Τοποθέτηση Komfort 21 KFT

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57665 από zaxosfire
Τοποθέτηση Komfort 21 KFT δημιουργήθηκε από zaxosfire
Καλημερα,σε ολους. :) :)
Αγορασαμε λοιπον την kft 21 και ειμαι ετοιμος για την τοποθετηση.
Το σπιτι ειναι μεζονετα 70-80 τετραγωνικων,η σομπα θα μπει σχεδον απεναντι απο την σκαλα,για ευκολη διαφυγη του ζεστου αερα.
Η σομπα εχει εξοδο απο πισω,οποτε χρειαζομαι 2 μετρα καθετο μπουρι με την γωνια για εξοδο απο την σομπα,γωνια και 70 cm οριζοντιο για να βγω εξω,ταφ με βαλβιδα υγροποιησης και 6-7 μετρα καθετο για να ποιασω τηνταρατσα.
Λετε να εχω καποιο προβλημα?
Για την υγροποιηση τωρα,επειδη εκει που βρισκεται το σπιτι ποιανει μπολικη υγρασια η λυση των μονωμενων μπουριων ειναι μονοδρομος αλλα φετος δεν....Θαμε καλυψει η βαλβιδα?
Και τελος :whistle: :whistle: πρεπει να εχει κλιση το μπουρι το οριζοντιο που βγαινει εξω??
Καλο χειμωνα σε ολους.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57688 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τοποθετηση Komfort 21 KFT
καλο χειμωνα και σ εσενα :)
επειδη μαζευονται αρκετες γωνιες ετσι ...δεν γινεται να βγεις κατευθειαν απο την σομπα εξω και μετα να ανεβεις προς τα πανω ?
ειναι μικρο το οριζοντιο τμημα οποτε δεν πειραζει μια και το να δωσεις κλιση ειναι δυσκολο κατασκευαστικα .
αν ακολουθησεις αυτο που προτεινες βαζεις το ταυ καθαρισμου κολλητα στην σομπα και τοτε μπορεις να δωσεις κλιση 45 μοιρων στο οριζοντιο .
το υψος σου ειναι αρκετα μεγαλο και αν κι εχω δει σομπες να δουλευουν με τετοια υψη ,,ισως ειναι προτιμοτερο να χρησιμοποιησεις μια διαμετρο μεγαλυτερη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57700 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τοποθετηση Komfort 21 KFT
Καλορίζικη. Θα στο κανει φουρνο το σπιτι :)

Ανέβασα φώτο από την καμινάδα μου και το Τ καθαρισμού. Για να παρεις μια ιδεα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57803 από zaxosfire
Απαντήθηκε από zaxosfire στο θέμα Τοποθετηση Komfort 21 KFT
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Δυστυχως δεν μπορει να βγει αμεσως εξω απο την σομπα το οριζοντιο γιατι εχω μια μονοκατοικια διπλα,και πρεπει να βγω πανω απο την ταρατσα της :( :( .το ισογειο μου ειναι ψηλοτερο απο την ταρατσα του οποτε βολευει ετσι.
Με το να βαλω το ταφ καθαρισμου αμεσως στην σομπα δεν γλυτονω τις γωνιες,και δεν θα ηθελα κιολας καποια στιγμη τα παιδια να αδειασουν το ταφ στην κουζινα :woohoo: :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57810 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τοποθετηση Komfort 21 KFT
δεν γλυτωνεις τις γωνιες ... γλυτωνεις τις γωνιες 90 μοιρων και βαζεις των 45 μοιρων ...
επιπλεον γλυτωνεις αυτα που θα πεφτουν στην σομπα σου ....
και φυσικα δεν ειναι το καλυτερο ναχεις ενα ταυ στο σπιτι αλλα... :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61604 από zaxosfire
Απαντήθηκε από zaxosfire στο θέμα Τοποθετηση Komfort 21 KFT
Καλημερα σε ολους.
μετα απο 2 ημερες καυσης εχω να πω τα καλυτερα.
Η γυναικα μου που κουβαλαει τονους δυσπιστιας(οπως και οι δικες σας φανταζομαι) :evil: πηγε και αγορασε θερμομετρο γιατι δεν πιστευε ποσο ανεβαζε θερμοκρασια.
Τελικα,τοποθετηθηκε οπως ελεγα στην αρχη αλλα με 1 μετρο καθετο,με γωνια για εξοδο απο την σομπα και γωνια για το οριζοντιο,70 cm οριζοντιο(ολο μεσα στον τοιχο,πετροχτιστος δε)ταφ καθαρισμου και 7 μετρα καθετο.
Ο ελκυσμος πιστευω αγγιζει το τελειο,ακομα και με ανοικτη την πορτα της καυσης δεν υπαρχει καπνος.
Τωρα το μονο που μενει ειναι να μαθουμε τις ρυθμισεις για τον αερα,για περισσοτερη οικονομια.
Και τελος,ανταμοιφθηκα το πρωτο βραδυ με καστανα σε 5 λεπτα, πατατες σε 20 λεπτα με παγωμενη ρακη.
;) ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ