να εχεις ελκυσμο,,,αρα δοκιμασε με καμμια μπριγκετα και μετα βλεπουμε


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69707 από dmtr
dimlyk, θα βοηθούσε αν έβαζε τα εξωτερικά μπουριά μονωμένα;

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ