Συνένωση καμινάδας με ταφ

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59409 από lucky4444
καλησπερα στην καλη παρεα με τις χρησιμες συμβουλες.
να ρωτησω κατι μαλλον σπανιο απ οσο μπορεσα να δω εδω μεσα.
με τις καμιναδες...
αυτη τη στιγμη εχω μια δεκαμετρη νομιζω καμιναδα ινοξ διπλης μονωσης η οποια προερχεται απο τον λεβητα πετραιλεου που θα καταργησω. θα εγκαταστησω για φετος τουλαχιστον μια ξυλοσομπα! και θελω να ενωσω με ενα ταφ την καμιναδα που θα παρω για την ξυλοσομπα στην ηδη υπαρχουσα καμιναδα που ''ερχεται'' απο τον λεβητα. για τεχνικους και πρακτικους λογους η πρωτη μου σκεψη ηταν αυτη...το ενωμα με ενα ταφ.
πειτε μου σας παρακαλω αν υπαρχει κινδυνος για κατι η για αστοχια σε κατι... η τελος παντων αν πρεπει να προσεξω κατι με την καμιναδα....
ευχαριστω πολυ
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59421 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συνένωση καμινάδας με ταφ
καλη σκεψη αν χρησιμοποιηθει και για Τ καθαρισμου
το προβλημα συνηθως ειναι οι οριζοντιες διαδρομες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59465 από lucky4444
Απαντήθηκε από lucky4444 στο θέμα Συνένωση καμινάδας με ταφ
δυστηχως ο λεβητας και συνεπως και η αρχικη καμιναδα ξεκινανε απο το υψος του εδαφους ενω η σομπα θα τοποθετηθει στον πρωτο οροφο.... αυτο σημαινει οτι θα πρεπει η δευτερη καμιναδα να ενωθει κατακορυφα με την αρχικη ,με φορα προς τα κατω και αφου σπασω και ενα κομματι απο το μπαλκονι!!!! οποτε η μοναδικη φανταζομαι λυση ειναι αυτη που σκεφτηκα και ανεφερα..εκτος αν σηκωσω μια δευτερη καμιναδα αυτονομη αλλα δεκα μετρα,πραμα ασυμφορο οικονομικα και γελοιο νομιζω.. :sick: ελπιζω να διασκεδασετε και με την εικονα που εφτιαξα (δε πιστευα ποτε μου οτι με το paint των windows θα κανα κατι τετοιο) αλλα και με τη πατεντα που θελω να κανω.... απλα να ειστε ευγενικοι μαζι μου...... B)




Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by lucky4444.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59470 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συνένωση καμινάδας με ταφ
απο ζωγραφικη μια χαρα τα πηγες :)
αυτο που ειπα ειναι κατω απο το Τ να αφαιρεσεις ενα μετρο απο την καμιναδα του λεβητα ωστε να το χρησιμοποιεις και για καθαρισμο και για να μην κινδυνευει ο λεβητας σου απο τυχον υγροποιησεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59474 από lucky4444
Απαντήθηκε από lucky4444 στο θέμα Συνένωση καμινάδας με ταφ
χαχαχαχαχαχα
πολυ σωστη σκεψη φιλε μου.
η καρικατουρα που σχεδιασα...αν γινει πραξη..τα καυσαερια θα βρισκουν την εξοδο η θα κανουν βολτες και θα εχω προβλημα με τη σομπα και με οτιδηποτε αλλο; :silly:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59479 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Συνένωση καμινάδας με ταφ

αυτο που ειπα ειναι κατω απο το Τ να αφαιρεσεις ενα μετρο απο την καμιναδα του λεβητα ωστε να το χρησιμοποιεις και για καθαρισμο και για να μην κινδυνευει ο λεβητας σου απο τυχον υγροποιησεις


+1

Μια παρατήρηση: Θα προτιμούσα απο τη σομπα να φυγει κανα μετρο κάθετο μπουρι και μετα να κάνεις την 90 αρα και να συνδεθεις με το 2μετρο οριζόντιο. Στην ουσία σου λέω αυτο το κάθετο μπουρι που έχεις με μωβ να το βαλεις απο τη μεσα μερια του σπιτιου και να κουμπωθει πανω στη σόμπα. Έτσι θα έχεις μια γωνια λιγοτερη και θα διευκολυνεις και τα καυσαερια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ