Πρόβλημα εγκατάστασης υδραυλικής σόμπας Alpha Term

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55278 από eliasger

aithio έγραψε: Τασο αν καταφέρεις και κάνεις ένα σκίτσο πως είναι τα δίκτυα και πως έκανες την σύνδεση και το ποστάρεις μπορεί να μπορέσουμε να πούμε δύο πράγματα....
Αλλιώς δεν θα βγάλουμε άκρη.
Αλλά ρε εσύ Τάσο είπες παραπάνω ότι θα κάνεις εσύ την εγκατασταση (που για να λεμε τα συκα συκα δεν γνωρίζεις απο τέτοια και το έσκασες 4 φορές το δίκτυο) και θα φωνάξεις υδραυλικό να σου πει αν το έκανες σωστά...
Ε δεν είναι και ωραίο αυτό....
Να κάνω και εγώ την δικιά σου δούλευα και να σε φωνάξω στο τέλος να μου πεις αν την έκανα σωστά...
Θα σου άρεσε αυτό;


Ξέρεις τι μου αρέσει σε αυτό το forum ;
Ότι σε λίγο θα του πεις με κάθε λεπτομέρεια πως θα κάνει σωστά την δουλειά σου και μπράβο σου .
Το ίδιο και ο Χρήστος , ο Σαμαράς και άλλοι τεχνικοί εδώ μέσα .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55323 από spyroskosmas

aithio έγραψε: Στον τεχνικό κόσμο μπορεί κάνεις να τους προσάψει χίλια μύρια κακά αλλά ότι οφείλει να μεταφράσει εστω και περιληπτικά το εγχειρίδιο του προϊόντος που πουλάς εσύ πρέπει να είναι αποκλειστικά δική σου επινόηση...
Μα ο τεχνίτης ένα πράγμα οφείλει.
Να διαβάσει καλά το τεχνικό εγχειρίδιο πριν κάνει την εγκατάσταση και όχι να το μεταφράσει.
Να μην τρελαθούμε τελείως....

Σου παραθέτω το πρώτο μου post στο θέμα.

Καταρχήν, συγχαρητήρια για την επιλογή σου. Διάλεξες μια πάρα πολύ ωραία και αξιόπιστη λύση. Γιατί δεν ακολουθούσες απλά το σχέδιο συνδεσμολογίας που έχει στο εγχειρίδιο λειτουργίας;
www.alfaplam.rs/upload/Product/Files/201...sta_goriva_AT_20.pdf


Τελικά οφείλει ο τεχνίτης να διαβάσει το εγχειρίδιο σε όποια διάλεκτο είναι, ή αν δεν είναι στην ελληνική, πετάει το εγχειρίδιο, γίνεται της π...ας και κάνει μετά ότι του κατέβει;
Γενικά όμως για τους τεχνίτες :
Να ξεκαθαρίσουν πρώτα το τοπίο τους, ξεβρακώνοντας τους πειρατές του επαγγέλματός τους που γυρίζουν με ένα τρέηλορ και μια σκάλα στη σχάρα.
Να ακολουθούν τις οδηγίες των κατασκευαστών των μηχανημάτων σε όποια διάλεκτο κι αν είναι. Το ΣΧΕΔΙΟ έχει παγκόσμια γλώσσα. Αν δε ξέρουν να διαβάσουν σχέδιο, να κάνουν άλλη δουλειά.

Όσον αφορά το ερειστικό και επιθετικό σου ύφος, μάλλον δεν έχεις μάθει κάτι που πρέπει να έχει μάθει ο τεχνίτης...Σεβασμό στο μηχανικό. Δε φταις εσύ όμως, έτσι σε μάθανε... Συνάδέλφοί μου , που δε βγήκαν ποτέ από τη γραφειάρα τους, άσχετοι με το αντικείμενο της κατασκευής, κάνανε προέκταση της βαρεμάρας τους μαστόρια, τα οποία θεώρησαν εν συνεχεία τους εαυτούς τους απαραίτητους και αναντικατάσταστους, και έβγαλαν και...γλώσσα.
Αυτοί που γνωρίζουν τους συγκεκριμένους κλάδους επαγγελμάτων καταλαβαίνουν τι εννοώ..
Καλή σου μέρα!

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55438 από stergiosbik
Παιδια ηρεμια.
Το οτι καποιος φιλε Spyroskosmas εχει ενα Χ πτυχιο δεν τον κανει να ειναι αξιος σεβασμου.
Αξιος σεβασμου ειναι καποιος ανθρωπος ο οποιος με την ολη συμπεριφορα του τον κερδιζει.
Πιστευω οτι θα εχεις γνωρισει σιγουρα πολλους μηχανικους οι οποιοι στην πραξη ηταν για κλωτσιες οπως κ πολλους υδραυλικους οι οποιοι λογω της πειρας τους εβαζαν "κατω" αρκετους μηχ.!
Ο καθε κλαδος εχει την σημασια του κ χαιρει ακριβως του ιδιου σεβασμου κατα την ταπεινη μου αποψη.
Ο Aithio με την σταση του δε νομιζω να εχει δειξει "ασεβη" συμπεριφορα στον οποιονδηποτε εδω μεσα οποτε δε νομιζω οτι θα εδειχνε "ασεβεια" προς εσενα.
Εχετε κ οι δυο το δικιο σας οποτε δε βρισκετε λιγο ατοπο το να "μαλωνετε?

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55492 από spyroskosmas

stergiosbik έγραψε: Παιδια ηρεμια.
Το οτι καποιος φιλε Spyroskosmas εχει ενα Χ πτυχιο δεν τον κανει να ειναι αξιος σεβασμου.Μα αυτό μόλις είπα, και μάλιστα για συνάδελφούς μου. Ο σεβασμός δεν απαιτείται, αλλά προσφέρεται
Αξιος σεβασμου ειναι καποιος ανθρωπος ο οποιος με την ολη συμπεριφορα του τον κερδιζει.
Πιστευω οτι θα εχεις γνωρισει σιγουρα πολλους μηχανικους οι οποιοι στην πραξη ηταν για κλωτσιες οπως κ πολλους υδραυλικους οι οποιοι λογω της πειρας τους εβαζαν "κατω" αρκετους μηχ.! Όλα τα καλούδια έχει η πιάτσα. Και έτσι, και αλλιώς.
Ο καθε κλαδος εχει την σημασια του κ χαιρει ακριβως του ιδιου σεβασμου κατα την ταπεινη μου αποψη.
Ο Aithio με την σταση του δε νομιζω να εχει δειξει "ασεβη" συμπεριφορα στον οποιονδηποτε εδω μεσα οποτε δε νομιζω οτι θα εδειχνε "ασεβεια" προς εσενα. Μήπως δεν τα διάβασες καλά τα χθεσινά του ποστ;


Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55503 από stergiosbik

spyroskosmas έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Παιδια ηρεμια.
Το οτι καποιος φιλε Spyroskosmas εχει ενα Χ πτυχιο δεν τον κανει να ειναι αξιος σεβασμου.Μα αυτό μόλις είπα, και μάλιστα για συνάδελφούς μου. Ο σεβασμός δεν απαιτείται, αλλά προσφέρεται
Αξιος σεβασμου ειναι καποιος ανθρωπος ο οποιος με την ολη συμπεριφορα του τον κερδιζει.
Πιστευω οτι θα εχεις γνωρισει σιγουρα πολλους μηχανικους οι οποιοι στην πραξη ηταν για κλωτσιες οπως κ πολλους υδραυλικους οι οποιοι λογω της πειρας τους εβαζαν "κατω" αρκετους μηχ.! Όλα τα καλούδια έχει η πιάτσα. Και έτσι, και αλλιώς.
Ο καθε κλαδος εχει την σημασια του κ χαιρει ακριβως του ιδιου σεβασμου κατα την ταπεινη μου αποψη.
Ο Aithio με την σταση του δε νομιζω να εχει δειξει "ασεβη" συμπεριφορα στον οποιονδηποτε εδω μεσα οποτε δε νομιζω οτι θα εδειχνε "ασεβεια" προς εσενα. Μήπως δεν τα διάβασες καλά τα χθεσινά του ποστ;


Εγω δεν θελω ν αντιπαρατεθω μαζι σου κ να σου πω "ναι τα διαβασα" κ εσυ να μου πεις "μα δε βλεπεις οτι με προσβαλλει?) κ παει λεγοντας.
Απλως νομιζω οτι ασκοπως "μαλωνετε" διοτι οπως εγραψα εχετε το δικιο σας κ οι 2.
Αλλωστε μη ξεχνας οτι οι 2 κλαδοι αλληλοσυμπληρωνονται. ;)


Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55560 από aithio
Στέργιο πραγματικά μέχρι στιγμής δεν τσακώνομαι....
Οπως ξέρεις έναν κλάδο συμπαθώ περισσότερο και αυτός είναι της μχανολογιάς και της επιστήμης στα ενεργειακά. Για αυτό και οι περισσότεροι μου φίλοι τα τελευταία χρόνια είναι μηχανολόγοι.
Δεν υπάρχει μέρα τα τελευταία χρόνια που να μην μιλήσω με μηχανολόγο και το λέω ειλικρινά...
Πέρα απο όλα αυτά πάμε τώρα στο θέμα μας....

Τελικά οφείλει ο τεχνίτης να διαβάσει το εγχειρίδιο σε όποια διάλεκτο είναι, ή αν δεν είναι στην ελληνική, πετάει το εγχειρίδιο, γίνεται της π...ας και κάνει μετά ότι του κατέβει;

Με λίγα λόγια μου λές ότι αν έχουμε ένα εγχειρίδιο που είναι στα Κορεάτικά ή στα Σλάβικα και δεν το διαβάσουμε θα μας πάρεις το κεφάλι....
Εχεις πλάκα βρε φίλε....Για να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα και τις δικές σας παρανομίες πρέπει εμείς να γίνουμε πολύγλωσσοι μεταφραστές...
Ε τι άλλο θα ακούσω....
Οχι φίλε δεν έχουμε καμια τέτοια υποχρέωση...
Η υποχρέωση μας είναι να διαβάσουμε το τεχνικό εγχειρίδιο στά Ελληνικά αλλά επιτοπλείστον παράνομα δεν συνοδεύεται με τις συσκευές που πουλάτε.

Γενικά όμως για τους τεχνίτες :
Να ξεκαθαρίσουν πρώτα το τοπίο τους, ξεβρακώνοντας τους πειρατές του επαγγέλματός τους που γυρίζουν με ένα τρέηλορ και μια σκάλα στη σχάρα.
Να ακολουθούν τις οδηγίες των κατασκευαστών των μηχανημάτων σε όποια διάλεκτο κι αν είναι. Το ΣΧΕΔΙΟ έχει παγκόσμια γλώσσα. Αν δε ξέρουν να διαβάσουν σχέδιο, να κάνουν άλλη δουλειά.

Τι να πω...
Μα καλά εσύ δεν ξέρεις ότι η πλειοψιφεία των εμπόρων στην πίατσα χρησιμοποιούν πειρατές για να χαμηλώσουν το κόστος της κατασκευής και να κερδίσουν από την πώληση.

Όσον αφορά το ερειστικό και επιθετικό σου ύφος, μάλλον δεν έχεις μάθει κάτι που πρέπει να έχει μάθει ο τεχνίτης...Σεβασμό στο μηχανικό.

Καλά εδω είναι που θα αστειεύεσαι πραγματικά και είσαι σε πλήρη σύγχυση για το πως κερδίζεται ο σεβασμός... Σίγουρα όχι με τίτλους.
Οσο για το επιθετικός και φυσικά είμαι επιθετικός όταν κάποιος δεν έχει τα κότσια να παραδεχτεί το λάθος και προσπαθεί να το συγκαλύψει κάνοντας το άσπρο μαύρο.

Δε φταις εσύ όμως, έτσι σε μάθανε... Συνάδέλφοί μου , που δε βγήκαν ποτέ από τη γραφειάρα τους, άσχετοι με το αντικείμενο της κατασκευής, κάνανε προέκταση της βαρεμάρας τους μαστόρια, τα οποία θεώρησαν εν συνεχεία τους εαυτούς τους απαραίτητους και αναντικατάσταστους, και έβγαλαν και...γλώσσα.

Διάβασε γιατί εκτίθεσαι....Μάλλον δεν ξέρεις με τι συναδέρφους σου έχω νταραβέρια εγώ και απορώ τι διαβάζεις στο ιντερνετ.
Στο ιντερνετ υπάρχουν 2 μηχανολογικά φόρουμ και κάνουν κρα εδώ και χρόνια με ύλη που θα ζήλευαν ακόμα και πανεπιστήμια...Μάλιστα το ένα από αυτά σε μηχανολογικά θέματα θεωρήθηκε από τα καλύτερα στην Ευρώπης όπου συμμετέχουν κατά καιρούς σπουδαίοι μηχανολόγοι της χώρα μας.

Να ακολουθούν τις οδηγίες των κατασκευαστών των μηχανημάτων σε όποια διάλεκτο κι αν είναι. Το ΣΧΕΔΙΟ έχει παγκόσμια γλώσσα.

Πάμε και σε αυτό μιας και προσπαθείς να το χρησιμοποιήσεις σαν το βασικό σου επιχείρημα και δεν έμπαινα στον κόπο να το απαντήσω....
Σαν μηχανολόγος θα πρέπει να γνωρίζεις ότι τα σχεδια θα πρέπει να συνοδεύονται υποχρεωτικά με ανάλυση των συμβόλων.
Κάθε χώρα συμβολίζει κάποια εξαρτήματα με διαφορετικά σύμβολα.
Κάθε χώρα έχει κάποιους δικούς της κανόνες ασφαλείας που όλα τα σοβαρά τεχνικά εγχειρίδια αναγράφουν ότι θα πρέπει να ακολουθηθούν οι κανόνες ασφαλείας που επιβάλει κάθε χώρα...
Διάβασε υπάρχουν αρκετά τεχνικά εγχειρίδια και στο φόρουμ μετά και από δικιά μου επιμονή....

Εσυ λοιπόν είπες στον Τασο να ακολουθήσει το παρακάτω σχέδιο που βλέπουμε μία σόμπα με κλειστό δοχείο διαστολής χωρίς τρίοδη θερμοστατική βανα παραβλέποντας την επιθυμία του για παραλληλισμό και τις σλάβικες επεξηγήσεις των συμβόλων...
Τι συζητάμε τώρα......

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ